Corsair Hydro H110 ve Sistem incelemesi

Merhabalar arkadaşlar,

Bugün size yeni aldığım işlemci soğutucumun ve tamamladığım sistemimin incelemesini yapacağım.

Öncelikle Corsair H110'u N11 sitesinden 460 TL kargo dahil 9 taksit olarak temin ettim.
Kargo 2 gün içerisinde elime ulaştı.

Gelen paketimiz ve kutu açılımı.

1.JPG
2.JPG
3.JPG

Kutu içeriği.

4.JPG
5.JPG

Soğutucumuza işlenmiş olarak gelen macun.

6.JPG

Artık eski soğutucumuz olan Corsair Hydro H75 sökülmesi ve H110'umuzun montajına geçelim. :)

7.JPG
8.JPG

Macunu üzerindeki i7 5820K işlemcimiz

9.JPG

Anakarttaki İşlemci yuvamıza yakından bakalım. :)

10.JPG

Sonrasında işlemcimizdeki macunu temizledikten sonra tekrar yerine koyuyoruz.

11.JPG

Artık H110 montajına geçebiliriz.
Bir kaç tane not düşeceğim. Soğutucuyu montajını yaparken öncelikle radyatörün montajını yaptım. Tabi burda bir hata yaptım. Fanları radyatöre montajlamadan radyatörün montajını yaptım. Böyle olunca fanları takmak imkansız oldu. Geride ki vidalar takamıyoruz anakart engel oluyor. Radyatörün 140mm genişliğinde olmasından kaynaklanıyor bu. Bu durumdan dolayı radyatörü tekrar söküp fanları taktım ve öyle montajı gerçekleştirdim.
Buna dikkat etmenizi tavsiye ederim. :)

12.JPG
13.JPG

Ve sistemiziz çalışmaya hazır. :) Power tuşuna basıyoruz.
Aydınlık ortam da ve karanlık ortamdaki görünümü.

15.JPG
16.JPG
17.JPG
14.JPG

H100'un performansına değinecek olursak,
H75 ile sistem boştayken işlemci sıcaklığı 41 ile 44 derece arasında değişiyordu.
Yükte ise Shadow of mordor ve Battlefield 4 oyunların da 1 saat oyun sonunda işlemci sıcaklığı 50 derece üzerine rahatlıkla çıkıyordu. Tabi bu şuan ki hava sıcaklıklarıyla olan durum.

H110'da ise sistem boştayken 37 ile 40 derece arasın da seyrediyor. Bunun daha altına zaten düşemez çünkü oda sıcaklığı yüksek malum havalardan dolayı.
Oyunlara geçtiğim de ise işlemci sıcaklığını 46 dereceden yukarı görmedim hiç.
Not olarak düşeyim; H75 de Noctua'nın NT H1 macununu kullanmıştım. H110 da ise kendi üzerindeki macunu kullandım. Aslında onu silip NT H1 sürecektim ama kendi macununun performansını görmek istedim. Daha sonra NT H1 ile yine sıcaklık değerlerine bakacağım. :)
Bu arada işlemci tüm testlerde 1.1 voltaj ile 4.0 GHZ de çalışmaktaydı.

Sonuca gelirsek, genel olarak memnun kaldım H110 dan NT H1 sürdükten sonra belki 1-2 derece daha farkedecektir sıcaklık. Derseniz değermi aradaki 150 TL için. Kişiden kişiye değişir bir durum. Bana göre alınır ama başkasına göre gereksiz görülebilir.

Sistem incelemesine gelince değiştirdiğim parçalar şöyle;

Güç kaynağı CX750M den AX860İ geçtim,
Kasa 230T den 760T ye geçtim,
İşlemci soğutucusu H75 den H110 a geçtim.

Sistemim şuan için tamamlanmış bulunuyor. Artık 1 sene sonra belki 1 tane daha GTX 970 alıp SLİ yaparım veya Nvidia nın PASCAL mimarisinden bir karta geçiş yaparım.

Kasamın incelemesi burada mevcut.
Corsair 760T incelemesi | Technopat Sosyal

Burada da GTX 970 ile yaptığım oyun testleri mevcut.
MSİ GTX 970 Gaming 4G 1080p ve 1440p oyun testleri | Technopat Sosyal

Bu arada eski kasam da (230T) oyun oynarken ekran kartı 64 ile 70 derece arası bir sıcaklıklarda geziyordu.
760T de ise ekran kartı 59 ile 64 derece arasın da geziyor.

Yani kasanın da soğutmaya fazlasıyla etkisi oluyor.

Şimdilik söylemek istediklerim bu kadar. Her hangi bir sürç i lisan eyledi isem kusuruma bakmayın. :)

Yorum yapacak arkadaşların hepsine şimdiden teşekkür ederim.

Sizlerden ayrıca yorum bekliyorum. :) @Firestorm.x92 @er36po @Furkan Muhammet Çınar @Sasha UKR

Son düzenleme:
Bilemiyorum açıkçası. SLİ için 760T gibi bir kasa almak iyi güzel de bence PSU ve soğutucuyu değiştirmek yerine bir GTX 970 almak veya direk GTX 980 Ti almak daha iyi olabilirdi. Sonuçta sıcaklık değerleri de oldukça iyiymiş.

Doğrudur. Ama sonucta elimdekileri satarak değişim yaptım. Extradan verdiğim para 850 TL. 850 TL yede ne 2. bir 970 alınır nede 970 satıp üstüne 850 koyup 980 Tİ alınır.
FPS çılgınlığım yok. O yüzden diğer bileşenleri sağlamlaştırmak ve bütçe daha iyi bir seviyeye geldiğinde ekran kartına birşey yapmak benim için daha mantıklı geldi.

Teşekkür ederim Furkan'cım daha iyileri senin olsun. :) @Furkan Muhammet Çınar

Sıcaklık değerleri çok çok iyi.(y) Güle güle kullanın.
Bu kurduğunuz sistem sizi ilerde pişman etmeyecektir.

İleriki zamanlarda alacağınız 2. bir GTX 970 ile zaten hemen hemen 980Ti'nin performansını yakalarsınız.

Daha sonra tekrar yorum yapacağım.

Merhabalar arkadaşlar,

Bugün size yeni aldığım işlemci soğutucumun ve tamamladığım sistemimin incelemesini yapacağım.

Öncelikle Corsair H110'u N11 sitesinden 460 TL kargo dahil 9 taksit olarak temin ettim.
Kargo 2 gün içerisinde elime ulaştı.

Gelen paketimiz ve kutu açılımı.

Eki Görüntüle 92498 Eki Görüntüle 92499 Eki Görüntüle 92500

Kutu içeriği.

Eki Görüntüle 92501 Eki Görüntüle 92502

Soğutucumuza işlenmiş olarak gelen macun.

Eki Görüntüle 92504

Artık eski soğutucumuz olan Corsair Hydro H75 sökülmesi ve H110'umuzun montajına geçelim. :)

Eki Görüntüle 92506 Eki Görüntüle 92507

Macunu üzerindeki i7 5820K işlemcimiz

Eki Görüntüle 92508

Anakarttaki İşlemci yuvamıza yakından bakalım. :)

Eki Görüntüle 92509

Sonrasında işlemcimizdeki macunu temizledikten sonra tekrar yerine koyuyoruz.

Eki Görüntüle 92510

Artık H110 montajına geçebiliriz.
Bir kaç tane not düşeceğim. Soğutucuyu montajını yaparken öncelikle radyatörün montajını yaptım. Tabi burda bir hata yaptım. Fanları radyatöre montajlamadan radyatörün montajını yaptım. Böyle olunca fanları takmak imkansız oldu. Geride ki vidalar takamıyoruz anakart engel oluyor. Radyatörün 140mm genişliğinde olmasından kaynaklanıyor bu. Bu durumdan dolayı radyatörü tekrar söküp fanları taktım ve öyle montajı gerçekleştirdim.
Buna dikkat etmenizi tavsiye ederim. :)

Eki Görüntüle 92511 Eki Görüntüle 92512

Ve sistemiziz çalışmaya hazır. :) Power tuşuna basıyoruz.
Aydınlık ortam da ve karanlık ortamdaki görünümü.

Eki Görüntüle 92514 Eki Görüntüle 92515 Eki Görüntüle 92516 Eki Görüntüle 92513

H100'un performansına değinecek olursak,
H75 ile sistem boştayken işlemci sıcaklığı 41 ile 44 derece arasında değişiyordu.
Yükte ise Shadow of mordor ve Battlefield 4 oyunların da 1 saat oyun sonunda işlemci sıcaklığı 50 derece üzerine rahatlıkla çıkıyordu. Tabi bu şuan ki hava sıcaklıklarıyla olan durum.

H110'da ise sistem boştayken 37 ile 40 derece arasın da seyrediyor. Bunun daha altına zaten düşemez çünkü oda sıcaklığı yüksek malum havalardan dolayı.
Oyunlara geçtiğim de ise işlemci sıcaklığını 46 dereceden yukarı görmedim hiç.
Not olarak düşeyim; H75 de Noctua'nın NT H1 macununu kullanmıştım. H110 da ise kendi üzerindeki macunu kullandım. Aslında onu silip NT H1 sürecektim ama kendi macununun performansını görmek istedim. Daha sonra NT H1 ile yine sıcaklık değerlerine bakacağım. :)
Bu arada işlemci tüm testlerde 1.1 voltaj ile 4.0 GHZ de çalışmaktaydı.

Sonuca gelirsek, genel olarak memnun kaldım H110 dan NT H1 sürdükten sonra belki 1-2 derece daha farkedecektir sıcaklık. Derseniz değermi aradaki 150 TL için. Kişiden kişiye değişir bir durum. Bana göre alınır ama başkasına göre gereksiz görülebilir.

Sistem incelemesine gelince değiştirdiğim parçalar şöyle;

Güç kaynağı CX750M den AX860İ geçtim,
Kasa 230T den 760T ye geçtim,
İşlemci soğutucusu H75 den H110 a geçtim.

Sistemim şuan için tamamlanmış bulunuyor. Artık 1 sene sonra belki 1 tane daha GTX 970 alıp SLİ yaparım veya Nvidia nın PASCAL mimarisinden bir karta geçiş yaparım.

Kasamın incelemesi burada mevcut.
Corsair 760T incelemesi | Technopat Sosyal

Burada da GTX 970 ile yaptığım oyun testleri mevcut.
MSİ GTX 970 Gaming 4G 1080p ve 1440p oyun testleri | Technopat Sosyal

Bu arada eski kasam da (230T) oyun oynarken ekran kartı 64 ile 70 derece arası bir sıcaklıklarda geziyordu.
760T de ise ekran kartı 59 ile 64 derece arasın da geziyor.

Yani kasanın da soğutmaya fazlasıyla etkisi oluyor.

Şimdilik söylemek istediklerim bu kadar. Her hangi bir sürç i lisan eyledi isem kusuruma bakmayın. :)

Yorum yapacak arkadaşların hepsine şimdiden teşekkür ederim.

Sizlerden ayrıca yorum bekliyorum. :) @Firestorm.x92 @er36po @Furkan Muhammet Çınar @Sasha UKR
Halen kullanıyor musun fx 9370 için alacağım fakat anakartımda 1 cpu fan yerivar birde 4 pin sys fan 1 diyerkeri pwm filan radyatörü cpu fana pompayoda sys fan 1 e mi takiyim

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı