Corsair MP510 240GB M.2 SSD İncelemesi

Yaklaşık 6-7 aydır kullandığım Corsair MP510'un beni pek mutlu ettiği söylenemez, zira biraz ısınıyor. Laptop içerisinde kullanmam da bu durumda büyük bir etken.

Özellikler

Okuma Hızı: 3100MB/sn
Yazma Hızı: 1050MB/sn

Maksimum Rastgele Okuma (IOPS): 180.000
Maksimum Rastgele Yazma (IOPS): 240.000

TBW: 400TB

NAND: 3D TLC NAND

Kontrolcü: PS5012-E12

SSD Çalışma Sıcaklığı: 0°C ile + 70°C

Test Sonuçları

Boşta çalışırken aldığım sonuçlar bu şekilde;

INFO.png

Test yaptığımda ise uçuk değerler görüyoruz, yüksek ısınma ve değerlerde dalgalanmalar görülüyor. Anormal karşılamıyorum, dediğim gibi laptop içerisinde kullanıyorum.

1598885773995.png

Sonuç olarak ısınmadığı sürece istenilen değerleri veriyor. Tam olarak testini yapamasam da böyle düşünüyorum. Ama kendi sunduğu değerleri aşarsak SSD pek de iyi sonuçlar vermiyor, beklenildiği gibi.

Sağlık durumu ise az önce %97 idi, halihazırda %96'ya düştü.

Isınmadan kaynaklı oyunlarda herhangi bir donma, takılma yaşamadım.

İleride hava akışı daha iyi olan bir sistemde de testlerini yapmayı düşünüyorum, konunun altına eklerim.

Yaklaşık 4 ay daha aktif bir şekilde kullandım. ATTO ile testi yaptım.

Screenshot 2021-01-08 143710.png

Disk Mark ise şu şekilde:

Screenshot 2021-01-08 144826.png

Disk maalesef ısınıyor. Henüz masaüstünde deneme şansım olmadı.

Sağlık değerleri de şu şekilde:

Screenshot 2021-01-08 143739.png

Disk yük altında 75 dereceleri görüyor. Yaşanan yazma hızı sorunları tamamen yazılım kaynaklı olabilir. ATTO ile denemenizde fayda var. Disk Mark'da olduğu gibi anormal değerler alabilirsiniz.

Son düzenleme:
Şu an bilgisayara erişimim yok. Fırsatım olursa diskin ağzına kadar dolu olması detayını göz önünde bulundurursak bir test daha yapıp sonuçlarını paylaşırım.

yazma ömürleri bu serinin uzun ama sizde durum biraz ters olmuş sonlara doğru belki iyileşme olmuştur diye merak ediyorum

Geri
Yukarı