Corsair Spec Delta kasa hava akışı sorunu

sonsuzkavga

Decapat
Değerli arkadaşlar bu kasayı aldım önde 3 fan arkada egzos fan üsttede ızgarası var. Yalnız ben mi yanlış yapıyorum sorun nerede bir anlayamadım gitti. Sistemim R5 2600 RX 590 Nitro SE ekran kartlı bir sistem. Boşta iken en ufak sorun yok ısınma problemi falan normal bir oyunda da problem yok ancak Battlefield 1 gibi bir oyun oynayınca 80 dereceyi görüyor CPU sıcaklığı ancak benim sorunum bu da değil asıl sorunum şu;

1 Sistem boşta iken aşırı derecede kasa soğutma yapıyor donuyorum evde ön fanları devre dışı bıraktım arkadaki egzoz fan bile aşırı soğuk veriyor ayağıma.

2. Battlefield oynarken de sistem aşırı ısınıyor 80 dereceyi görüyor.

Velhasıl fanı kapatıyorum ayrı dert açıyorum ayrı dert sorun nerede boştayken aşırı soğutmasında mı yükteyken aşırı ısınmasında mı ve nasıl çözeceğim bunu.

Şimdiden herkese teşekkürler.

Öncelikle soğutucu montajını kontrol edin. İşlemci fanları yüzde kaç ile dönüyor? Eğer düşük bir yüzde ise fan ayarı yaparak yük altına girdiğinde biraz daha hızlı dönmesini sağlarsanız sıcaklıklar düşebilir.

Ryzen işlemcilerde voltaj sıçraması muhabbeti var. CPB'yi kapatın BIOS'tan, sıcaklıkta ciddi oranlarda düşüş olacaktır.

Voltaj 1 120 lerde çok düşük CPB dediğiniz nedir?
Öncelikle soğutucu montajını kontrol edin. İşlemci fanları yüzde kaç ile dönüyor? Eğer düşük bir yüzde ise fan ayarı yaparak yük altına girdiğinde biraz daha hızlı dönmesini sağlarsanız sıcaklıklar düşebilir.
tmm kontrol edeceğim

Aynı kasaya ve yine voltaj dalgalanmasına bağlı sıcaklık sorunu yaşatan Ryzen 7 3700x işlemciye sahibim. Hatta İnce Hesap montaj yaparken yukarıdaki ızgaraya 2 adet 12 cm Frisby fan ilave etmişti. Buna rağmen işlemci oyunlarda 80 dereceyi görüyordu. Tabi bu dalgalı şekildeydi. Yani 80 dereceye bir anda zıplıyor, fan devri yükselip 70 derecelere indiriyor birkaç saniye sonra fan yavaşlayınca tekrar fırlıyordu. Hatta boştayken de 50-60 arası gidip geliyordu. BIOS üzerinden D.O.C.P. (XMP) açık bırakarak, çekirdek çarpanı otomatik vaziyette Vddcr cpu voltajı 1,30 volta sabitledim. Yani biraz undervolt yaptım. İnanılmaz değişim oldu. Stres testinde 65-70 derece arası, oyunda 57 derece gördü.

Kasanın hava akışı güzel. Ben de elimi falan yaklaştırınca o soğukluğu hissediyorum. Ekran kartı (hem gpu, hem vrm), RAM gibi diğer parçaların sıcaklığını da gözlemleyin. Onlarda muhtemelen fazla sıcaklık görmeyeceksiniz. Çünkü kasa yeterince soğutacaktır onları.

Aynı kasayı kullanıyorum ancak dediğiniz gibi bir ayar tutturana kadar çok uğraştım. Ya çok sesli oluyordu ya da ısı değerleri çok yükseliyordu. İzlediğim yol sırasıyla;

- Bios üzerinden Core Performance Boost'u kapattım. İşlemci değerlerini yükseltip fan devrinin ve ısının çok yükselmesini sağlıyordu.
- İşlemciyi benim için yeterli olduğunu düşündüğüm bir değere sabitledim. Render işlerim olmadıkça günlük 4.0Ghz olarak kullanıyorum. Ben MSI Dragon Center üzerinden yaptım.
- Voltaj değerini sabitledim. 1.25V a getirdim. Undervolt yapmış oldum ben de.
- İşlemci fan hızı için sıcaklık devir grafiğine müdahale ettim. 40 derecelerde 800 devir sonrasında da kademe kademe artacak şekilde ayarladım.
- Kasa fanları için de bir önceki adımı uyguladım.

Bu koşullarda masa üzerinde yaklaşık 40-45 derece arasında görüyorum. Yaklaşık 800 rpm ile nerdeyse sıfır sese yakın oluyor çok memnunum. Oyunlarda ise en yüksek 60 derece'yi gördüm. O derecelerde de yaklaşık 2000 rpm seviyesinde oluyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı