i7-4770K ve Corsair Hydro H50 sıcaklık değerleri

Öncelikle şunu belirteyim, Anakartım ASUS Maximus VI Gene Z87 çipseti kullanan bi anakart. 10 dakika boyunca stabil olarak 47 48 49 derece aralarında dolaştı. İşlemci stok frekansında ve Turbo Boost ile 3.9GHZ'de testi yaptı. Overclock olayını pek oturtamadığım için kafamda yapamadım. O olayı öğrenip Overclock'lu halini de atacağım. İyi forumlar, yorumlarınızı bekliyorum.

Adsız.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Voltaj auto olduğu için 1.3V limit değerin üzerine çıkmış haliylede normalden daha fazla ısınıyor. Voltajı elle düşürürsen beraberinde sıcaklıkta düşecektir. Turbo Boost'ta tabiki voltajın artmasında önemli faktör onu da kapatırsan bariz düşük sıcaklıkta kullanırsın. Bende 4790K var Turbo boost kapalı stok 4.0 GHz 1.051V Core Voltaj ile kullanıyorum. Yazın boşta 31-32° yükte en fazla 63-65° gördüm. Soğutucum 212 evo.

@CJack60 Turbo boost neden kapattınız hocam? Aynı işlemciden denk geldi de, alabilirim.

Voltajı elle ayarladığım zaman stabillikte sorun yaşıyordum. Kendi belirlediğim voltaj, Turbo Boost açık olduğu için yetmiyor oyunun ortasında çat diye resetliyordu. Her voltaj yükseltmem de aynı sonucu görünce anladım ki Turbo Boost açıksa elle belirlediğin voltaj asla işlemciye yetmeyecek bu yüzden kapattım. Zaten yabancı kaynaklarda overclock/underclock yapacaksan Turbo Boost'u kapatmayı öneriyorlar.

Yaz öncesi sistemi yeni aldığımda bir kaç overclock denemelerim oldu. 212 evo ile 1.36V'da 4.9 GHz'e yükselttim bu şekilde Witcher 3 ve Fallout 4 oynadım. İşlemciden kaynaklı stok 4.0 GHz'e göre en fazla 5 FPS artış gözlemledim buna mukabil sıcaklıklar 58°'den 80° üstünü görünce 5 FPS için gerek yok dedim.

Şu var ne zaman ki işlemci artık oyunlara yetmez o zaman vuracağım kırbacı. :neo:

Son düzenleme:
Teşekkürler detaylı anlatım için.

@Ufuk Kaynar Dostum anakartında OC profilleri yok mu? Benim anakartta 4.4GHz'e kadar normal profil mevcut, 5.0GHz'e kadar gidiyor. Ama hiç 4.5GHz üstünü denemedim.

Teşekkürler detaylı anlatım için.

@Ufuk Kaynar Dostum anakartında OC profilleri yok mu? Benim anakartta 4.4GHz'e kadar normal profil mevcut, 5.0GHz'e kadar gidiyor. Ama hiç 4.5GHz üstünü denemedim.

Overclock profili var ama, sorun veriyor yaptığımda. 4.6Ghz çıkarıyor işlemciyi, Windowsu açamıyorum sorunla karşılaştı diyor. Sorunun nerde olduğunu hala çözemedim. Güç kaynağım VX750 750W, 58A.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı