Corsair H100I Platinium SE vs Asus ROG LC240 RGB

ekselans2007

Hectopat
Daha fazla  

İki soğutucu arasında kaldım. Fiyatları birbirine çok yakın ama görüntü ve performans olarak farklılıkları var. Asus 80 CFM ve 5.0 H2O, Corsair 65-70 CFM 3.0 H2O veriyor. Corsair modelini kullanan birkaç kişiyle görüştüm ve oyunlarda 70 derecelere yakın değeler aldıklarını ve çok da sessiz çalışmadığı bilgisini aldım. Yani o kadar para verip 70'e yakın dereceler görmek huzurumu kaçırır gibi geliyor. Şuanki kule tipi soğutucumla 65'i geçmedim çünkü. Asus performans olarak çok önde ama görünüş açısından da (RGB) Corsair ağır basıyor. Ek olarak Asus olan model hakkında çok az yorum ve inceleme var. İşlemcim R5 3600, sizce hangi seçim daha mantıklı olur gerekçeleriyle yazarsanız sevinirim.

Not: ( Corsair olan modelde H100I'deki ML PRO fanlar bulunmuyor. LL fanlar bulunuyor. SE serisi olduğu için )

Daha 1 hafta olmadı H100i RGB Platinum SE'yi aldım. 3700X işlemci ile 4.2GHz'de dediğiniz gibi 70 dereceleri görebiliyor ama boştayken de 40 derecede geziniyor. Önceki soğutmam da H100i GTX idi ondan da memnundum yine Corsair markasını seçtim. Gerek İcue yazılımı olsun gerek RGB özelliği olsun benim tercihim oldu.

Daha 1 hafta olmadı H100i RGB Platinum SE'yi aldım. 3700X işlemci ile 4.2GHz'de dediğiniz gibi 70 dereceleri görebiliyor ama boştayken de 40 derecede geziniyor. Önceki soğutmam da H100i GTX idi ondan da memnundum yine Corsair markasını seçtim. Gerek İcue yazılımı olsun gerek RGB özelliği olsun benim tercihim oldu.
SE olanını kullanan kişi bulmakta çok zorlanıyorum o yüzden müsadenizle sizi biraz soru yağmuruna tutacağım :) İşlemciniz 4.2’ye sabit mi çalışıyor? Hangi oyunlarda bu sıcaklıkları (70 derece) alıyorsunuz ve ayarlar ne durumda? (Örn: 1080P Ultra gibi). 70 derecelerde gezinirken fanlar kaç RPM’de çalışıyor ve ses düzeyleri rahatsız ediyor mu? Kasa modeliniz nedir?

SE olanını kullanan kişi bulmakta çok zorlanıyorum o yüzden müsadenizle sizi biraz soru yağmuruna tutacağım :) İşlemciniz 4.2’ye sabit mi çalışıyor? Hangi oyunlarda bu sıcaklıkları (70 derece) alıyorsunuz ve ayarlar ne durumda? (Örn: 1080P Ultra gibi). 70 derecelerde gezinirken fanlar kaç RPM’de çalışıyor ve ses düzeyleri rahatsız ediyor mu? Kasa modeliniz nedir?
4.2GHz'de ben MSI'ın Command Center yazılımı üzerinden "Balanced Mode"a aldığım zaman geçiyor. Eğer Silent yaparsam daha düşük frekanslarda çalışıyor. Yani sistem yüküne göre frekansı azaltıp yükseltiyor yazılım. Genelde oyunlarda 63-72 derece arası almaktayım. 1080p Ultra graifklerde oynuyorum oyunlarımı. Fanların devirlerini ben kendim 1650 RPM civarında kullanıyorum genellikle ve sesten rahatsız değilim. Kasa modelim Corsair İcue 4000X RGB. Yani kasamın önünde 3 adet, üstte 2 sıvı soğutma fanı ve 1 adet egzos fan bulunmakta.

4.2GHz'de ben MSI'ın Command Center yazılımı üzerinden "Balanced Mode"a aldığım zaman geçiyor. Eğer Silent yaparsam daha düşük frekanslarda çalışıyor. Yani sistem yüküne göre frekansı azaltıp yükseltiyor yazılım. Genelde oyunlarda 63-72 derece arası almaktayım. 1080p Ultra graifklerde oynuyorum oyunlarımı. Fanların devirlerini ben kendim 1650 RPM civarında kullanıyorum genellikle ve sesten rahatsız değilim. Kasa modelim Corsair İcue 4000X RGB. Yani kasamın önünde 3 adet, üstte 2 sıvı soğutma fanı ve 1 adet egzos fan bulunmakta.
Corsair'in amazon yorumlarında gördüğüm bir detayı da sormak isterim. Pompa modunu iCue yazılımından silent olarak ayarlayınca çok rahatsız edici bir ses geliyor diyorlar. Birden fazla yorumda okudum bunu. Sizin başınıza geldi mi?

Corsair'in amazon yorumlarında gördüğüm bir detayı da sormak isterim. Pompa modunu iCue yazılımından silent olarak ayarlayınca çok rahatsız edici bir ses geliyor diyorlar. Birden fazla yorumda okudum bunu. Sizin başınıza geldi mi?
Böyle bir sorunla henüz karşılaşmadım ama Sıvı Soğutmalarda bazen sıvının dolaşımı durduğu için kutuda beklemekten dolayı ilk çalıştırmada ses gelebiliyor. Bunun için kasayı yukarı aşağı hareket ettirmek gerekiyor ki sıvı dolaşım sağlasın. Technopat'ın YouTube'kanalında buna dair bir video görmüştüm, izlemeniz sizin yararınıza olabilir. Elbet de benim başıma gelmemesi sizin başınıza gelmeyeceği anlamına gelmiyor.

Böyle bir sorunla henüz karşılaşmadım ama Sıvı Soğutmalarda bazen sıvının dolaşımı durduğu için kutuda beklemekten dolayı ilk çalıştırmada ses gelebiliyor. Bunun için kasayı yukarı aşağı hareket ettirmek gerekiyor ki sıvı dolaşım sağlasın. Technopat'ın YouTube'kanalında buna dair bir video görmüştüm, izlemeniz sizin yararınıza olabilir. Elbet de benim başıma gelmemesi sizin başınıza gelmeyeceği anlamına gelmiyor.
Cevaplar için teşekkürler. Kasam H500 önde 2 tane 200 mm’lik “dev” fanları bulunuyor ve hava akışı gayet yüksek :) Siz olsanız hangisini tercih ederdiniz? 60 derecelerde tutabilecek ama çok görsellik vermeyecek olan Asus’u mu yoksa 70 derecelere çıkabilen, göreceli olarak biraz daha gürültülü ama kasaya görsellik katacak olan Corsair’i mi? (Asus olanın 360’lık versiyonunun kasa içinde duruşunu ek olarak bırakıyorum)
A3494D2D-CB0B-4C2D-A415-711EA80D2D2F.jpeg
0521545B-2D97-4FBF-AB20-4BCA3B7C23D1.jpeg

Son düzenleme:
Cevaplar için teşekkürler. Kasam H500 önde 2 tane 200 mm’lik “dev” fanları bulunuyor ve hava akışı gayet yüksek :) Siz olsanız hangisini tercih ederdiniz? 60 derecelerde tutabilecek ama çok görsellik vermeyecek olan Asus’u mu yoksa 70 derecelere çıkabilen, göreceli olarak biraz daha gürültülü ama kasaya görsellik katacak olan Corsair’i mi? (Asus olanın 360’lık versiyonunun kasa içinde duruşunu ek olarak bırakıyorum) Eki Görüntüle 690826Eki Görüntüle 690827
Bu tamamen sizin kullanım amacınıza bağlı bir karar.

hocam voltajın nedır 4.1 ghzde ben 75 derecelerı stok sogutucu ile 4.3 ghzde ise 85 derece goruyordum degerlerde sıkıntı var hocam.

hocam voltajın nedır 4.1 ghzde ben 75 derecelerı stok sogutucu ile 4.3 ghzde ise 85 derece goruyordum degerlerde sıkıntı var hocam.
1.2 ve 1.3 arasında geziyor genelde. Kendi elimle O.C yapmıyorum. Bence değerlerde sıkıntı yok çünkü 8 çekirdek ve 16 izlekli bir işlemciyi göz önünde bulundurunca normal değerler bana göre. Siz daha da soğuk olmasını istiyosanız ya custom sıvı soğutma ya da 360mm lazım şahsen.

Yeni konular

Geri
Yukarı