Çözüldü Corsair 2x8GB XMP sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Onur3745

Hectopat
Merhaba,
Gigabyte A320M-S2H anakartlı
Hiper PS-50 500W 12CM fan güç kaynaklı
Ryzen 3 2200G 3.5 GHz APU işlemcili
8 GB Corsair DDR4 3000MHz ramli
Sistem kullanmaktaydım, başından bu yana aklımda olan ve aynı zamanda APU işlemciler için önemli olan; RAM'i 2x8 GB olarak Dual channel yapmak istiyordum.

Bilgisayarımda bulunan aynı RAM'den bir tane daha aldım, 8+8 olarak taktım çalışıyor sıkıntı yok fakat; öncesinde 1x8GB olan RAM XMP profili ile 3000MHz çalışıyordu ve hiçbir sıkıntı yoktu. Ama şu anda 2x8GB RAM'leri XMP yaparsam bilgisayar, güç düğmesine basıldıktan saniyeler sonra kapanıyor ve açılmıyor. (Tek tek RAM'leri denedim ikisi de sıkıntısız gayet sağlam RAM'ler).

RAM'leri Auto olarak 2133MHz 2x8GB olarak çalıştırdığımda sıkıntı yok fakat, 2x8GB RAM'lerimi 3000MHz hızında kullanmak istiyorum. Çok fazla şey denedim, her seferinde aynı sorunla karşılaşıyorum ne zaman hızı yükseltsem, kasayı açıp RAM'in birini çıkartıp ayarları XMP'den Auto'ya aldıktan sonra 2x8 olarak yine çalıştırabiliyorum.

Edit: Manuel olarak voltajından MHz'sine her şeyi ayarlamayı da denedim olmuyor, delireceğim :D

Gerçekten yardımınıza ihtiyacım var.

Çözüm
BIOS üzerinde 2933 görünüyorsa sıkıntı yoktur. Yarısının görünme olayı RAM bilgisini alan programa göre değişiyor.
Örnek:
Windows Görev Yöneticisi: 1600MHz (AMD Sistemler Görev Yöneticisinde yarısını okuyor.)
CPU-Z: 800MHz
AIDA 64: Gerçek Saat 800MHz, Etkin Saat 1600MHz

1571257476576.png

Eğer test etmek istiyorsanız "Windows Bellek Denetleyicisi" ile test edin ve bir oyuna girip RAM kullanım değerlerini kontrol edin. Sıkıntı yaşamazsınız artık.

Benim düşündüğüm sebep şuydu. BIOS her XMP ayarı değiştiğinde reset atar ve RAM'lere giden voltajı XMP ihtiyacına göre ayarlar. Siz direk en yükseği seçtiğiniz için voltajı verememiş olabilir diye düşündüm. Bu yüzden sizden 2666 denemenizi istedim.

Deneme yoluyla da olsa sorunu çözdünüz. İlk adımda direk olmayıp, adım adım artırınca olması bana da tuhaf geldi açıkçası.

Işık disk kullanımı sırasında yanar RAM ile ilgili olduğunu düşünmüyorum. İkisi aynı anda kullanıldığı için siz öyle düşünüyor olabilirsiniz. Belki de hep vardı ışık siz fark etmediniz.

Yarısı görünme ve ikiye katlama mevzusunun sebebi şu resimde belirtiliyor.
1571258750734.png

Kullandığımız RAM'ler DDR yapısını kullandığı için RAM çalışmasındaki her bir zaman döngüsü için 2 sinyal gönderir. Bu yüzden 800MHz aslında çift sinyal olduğu için 1600MHz olarak çalışır.

Çift Kanal ile karıştırılmasın. Çift kanal en az 2 adet RAM için geçerlidir.
Ramlerden hata almadım. Disklerde sorun olduğunu düşünmüyorum ama olası bir sorun için ne yapmam gerekiyor? Ne önerirsiniz?

Windows güvenli modda kaldı çünkü bunu amd programı otomatik yaptı AMD Clean Utility, çıkış yapamıyorum, Shift+Yeniden Başlattaki hiçbir seçeneği kullanamaıyorum çünkü windows hesap girişi istiyor ve ne yazarsam yazayım parola yanlış hatası alıyorum. Bunu yaşayanlar windows 10 flash kurulum dosyasini çaliştirip oradan cmdye girerek halletmişler. Ben de öyle yapacağım mecburen.
Windows'a Microsoft hesabı ile giriş bildiğim kadarıyla internet bağlantısı olmadan yapılmıyor. Güvenli modda internet olmadığı için sizin yazdığınız parolayı eşleştiremiyor ve yanlış diyor. Sizin normal giriş yapmanız gerekiyor. Bunu da dediğiniz gibi format için kullandığınız flaş ile CMD üzerinden deneyebilirsiniz. Ancak Microsoft hesabı olduğu için CMD'nin ona şifre ile ilgili müdahale edebileceğini düşünmüyorum. Yine de deneyin. Eğer bununla da sonuç alamazsanız diskinizi başka bilgisayara takıp bilgileriniz varsa alın sıfırdan format atın.

Diskler için sisteme normal şekilde geçebilirseniz sağlık taraması yapabilirsiniz.
Teşekkürler evet BIOS, CPU-Z ve HWMonitor ile kontrol edince RAM bilgileri gözüküyor. Şöyle oldu Intel sistemden AMD sisteme geçiş yaptım anakart dışında RAM değişimi de yaptım. Bir kaç gün kullandıktan sonra format atıp sıfırdan kurulum yaptım. 1 aydır bu şekilde sorunsuz kullanıyorum, bu durum geçenlerde görev yöneticisini açınca gözüme çarptı.

Eğer RAM de bir uyumsuzluk olsaydı kullanımıma yansır veya CPU-Z de gözükmezdi değil mi? Çünkü oyunlarda veya günlük kullanımda bir sıkıntı yaşamıyorum.
Bir sorun olsaydı bu zamana kadar illa kendini gösterirdi. Dediğim gibi Windows üzerinde alınan hatadan kaynaklı görünmüyor.

Windows'a Microsoft hesabı ile giriş bildiğim kadarıyla internet bağlantısı olmadan yapılmıyor. Güvenli modda internet olmadığı için sizin yazdığınız parolayı eşleştiremiyor ve yanlış diyor. Sizin normal giriş yapmanız gerekiyor. Bunu da dediğiniz gibi format için kullandığınız flash ile CMD üzerinden deneyebilirsiniz. Ancak Microsoft hesabı olduğu için CMD'nin ona şifre ile ilgili müdahale edebileceğini düşünmüyorum. Yine de deneyin. Eğer bununla da sonuç alamazsanız diskinizi başka bilgisayara takıp bilgileriniz varsa alın sıfırdan format atın.

Diskler için sisteme normal şekilde geçebilirseniz sağlık taraması yapabilirsiniz.

Bir sorun olsaydı bu zamana kadar illa kendini gösterirdi. Dediğim gibi Windows üzerinde alınan hatadan kaynaklı görünmüyor.

CMD ile güvenli modu kapatabilsem (örneğin msconfigden) yeterli zaten. Format tarzı bir şey olsun istemiyorum Windows 10'un lanet hatası, çoğu kişi yaşamış bunu. Güvenli modu ağ ile başlat desem bile ağ ile başlamıyor kurtulamıyorum oturum açma ekranından. Genelde gizli/yerel admin hesabını devreye sokup güvenli modu kapatıp giriş yapıyorlar bildiğim kadarıyla.
BIOS üzerinden falan güvenli modu kapatma yok mu ya? Veya herhangi bir parçayı çıkar tak yaptığımda değişecek bir şey yok mu? Çünkü ne yaparsam yapayım güvenli modda başlıyor sistem.

Son düzenleyen: Moderatör:
CMD açabildiniz mi?
CMD açabilirseniz orada yeni bir kullanıcı oluşturup normal masaüstüne geçiş yapabilirsiniz.
CMD açtıktan sonra şu kodu yazın.
net users "test" /add
bu kod "test" adıyla yeni bir kullanıcı tanımlayacak.
Şifre istenen ekranda sol alt köşede yeni kullanıcı "test" olarak görünecek(yeniden başlatma gerekebilir). Ona tıklayarak sıfırdan masaüstüne geçersiniz. Sonrasında başlangıçta sizi güvenli moda yönlendiren program ne ise onu kapatırsınız.

Sıkıntı yok reis CMD'yi Windows kurulum kısmında açtım. Yapışkan tuşlara CMD atadım ve kopyaladım, güvenli moddayken Shift'e abandım CMD ekranına MSConfig yazdım direkt güvenli modu kapattım çözdüm sorunumu :)

Donanımların veya bahsettiğiniz disklerin sağlık durumu için önerebileceğiniz uygulama var mı?
Ve görev yöneticimde bellek MHz neden gözükmüyor?

Windows'a Microsoft hesabı ile giriş bildiğim kadarıyla internet bağlantısı olmadan yapılmıyor. Güvenli modda internet olmadığı için sizin yazdığınız parolayı eşleştiremiyor ve yanlış diyor. Sizin normal giriş yapmanız gerekiyor. Bunu da dediğiniz gibi format için kullandığınız flash ile CMD üzerinden deneyebilirsiniz. Ancak Microsoft hesabı olduğu için CMD'nin ona şifre ile ilgili müdahale edebileceğini düşünmüyorum. Yine de deneyin. Eğer bununla da sonuç alamazsanız diskinizi başka bilgisayara takıp bilgileriniz varsa alın sıfırdan format atın.

Siz Windows kaynaklı mı diyorsunuz sonuç olarak? RAM'i servise göndermeye gerek var mı? Çok canım sıkıldı bu konuya açıkçası.

Sıkıntı yok reis CMD'yi Windows kurulum kısmında açtım. Yapışkan tuşlara CMD atadım ve kopyaladım, güvenli moddayken Shift'e abandım CMD ekranına MSConfig yazdım direkt güvenli modu kapattım çözdüm sorunumu :)

Donanımların veya bahsettiğiniz disklerin sağlık durumu için önerebileceğiniz uygulama var mı?
Ve görev yöneticimde bellek MHz neden gözükmüyor?
Sorunu çözmene sevindim. Diskler için bilgisayarım kısmından disk özelliklerine gelip "Araçlar" kısmında "Denetle" diyerek tarayabilirsiniz. Harici olarak HD Tune programı bu işi iyi yapar.
Siz Windows kaynaklı mı diyorsunuz sonuç olarak? RAM i servise göndermeye gerek var mı? Çok canım sıkıldı bu konuya açıkçası.
Benim fikrim bu yönde çünkü donanım kaynaklı olsaydı illa ki size mavi ekran verirdi.

Ayrıca şu an konu sahibi de aynı sorunu yaşıyor galiba. Görev Yöneticisinde görünmüyor. Siz anakartın chipset driver kurulumunu yaptınız mı? Windows uygun chipset driveri indiriyor ancak bazen en güncel olanı indirmeyebiliyor. En sağlıklısı anakartın sitesinden indirip yüklemek.

Sorunu çözmene sevindim. Diskler için bilgisayarım kısmından disk özelliklerine gelip "Araçlar" kısmında "Denetle" diyerek tarayabilirsiniz. Harici olarak HD Tune programı bu işi iyi yapar.

Benim fikrim bu yönde çünkü donanım kaynaklı olsaydı illa ki size mavi ekran verirdi.

Ayrıca şu an konu sahibi de aynı sorunu yaşıyor galiba. Görev Yöneticisinde görünmüyor. Siz anakartın chipset driver kurulumunu yaptınız mı? Windows uygun chipset driveri indiriyor ancak bazen en güncel olanı indirmeyebiliyor. En sağlıklısı anakartın sitesinden indirip yüklemek.
Evet hocam chipset sürücüsüde güncel AMD sitesinden son sürümü indirdim.

Merhaba, bilgisayarım neden olası bir Windows/Uygulama restartında restart atılırken tüm elektriği gidiyor. Bazen elle restart atarken de yasıyorum. Genelde hep prizden çıkartıp güç düğmesine basıp statik elektriği attıktan sonra prize taktığımda tekrar açılabiliyor pc

PSU ile ilgili olabilir. Bazen yaşanması normal sayılabilir, ancak dediğiniz gibi sürekli statik elektrik birikiyorsa farklı bir sıkıntı var gibi. Sistem kapalı iken PSU üzerinden elektriği kesmediğiniz sürece anakartta akım dolaşır. Bu da bazen statik elektrik depolamasına neden olur ve sizin yaşadığınız problem ortaya çıkar. Tabi bu dediğim durum nadiren gerçekleşiyorsa sıkıntı sayılmaz. Ancak sürekli olması farklı bir sebepten olabilir. Eğer montaj konusunda bilginiz varsa tüm parçaları söküp elektrik toplanmasına sebep olan herhangi bir temas bölgesi var mı kontrol edin.

PSU ile ilgili olabilir. Bazen yaşanması normal sayılabilir, ancak dediğiniz gibi sürekli statik elektrik birikiyorsa farklı bir sıkıntı var gibi. Sistem kapalı iken PSU üzerinden elektriği kesmediğiniz sürece anakartta akım dolaşır. Bu da bazen statik elektrik depolamasına neden olur ve sizin yaşadığınız problem ortaya çıkar. Tabi bu dediğim durum nadiren gerçekleşiyorsa sıkıntı sayılmaz. Ancak sürekli olması farklı bir sebepten olabilir. Eğer montaj konusunda bilginiz varsa tüm parçaları söküp elektrik toplanmasına sebep olan herhangi bir temas bölgesi var mı kontrol edin.
Merhaba, oyunların bazılarında bilgisayarım kapanmaya başladı. APU işlemci kullandıgım için grafik kartım işlemcinin içinde, oyunlarda bilgisayar aynı şekilde direkt kapanıyor ve statik elektriği atmadıgım sürece açma tuşuyla da açamıyorum neden kapanıyor?
bir video atacağım
izlermisiniz

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı