Corsair Dominator Platinium RGB 2 x 8GB 3200MHz CL16 için Overclock Tavsiyesi

• Konuyu başlatan Silinen üye 294212
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 8
  • Görüntüleme 2B
S

Silinen üye 294212

Ziyaretçi
Başlıkta da belirttiğim gibi Corsair Dominator Platinium RGB 2 X 8 GB 3200MHz CL16 RAM için overlock tavsiyelerinize ihtiyacım var. Bu konularda pek tecrübeli olmadığım için ideal seviyeleri bilemiyorum.

Sahip olduğum anakart Mortar Max, hangi frekansta ve hangi CL seviyesinde kullanmamı tavsiye edersiniz. Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Thaiphoon Burner ile RAM'lerin çiplerini atmakla başlayabilirsin. Ona göre genel yargıyla yaklaşabilirim. Anakartın sağlam, RAM'lerde iş varsa yüksek frekanslara çıkabilirsin.

Şehir dışındaydım, bazı işlerim sebebiyle yeni dönüş yaptım. Dosya linkine buradan ulaşabilirsiniz. Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum.

Büyük ihtimalle o model Samsung B-Die kullanıyor ama sen yine de kontrol et.

Bir de işlemcin nedir?
Hynix görünüyor, sanırım Samsung olsa daha iyi olurdu. 3600X işlemcim.

3800MHz CL16 değerini gören olmuş 1.45V ile. 3600MHz, 1.35V ve 18-22-22-22-42 gibi standartlaşmış değerler ile başlayabilirsin denemeye. Daha sonra sırasıyla gecikme değerlerini düşürüp Memtest86 ile test etmelisin. Mantık bundan ibaret. Eğer gecikme değeleri düşmezse voltaj verip düşürebilirsin. Ayrıca 3733MHz üzerine çıkmanı önermem. Frekans arttırayım derken erişim sürelerini arttırırsın, bu durumda yaptığın OC'nin pek anlamı kalmaz. Şanslıysan 1900MHz fCLK'da stabilite yakalayabilirsin.

3800MHz CL16 değerini gören olmuş 1.45V ile. 3600MHz, 1.35V ve 18-22-22-22-42 gibi standartlaşmış değerler ile başlayabilirsin denemeye. Daha sonra sırasıyla gecikme değerlerini düşürüp Memtest86 ile test etmelisin. Mantık bundan ibaret. Eğer gecikme değeleri düşmezse voltaj verip düşürebilirsin. Ayrıca 3733MHz üzerine çıkmanı önermem. Frekans arttırayım derken erişim sürelerini arttırırsın, bu durumda yaptığın OC'nin pek anlamı kalmaz. Şanslıysan 1900MHz fCLK'da stabilite yakalayabilirsin.

Açıkçası 3800 gibi seviyelerde pek gözüm yok diyebilirim. İstediğim oranlar 3600MHz CL16 gibi değerler bunun için de kademeli olarak gecikme değerlerini düşürerek denemeler yapacağım.

Şuanda bir kaç deneme yaptım mevcut 3200 vs 3600 şeklinde 2 test yaptım link olarak paylaşıyorum.

3600 - MSI B450M MORTAR MAX (MS-7B89) Performance Results - UserBenchmark
3200 - MSI B450M MORTAR MAX (MS-7B89) Performance Results - UserBenchmark

Son düzenleyen: Moderatör:
@Silinen üye konu hala güncel ise bu konu size yardımcı olacaktır.

3800MHz CL16 değerini gören olmuş 1.45v ile. 3600MHz, 1.35v ve 18-22-22-22-42 gibi standartlaşmış değerler ile başlayabilirsin denemeye. Daha sonra sırasıyla gecikme değerlerini düşürüp Memtest86 ile test etmelisin. Mantık bundan ibaret. Eğer gecikme değeleri düşmezse voltaj verip düşürebilirsin. Ayrıca 3733MHz üzerine çıkmanı önermem. Frekans arttırayım derken erişim sürelerini arttırırsın, bu durumda yaptığın OC'nin pek anlamı kalmaz. Şanslıysan 1900MHz Fclk'da stabilite yakalayabilirsin.

Hocam size nereden ulaşabilirim acaba ?

Geri
Yukarı