Corsair Spec-01 Doğru Hava Akışı Sağlamak

gurkanghost

Hectopat
Arkadaşlar merhaba kasaya fan almaya karar verdim fakat doğru hava akışını nasıl yapacağımı bilmiyorum. Kasanın sağda üst kısmında kendi fanı var.

cor-spec01-4.jpg

1 tane önde hazır var zaten. 1 adet arkaya egzoz fan alarak hava akışı sağlamış olursun. Ama verimi artırmak için bir adet de yukarıya egzoz fan alarak verimi artırabilirsin. Yani arkaya ve yukarıya, dışarı üfleyecek şekilde fan takabilirsin.

Ön tarafa 140MM'lik iki fan tak egzoz fanı olarak arkaya 1 adet 120MM ve yine egzoz olarak üst tarafa 2 adet 120MM taktın mı birde fanları alırken yüksek CFM değerli ve kalteli bir fan aldığın zaman çok güzel bir hava sirkülasyonun olur.

Merhaba,

İşlemci soğutucusu tipi ve doğrultusu hakkında da bilgi yazabilir misiniz ?

(Kule tipi soğutma, giriş ön panel taraftan üfleme arka tarafa doğru ise

* Egzoz Dışarı üfleme
* Ön panel 3'lü içeri üfleme
* Yukarıdaki 2'li dışarı üfleme yaparsınız( Opsiyonel )

Su soğutma, radyatör üst tarafta tercihinde ise

* Egzoz Dışarı üfler
* Ön panel 3'lü içeri üfler
* Radyatör fanı dışarı üfler. (Bunun sebebi üst taraftaki fan bölgesindeki toz tutucu filtrenin kolay ulaşılabilir olmaması ve temizlemeye yönelik söküm işlemi gerektirecek olmasıdır.)

Kolay gelsin.
Saygılar,

Ön tarafa 140MM'lik iki fan tak egzoz fanı olarak arkaya 1 adet 120MM ve yine egzoz olarak üst tarafa 2 adet 120MM taktın mı birde fanları alırken yüksek CFM değerli ve kalteli bir fan aldığın zaman çok güzel bir hava sirkülasyonun olur.
önerebileceğiniz kasa fanları nelerdir? CFM değeri minimum kaç olmalı?
Merhaba,

İşlemci soğutucusu tipi ve doğrultusu hakkında da bilgi yazabilir misiniz ?

(Kule tipi soğutma, giriş ön panel taraftan üfleme arka tarafa doğru ise

* Egzoz Dışarı üfleme
* Ön panel 3'lü içeri üfleme
* Yukarıdaki 2'li dışarı üfleme yaparsınız( Opsiyonel )

Su soğutma, radyatör üst tarafta tercihinde ise

* Egzoz Dışarı üfler
* Ön panel 3'lü içeri üfler
* Radyatör fanı dışarı üfler. (Bunun sebebi üst taraftaki fan bölgesindeki toz tutucu filtrenin kolay ulaşılabilir olmaması ve temizlemeye yönelik söküm işlemi gerektirecek olmasıdır.)

Kolay gelsin.
Saygılar,
İşlemci soğutucum i5 8400'ün stok fanı.

Tavsiyem öne Akasa Viper 140 alıp arkaya Arctic F12 almak olur. Ayrıca isteğe bağlı öndeki kendi fanını üstte egzoz olarak kullanabilirsin.

Tavsiyem öne Akasa Viper 140 alıp arkaya Arctic F12 almak olur. Ayrıca isteğe bağlı öndeki kendi fanını üstte egzoz olarak kullanabilirsin.

Teşekkürler. Önerinizi bir yere not aldım :)

Öne 2 adet içeriye üfleyecek, arkaya 1 adet dışarıya üfleyecek şekilde kullanıyorum, PWM fanlar aldım. Kablolamayı da olabildiğince iyi yaptım, çoğu kablo gizli. SSD'yi en üstteki disk yuvasına, HDD'yi bir altına monte ettim. Böylelikle alttaki fan diskleri de soğutmuş oluyor. Üstteki fan da ekran kartına soğuk hava sağlıyor. Çok memnunum.

Kasa ile birlikte gelen fanı kullanmıyorum çünkü 3 pinli PWM olmayan bir fan, güç geldiğinde son güçte çalışıp ses yapıyor.

Bunun kırmızı LED olanını almıştım 3 adet, tabi o zamanlar 20-25 liraydı.

Eğer imkan var ise öne bunlardan alınabilir
Egzoz fanları olarakta bunları
veya benimde bilgisayarımda kullandığım
Bunlardan alabilirsin ama birazcık yüksek maliyetli oldu.

Yeni konular

Geri
Yukarı