Corsair iCUE H100 RGB nasıl?

semercim

Hectopat
Daha fazla  
İyi günler. Sıvı soğutucu kasanın üst kısmına (240ML ) takmayı düşünüyorum. 360 ML olursa öne de takabilirim. Arasında 250 TL gibi fark var. Öne 360 ML fan taktığımda hava akısını kenara brakacak olursak pompanın boruları radyator kısmında yukarı gelmiş olacak. Hiçbir radyatörde tamamen tamdolu sıvı yoktur bu sebepten pompa kısmında hava boşlugu yapması mümkün. Bu da pompa sesi artması ve verimin bir nebze düşeceğini düşünüyorum. 250 tl az bir fark gibi geldi ama 360 ml alıpta tam verim alamamak olabilir.Teşekkürler.

Düşündüğüm sıvı soğurtucular:

Corsair iCUE H100 RGB CW-9060053-WW işlemci sıvı soğutucu (üste)​

Corsair iCUE H150 CW-9060054-WW işlemci sıvı soğutucu (öne)​

Anakart: MSI B450 Tomahawk Max AMD b450.
İşlemci: AMD Ryzen 5 5600X ( stok fan )
Ekran kartı: MSI NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti Gaming X LHR 8 GB GDDR6 256 bit ekran kartı.
RAM: Corsair 16 GB (2x8GB) Vengeance Pro RGB siyah 3600MHz CL16 DDR4 Dual kit RAM.
SSD: Samsung 980 1TB 3500MB/-3000MB/s M.2 NVMe SSD MZ-V8V1t0bw
Kasa: Corsair iCUE 4000X RGB tempered glass siyah mid Tower kasa.
Power: Corsair RM750 CP-9020195-EU 750W Power Supply.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
@semercim

Merhaba arkadaşım. Ben senin bahsettiğin soğutucuyu şu anda kullanıyorum.

İşlemcim ve diğer sistem özelliklerim seninki ile hemen hemen aynı. 4.35ghz 1.2v oc ayarlarında ve kasanın üstünde egzoz olarak konumlandırdım. Kasam da asus tuf gt301 ve önü mesh çok iyi hava alan bir kasa. Sıcaklık değerlerim boşta 45, yükte 65 derece. OCCT'de power testinde de maksimum 80 derecede stabil kalmakta. Tabi kolay kolay hiçbir program veya oyun bu kadar aşırı şekilde yormayacağından çok ideal diyebilirim.

Tabi ben corsair fanlarını yeni özellikleri nedeniyle kasa önüne konumlandırdım hazırda yüksek rpm ve cfm değerli fan setim olduğu için.

Pompadan ve radyatörden de hiç tahmin ettiğim kadar ses gelmiyor. Çok minimal.

Tavsiye ederim yani. Ama ben 1400'e almıştım. Şimdi 2000 küsür olmuş ve daha da artacak tabii ki. İyi ki almışım diyorum piyasa fiyatının biraz daha üstünde almama rağmen.

2021-12-07 18.21.21.jpg
2021-12-07 18.16.39.jpg
2021-12-07 18.17.51.jpg

@semercim

İşlemcim ve diğer sistem özelliklerim seninki ile hemen hemen aynı. 4.35GHz 1.2v OC ayarlarında ve kasanın üstünde egzoz olarak konumlandırdım. Kasam da ASUS TUF GT301 ve önü mesh çok iyi hava alan bir kasa. Sıcaklık değerlerim boşta 45, yükte 65 derece. OCCT'de Power testinde de maksimum 80 derecede stabil kalmakta. Tabii kolay kolay hiçbir program veya oyun bu kadar aşırı şekilde yormayacağından çok ideal diyebilirim.

Tabii ben Corsair fanlarını yeni özellikleri nedeniyle kasa önüne konumlandırdım hazırda yüksek RPM ve CFM değerli fan setim olduğu için.

Tavsiye ederim yani. Ama ben 1400'e almıştım. Şimdi 2000 küsur olmuş ve daha da artacak tabii ki. İyi ki almışım diyorum piyasa fiyatının biraz daha üstünde almama rağmen.

Eki Görüntüle 1245346Eki Görüntüle 1245347Eki Görüntüle 1245350

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Ben 11.11.2020 tarihinde aldım lakin sıvı soğutucu hakkında post açma fırsatım olmadı. Verdiğiniz değerler bende de hemen hemen ayni(AMD R5 5600X). Ben overclock yapmadım ve fan ayarida yapmadım. O sebepten sanki boşta Max hizdaa çalışıyormuş gibi geliyor. Tek eksik yanı sadece anakartan ayar yapabilmen. Tabii oda fiyatına göre karşılaştırırsak normal.

@semercim

İşlemcim ve diğer sistem özelliklerim seninki ile hemen hemen aynı. 4.35ghz 1.2v oc ayarlarında ve kasanın üstünde egzoz olarak konumlandırdım. Kasam da asus tuf gt301 ve önü mesh çok iyi hava alan bir kasa. Sıcaklık değerlerim boşta 45, yükte 65 derece. OCCT'de power testinde de maksimum 80 derecede stabil kalmakta. Tabi kolay kolay hiçbir program veya oyun bu kadar aşırı şekilde yormayacağından çok ideal diyebilirim.

Tabi ben corsair fanlarını yeni özellikleri nedeniyle kasa önüne konumlandırdım hazırda yüksek rpm ve cfm değerli fan setim olduğu için.

Tavsiye ederim yani. Ama ben 1400'e almıştım. Şimdi 2000 küsür olmuş ve daha da artacak tabii ki. İyi ki almışım diyorum piyasa fiyatının biraz daha üstünde almama rağmen.

Eki Görüntüle 1245346Eki Görüntüle 1245347Eki Görüntüle 1245350
Hocam selam bu soğutucu AM5 e bağlanır mı sizce? bir fikriniz var mı?

Hocam selam bu soğutucu AM5 e bağlanır mı sizce? bir fikriniz var mı?
Bu konu ile ilgili Corsair ile iletişime geçmen çok daha sağlıklı olacaktır. Sanırım CPU'nun yüksekliği AM5'lerde farklı olduğu için braket de değişiyordu. Delikleri aynı ama işlemci daha yüksekte kaldığı için sorun oluşturuyor diye hatırlıyorum.

Corsair gerekli yönlendirmeyi daha sağlıklı yapacaktır. Tabi ürünün de üretiliş tarihine bakmak gerek. AM5'in çıktığı tarihten sonra yapılan bir üretimse AM5 uyumlu yapmaları muhtemel.

Bu konu ile ilgili Corsair ile iletişime geçmen çok daha sağlıklı olacaktır. Sanırım CPU'nun yüksekliği AM5'lerde farklı olduğu için braket de değişiyordu. Delikleri aynı ama işlemci daha yüksekte kaldığı için sorun oluşturuyor diye hatırlıyorum.

Corsair gerekli yönlendirmeyi daha sağlıklı yapacaktır. Tabii ürünün de üretiliş tarihine bakmak gerek. AM5'in çıktığı tarihten sonra yapılan bir üretimse AM5 uyumlu yapmaları muhtemel.

Hocam merhaba H100 soğutucu almak istiyorum. Acaba iCUE üzerinden kontrol edebilir miyim bilginiz var mıdır?

RGB kontrolünü iCue'ya bağlayarak yapabiliyorsun diye biliyorum. Çünkü ana kartın 3pin ARGB girişine kutudan çıkan bir dönüştürücü ile bağlayabiliyorsun. Orijinal kafaları iCue kontrolcü ile uyumlu.

Merhaba;
Kutusundan kontrolcü çıkmıyor. iCUE kontrolcü varsa uygulama üzerinden kontrol edebilirsin. Aşağıdaki fotoğraftaki gibi bir kontrolcu. Yoksa da anakartın RGB girişi varsa onunla da kontrol edebilirsin ancak iCUE plugin üzerinden anakartı tanıyor olması lazım. Sistem özelliklerini paylaşabilirsen yorum yapabilirim.

-base-lighting-node-core-config-gallery-lighting-node-core-02.png_1200wx1200h.png

Merhaba;
Kutusundan kontrolcü çıkmıyor. iCUE kontrolcü varsa uygulama üzerinden kontrol edebilirsin. Aşağıdaki fotoğraftaki gibi bir kontrolcu. Yoksa da anakartın RGB girişi varsa onunla da kontrol edebilirsin ancak iCUE plugin üzerinden anakartı tanıyor olması lazım. Sistem özelliklerini paylaşabilirsen yorum yapabilirim.

Eki Görüntüle 1663094
Kusura bakmayın biraz geç gördüm. Anakartım Asus Rog B550-F ve elimde Commander Core XT var, Commander Core XT ye bağlayınca sadece fanlar çıkıyor. H100 diye ayrı bi kısım çıkmıyor.

@KafadanKontak Hocam gökküşağı modundayken sıvı soğutmanın videosunu çekip atabilir misiniz size zahmet olmazsa

Geri
Yukarı