Çözüldü Corsair 2x8GB XMP sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Onur3745

Hectopat
Merhaba,
Gigabyte A320M-S2H anakartlı
Hiper PS-50 500W 12CM fan güç kaynaklı
Ryzen 3 2200G 3.5 GHz APU işlemcili
8 GB Corsair DDR4 3000MHz ramli
Sistem kullanmaktaydım, başından bu yana aklımda olan ve aynı zamanda APU işlemciler için önemli olan; RAM'i 2x8 GB olarak Dual channel yapmak istiyordum.

Bilgisayarımda bulunan aynı RAM'den bir tane daha aldım, 8+8 olarak taktım çalışıyor sıkıntı yok fakat; öncesinde 1x8GB olan RAM XMP profili ile 3000MHz çalışıyordu ve hiçbir sıkıntı yoktu. Ama şu anda 2x8GB RAM'leri XMP yaparsam bilgisayar, güç düğmesine basıldıktan saniyeler sonra kapanıyor ve açılmıyor. (Tek tek RAM'leri denedim ikisi de sıkıntısız gayet sağlam RAM'ler).

RAM'leri Auto olarak 2133MHz 2x8GB olarak çalıştırdığımda sıkıntı yok fakat, 2x8GB RAM'lerimi 3000MHz hızında kullanmak istiyorum. Çok fazla şey denedim, her seferinde aynı sorunla karşılaşıyorum ne zaman hızı yükseltsem, kasayı açıp RAM'in birini çıkartıp ayarları XMP'den Auto'ya aldıktan sonra 2x8 olarak yine çalıştırabiliyorum.

Edit: Manuel olarak voltajından MHz'sine her şeyi ayarlamayı da denedim olmuyor, delireceğim :D

Gerçekten yardımınıza ihtiyacım var.

Çözüm
BIOS üzerinde 2933 görünüyorsa sıkıntı yoktur. Yarısının görünme olayı RAM bilgisini alan programa göre değişiyor.
Örnek:
Windows Görev Yöneticisi: 1600MHz (AMD Sistemler Görev Yöneticisinde yarısını okuyor.)
CPU-Z: 800MHz
AIDA 64: Gerçek Saat 800MHz, Etkin Saat 1600MHz

1571257476576.png

Eğer test etmek istiyorsanız "Windows Bellek Denetleyicisi" ile test edin ve bir oyuna girip RAM kullanım değerlerini kontrol edin. Sıkıntı yaşamazsınız artık.

Benim düşündüğüm sebep şuydu. BIOS her XMP ayarı değiştiğinde reset atar ve RAM'lere giden voltajı XMP ihtiyacına göre ayarlar. Siz direk en yükseği seçtiğiniz için voltajı verememiş olabilir diye düşündüm. Bu yüzden sizden 2666 denemenizi istedim.

Deneme yoluyla da olsa sorunu çözdünüz. İlk adımda direk olmayıp, adım adım artırınca olması bana da tuhaf geldi açıkçası.

Işık disk kullanımı sırasında yanar RAM ile ilgili olduğunu düşünmüyorum. İkisi aynı anda kullanıldığı için siz öyle düşünüyor olabilirsiniz. Belki de hep vardı ışık siz fark etmediniz.

Yarısı görünme ve ikiye katlama mevzusunun sebebi şu resimde belirtiliyor.
1571258750734.png

Kullandığımız RAM'ler DDR yapısını kullandığı için RAM çalışmasındaki her bir zaman döngüsü için 2 sinyal gönderir. Bu yüzden 800MHz aslında çift sinyal olduğu için 1600MHz olarak çalışır.

Çift Kanal ile karıştırılmasın. Çift kanal en az 2 adet RAM için geçerlidir.
Her iki RAM'in kodlarını paylaşır mısınız? Teknik detaylarına bakalım. Belki durumu açıklayacak bir ayrıntı vardır. Çoğu marka RAM'leri artık quad kit, dual kit veya single şeklinde satıyorlar. Kit olayını bellek kontrolcüsüne atayabiliyor. Bu yüzden single olarak aldığınız RAM standart mod dışında DUAL çalışmaya engel olabilir.

Her iki RAM'in kodlarını paylaşır mısınız? Teknik detaylarına bakalım. Belki durumu açıklayacak bir ayrıntı vardır. Çoğu marka RAM'leri artık quad kit, dual kit veya single şeklinde satıyorlar. Kit olayını bellek kontrolcüsüne atayabiliyor. Bu yüzden single olarak aldığınız RAM standart mod dışında DUAL çalışmaya engel olabilir.
Ramler dual channel olarak çalışabiliyor, sistem bunu algılıyor sorun yok. Ama XMP profiliyle ikisini aynı anda çalıştıramıyorum sorun burada.
2133 auto mhzde dual channel kullanıyorum, xmp aldığım anda veya frekans yükselttiğim anda sistem açılmıyor. Ramleri çıkartıp xmp kapatıp ancak öyle tekrardan açabiliyorum

Şimdi size sebebini belirteceğim ancak duruma itiraz eden arkadaşlar çıkacak. Öncesinde XMP profilini 2666 olarak seçip sistemi açıp açamadığınızı yazar mısınız?

Önerinizi deneyeceğim fakat bir şey daha sormak istiyorum CPU-Z gibi programlarda RAM frekanslarım neden 1000-1300 arasinda gözüküyor, BIOS da bile 2 katı.

Şimdi size sebebini belirteceğim ancak duruma itiraz eden arkadaşlar çıkacak. Öncesinde XMP profilini 2666 olarak seçip sistemi açıp açamadığınızı yazar mısınız?

Merhaba, 2666 da çaliştı şimdi de 2933 yaptım çalışıyor. Normalde bu iki MHz değerinde de çalışmıyordu 1 haftadır uğraşıyorum şansa mı oldu anlamadım. Sizin düşündüğünüz sebep neydi?
Edit; bu RAM'i 2x8GB yapmaya başladığımdan bu yana kasanın önünde kırmızı bir uyarı ışığı tarzı bir şey yanıp sönüyor.

Screenshot_2019-10-16-22-55-30-997_com.miui.gallery.jpg

BIOS son halim bu şekilde, şu anda sorunsuz gibi gözükmekte. Ama nasıl oldu da yaptığım aynı şeyler 5 gün önce çalişmadı. Veya yakın zamanda yine aynı sorunla karşılaşma ihtimalim var mı? Kasanın üzerinde kırmızı ışık hiç yanmaz iken RAM devreye girdiği anda (örneğin; tarayıci açildigi anda) kırmızı işık yanıp sönmeye başlıyor.

Ve Dual Channel RAM 2933MHz ama CPU-Z de DRAM Frequency ve bellek slotlarında MHz değerleri yarısı olarak gözüküyor.
Yani 2 RAM'i toplam 2933MHz çalıştırıyor mantıgında gibi. İkisi ayrı ayrı 2933'de çalışması gerekmez mi? DRAM frenquencynin de 2933MHz olması gerekmiyor mu?

BIOS üzerinde 2933 görünüyorsa sıkıntı yoktur. Yarısının görünme olayı RAM bilgisini alan programa göre değişiyor.
Örnek:
Windows Görev Yöneticisi: 1600MHz (AMD Sistemler Görev Yöneticisinde yarısını okuyor.)
CPU-Z: 800MHz
AIDA 64: Gerçek Saat 800MHz, Etkin Saat 1600MHz

1571257476576.png

Eğer test etmek istiyorsanız "Windows Bellek Denetleyicisi" ile test edin ve bir oyuna girip RAM kullanım değerlerini kontrol edin. Sıkıntı yaşamazsınız artık.

Benim düşündüğüm sebep şuydu. BIOS her XMP ayarı değiştiğinde reset atar ve RAM'lere giden voltajı XMP ihtiyacına göre ayarlar. Siz direk en yükseği seçtiğiniz için voltajı verememiş olabilir diye düşündüm. Bu yüzden sizden 2666 denemenizi istedim.

Deneme yoluyla da olsa sorunu çözdünüz. İlk adımda direk olmayıp, adım adım artırınca olması bana da tuhaf geldi açıkçası.

Işık disk kullanımı sırasında yanar RAM ile ilgili olduğunu düşünmüyorum. İkisi aynı anda kullanıldığı için siz öyle düşünüyor olabilirsiniz. Belki de hep vardı ışık siz fark etmediniz.

1571258750734.png

Kullandığımız RAM'ler DDR yapısını kullandığı için RAM çalışmasındaki her bir zaman döngüsü için 2 sinyal gönderir. Bu yüzden 800MHz aslında çift sinyal olduğu için 1600MHz olarak çalışır.

Çift Kanal ile karıştırılmasın. Çift kanal en az 2 adet RAM için geçerlidir.

Çözüm
Selamlar benim görev yöneticisinde ram hızı ve yuvalar gibi bilgiler gözükmüyor. Sadece kullanılan kullanılabilir kapasite bilgileri gözüküyor. Açmış olduğum konuya bir göz atarsanız memnun olurum Görev Yöneticisinde RAM Frekansının Gözükmemesi - Technopat Sosyal

Örnek:
Windows görev yöneticisi: 1600MHz (AMD sistemler görev yöneticisinde yarısını okuyor.)
CPU-Z: 800MHz.
AIDA 64: Gerçek saat 800MHz, etkin saat 1600MHz.

Eki Görüntüle 448963

Eğer test etmek istiyorsanız "Windows bellek denetleyicisi" ile test edin ve bir oyuna girip RAM kullanım değerlerini kontrol edin. Sıkıntı yaşamazsınız artık.

Eki Görüntüle 448971

Çift kanal ile karıştırılmasın. Çift kanal en az 2 adet RAM için geçerlidir.

O ışık cidden yanmıyordu, mavi güç işıginin yaninda kırmızi isik yanip sönmeye başladı bu arada dün birden mavi ekran yedim internetten hata koduna baktigimda ekran kartı driverı kurun yazîyordu. Onu yapacaktım AMD clean Utility ile driverı kaldirayim dedim güvenli modda açilacak dedi evet dedim. Güvenli modda kaldı internete bağlanmıyor (ağ ile güvenli modd abile) LAN ağina baglanmiyor uçakmodu gözüküyor bu yüzden microsofthesabima giriş yapamıyorum oturum açma ekraninda kalıyorum safe modda. Bugün Windows10 ISO belleği üzerinden CMD açıp kapatmayi deneyeceğim güvenli modu.
Edit: Stuck thread in device driver hatası almıştım. HDD veya SSD'den dolayı oldu sanırsam, BIOS güncelleyin demişler son sürümde zaten.

Örnek:
Windows görev yöneticisi: 1600MHz (AMD sistemler görev yöneticisinde yarısını okuyor.)
CPU-Z: 800MHz.
AIDA 64: Gerçek saat 800MHz, etkin saat 1600MHz.

Eki Görüntüle 448963

Eğer test etmek istiyorsanız "Windows bellek denetleyicisi" ile test edin ve bir oyuna girip RAM kullanım değerlerini kontrol edin. Sıkıntı yaşamazsınız artık.

Eki Görüntüle 448971

Çift kanal ile karıştırılmasın. Çift kanal en az 2 adet RAM için geçerlidir.

Görev yöneticinizde 1600MHz gözüküyor, sizin RAM'iniz 3200MHz mi yoksa 1600mü normalde?

görev yöneticinizde 1600mhz gözüküyor, sizin raminiz 3200mhz mi yoksa 1600mü normalde?
Benim sistem DDR3 olduğu için 1600MHz.
Dediğin gibi ışık daha önce yanmıyorsa şimdi yanmaya başladı ve disk kaynaklı sistem hatası alıyorsan disk hatasını belirtmek için yanmaya başlamış olabilir. Disklerini sağlık testinden geçir.

Güvenli Mod'da internet çalışmaz zaten. Çünkü tüm driverları devre dışı bırakır sistem. Yeniden başlatınca "Güvenli Mod" dan kendisi çıkıp normal başlangıca geçmesi gerekiyor.

2933MHz'e aldıktan sonra RAM'leri test ettin mi? RAM kaynaklı herhangi bir hata aldın mı?
Selamlar benim görev yöneticisinde ram hızı ve yuvalar gibi bilgiler gözükmüyor. Sadece kullanılan kullanılabilir kapasite bilgileri gözüküyor. Açmış olduğum konuya bir göz atarsanız memnun olurum Görev Yöneticisinde RAM Frekansının Gözükmemesi - Technopat Sosyal
Konunuza baktım. Yaşadığınız problemin donanım kaynaklı değil de windows kaynaklı sistem hatası olduğunu düşünüyorum. Ya kurulum sırasında ya da sonrasında sistem hata almış. Muhtemelen de format atarsanız düzelir. Orada görünmemesi bir sıkıntı yaratmaz. BIOS'ta, AIDA 64 ile veya CPU-Z ile kontrol edince sıkıntı yaşıyor musunuz? Büyük ihtimalle onlarla bakarken sıkıntı yoktur.

İşletim sistemini kurduktan sonra RAM değişimi yaptınız mı?
Mesela 2400MHz RAM kullanırken satıp 3200MHz alıp sistem formatlamadan onu kullanma gibi. Windows 10 bu konuda nadiren sıkıntı yaşıyor. Kurulu sistemde farklı bir RAM takıp format atmadan sıkıntısız kullanılabiliyor.

Dediğin gibi ışık daha önce yanmıyorsa şimdi yanmaya başladı ve disk kaynaklı sistem hatası alıyorsan disk hatasını belirtmek için yanmaya başlamış olabilir. Disklerini sağlık testinden geçir.

Güvenli Mod'da internet çalışmaz zaten. Çünkü tüm driverları devre dışı bırakır sistem. Yeniden başlatınca "Güvenli Mod" dan kendisi çıkıp normal başlangıca geçmesi gerekiyor.

2933MHz'e aldıktan sonra RAM'leri test ettin mi? RAM kaynaklı herhangi bir hata aldın mı?

Konunuza baktım. Yaşadığınız problemin donanım kaynaklı değil de windows kaynaklı sistem hatası olduğunu düşünüyorum. Ya kurulum sırasında ya da sonrasında sistem hata almış. Muhtemelen de format atarsanız düzelir. Orada görünmemesi bir sıkıntı yaratmaz. BIOS'ta, AIDA 64 ile veya CPU-Z ile kontrol edince sıkıntı yaşıyor musunuz? Büyük ihtimalle onlarla bakarken sıkıntı yoktur.

Mesela 2400MHz RAM kullanırken satıp 3200MHz alıp sistem formatlamadan onu kullanma gibi. Windows 10 bu konuda nadiren sıkıntı yaşıyor. Kurulu sistemde farklı bir RAM takıp format atmadan sıkıntısız kullanılabiliyor.
Teşekkürler evet BIOS, CPU-Z ve HWMonitor ile kontrol edince RAM bilgileri gözüküyor. Şöyle oldu Intel sistemden AMD sisteme geçiş yaptım anakart dışında RAM değişimi de yaptım. Bir kaç gün kullandıktan sonra format atıp sıfırdan kurulum yaptım. 1 aydır bu şekilde sorunsuz kullanıyorum, bu durum geçenlerde görev yöneticisini açınca gözüme çarptı.

Eğer RAM de bir uyumsuzluk olsaydı kullanımıma yansır veya CPU-Z de gözükmezdi değil mi? Çünkü oyunlarda veya günlük kullanımda bir sıkıntı yaşamıyorum.

Güvenli Mod'da internet çalışmaz zaten. Çünkü tüm driverları devre dışı bırakır sistem. Yeniden başlatınca "Güvenli Mod"dan kendisi çıkıp normal başlangıca geçmesi gerekiyor.

Konunuza baktım. Yaşadığınız problemin donanım kaynaklı değil de Windows kaynaklı sistem hatası olduğunu düşünüyorum. Ya kurulum sırasında ya da sonrasında sistem hata almış. Muhtemelen de format atarsanız düzelir. Orada görünmemesi bir sıkıntı yaratmaz. BIOS'ta, AIDA 64 ile veya CPU-Z ile kontrol edince sıkıntı yaşıyor musunuz? Büyük ihtimalle onlarla bakarken sıkıntı yoktur.

RAM'lerden hata almadım. Disklerde sorun olduğunu düşünmüyorum ama olası bir sorun için ne yapmam gerekiyor? Ne önerirsiniz?

Windows güvenli modda kaldı çünkü bunu AMD programı otomatik yaptı AMD Clean Utility, çıkış yapamıyorum, Shift+Yeniden Başlattaki hiçbir seçeneği kullanamaıyorum çünkü Windows hesap girişi istiyor ve ne yazarsam yazayım parola yanlış hatası alıyorum. Bunu yaşayanlar Windows 10 flash kurulum dosyasini çaliştirip oradan CMD'ye girerek halletmişler. Ben de öyle yapacağım mecburen.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı