Core 2 T8100 Tek Çekirdek Gözüküyor

Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
İslemcim Intel Core 2 T8100 2.10 iki tane. Ama Device Manager'da bir tane gözukuor. Intel(R) Processor ID Utility`de ikincisi disabled gözükuüyor. BIOS`dan hiçbir ayarı degiştirmememe rağmen böye oldu. Msconfig`de Boot Advanced Options`da Number of processors`un onayını kaldırdım restart attım, yine tek çekirdek oldu. Sizce ne yapabilirim? BIOS update ile sorun çözulebilir mi? Eğer olabiliyorsa uygun .rom dosyalarini nerden bulabilirim (Phoenix R2110J7)? Ya da ikinci işlemciyi etkin etmenin daha kolay bir yolu var mı? (Sony vaio VGN-FZ440E)

İşletim sistemini değiştirdin mi. BIOS'tan işlemci seçeneklerinden HT (Hyper Threading) özelliğini kapattın mı? Kapatmışsan açmalısın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Notebook'un RAM'i 3 GB. 32 bit Windows 7 Home Premium. 64 Bit'e yükseltsem bir sorun olur mu? BIOS'ta kendim koyup unuttuğum bir şifre olduğu için ayarları değiştiremiyorum.

Başlıkta sanal işlemci demişsiniz fakat o sanal değil, gerçek çekirdeği temsil eder. Yani işlemciniz tek çekirdek gözüküyorsa ikinci çekirdek devrede değil demektir. Tabi tam emin olmak için bir de Görev Yöneticisi'ni çalıştırıp bakmak gerek. İşlemcinizde HyperThreading olmadığı için sanal katman da yok.

Siz her halükarda Windows 7 64 Bit kurun. Performansı daha yüksektir. Ayrıca BIOS'tan kapatmadıysanız ikinci çekirdeği, 64 Bit kurunca sistem düzelip devreye girecektir.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı