Corsair Strafe RGB MK.2 incelemesi

Alalı yaklaşık 6 ay olan klavyemin incelemesini yapmak için karşınızdayım. İncelemeyi bekleyenler vardı, geciktirdiğim için özür diliyorum, zaman sıkıntılarından dolayı biraz gecikti.

Klavyeyi almayı düşünen arkadaşlar var ise hem onlara bir fikir oluşsun hem de klavyeyi alırken Türkçe incelemesini bulamamıştım, bir tane de Türkçe incelemesi olsun diye yapıyorum. İlk incelemem olacağı için eksilerini yazarsanız sevinirim. O zaman incelemeye geçiyorum;

Öncelikle kutu tasarımı ile başlayalım; kutusu standart bildiğimiz Corsair kutusu, tabii biraz değiştirdiler ama hala hoş bir kutu bence.

Kutu içeriği ile devam ediyorum; kutudan klavyenin kendisi, bilek desteği, tuş çıkartma aparatı, kullanma kılavuzu, garanti belgesi, FPS ve MOBA oyunları için tuş takımı çıkıyor. Bilek desteği gözlemlediğim kadarıyla K68 ile aynı. Bilek desteği ile ilgili yorumlarımı daha sonra yapacağım.

Klavyenin kendisine geçebiliriz artık; klavyemiz Cherry MX Silent mekanik switch kullanıyor, burada MX Silent hakkında da bilgi vermek istiyorum, daha önce Red ve Blue switch deneme fırsatım oldu ve sesleri biraz rahatsız etti diyebilirim, mecbur zorunlu olarak Red almak üzereyken bu klavyeyi gördüm ve aldım. Neyse fazla dağıtmadan switchleri anlatmaya devam edeyim; renkleri kırmızıyı andırıyor ama biraz daha soluk, switchin hiç sesi yok, tuşlara basıldığında çıkan tek ses tuşun yüzeye değme sesi. O da hemen hemen membran ile eşit seviyede. Unutmadan söyleyeyim; klavye büyük “Enter” tuşu ile Türkçe tuş dizimi ile geliyor.

Tuşlar ışıkları gayet iyi yansıtıyor, bu konuda hiç eksiği yok diyebilirim. İCUE zaten bu konuda eleştiri bırakmıyor, kullananlar bilir.

Bilek desteği hiç yoktan iyi diyecek seviyede değil ama çok iyi denilebilecek seviyede de değil. Klavye ilk bakıldığında K70 MK.2’ye çok benzetiliyor, bunu da incelemenin sonuna doğru açıklayacağım. Bilek desteği ile ilgili bir yorum yapıp geçeceğim; ey Corsair 1-2 santimetre daha uzun yapsan ne olurdu? İş görüyor fakat 1-2 santimetre daha uzun olsaydı tam olurdu diyebilirim.

Klavyenin gövdesi plastik malzemeden, üst kısımda Corsair logosunun olduğu kısım alüminyum malzeme. Bu arada unutmadan yazayım; Corsair logosu da aydınlatmalı. Plastik diyince bir güvensizlik hissiyatı veriyor, hak veriyorum alırken bana da oldu, fakat plastik gayet kaliteli, yetmemiş plastiğin hemen altı switchlerin olduğu kısım (beyaz yer) metal malzeme, bu yüzden klavyenin hatırı sayılır bir ağırlığı var. Ben 1.5 KG diye biliyordum ama yalan olmasın evde tartı yok, net bir yorum yapmayayım.

Klavyenin arka kısmında klavyede 4 adet, bilek desteğinde 3 adet olmak üzere, 7 adet kauçuk kısım bulunuyor. Hem klavyenin ağırlığı hem de kauçuk kısımlar sayesinde klavyenin kayması gerçekten zor. Masada kesinlikle kendiliğinden kaymaz. Unutmadan şunu da yazayım; klavyenin kablosu gerçekten kalın ve örgülü, sağlam mı? Sağlam, bir kısmından sonra da ikiye ayrılıyor, birisi klavye için diğeri klavyede bulunan USB portu için. USB portu 2.0, işe yarıyor ama ben pek kullanmıyorum.

Multimedya tuşlarına değinmeden olmazdı; sağ tarafta ses kapatma, ses tekerleği, onların altında şarkıyı baştan başlatma, öncekine geçme, durdurma/başlatma ve sonrakine geçme var, ben multimedya tuşları ile müzik uygulamasında hiçbir sıkıntı yaşamadım, arkada 10 sayfa açık olsa bile çalışıyorlar. Sol tarafta da soldan sağa doğru; profiller arası geçiş yapma, parlaklığı ayarlama ve Windows kilit tuşu var. Bu tuşlar hakkında da bilgi vereyim; klavye 3 adet profil alıyor bir tane de default profil bulunuyor, bunlar İCUE ile ayarlanabiliyor. Parlaklık kısmında 4 adet seçenek var; sıfır, %33, %66, %100 (yüzdelikler varsayımdır) sırasıyla geçiş yapıyor. Windows kilit tuşu hakkında tek bilgi vereceğim; klavyede iki adet Windows tuşu var, bu kilit ikisini de kilitliyor. Ayrıca bu tuşların aydınlatmasını İCUE üzerinden “Performance” kısmından ayarlayabilirsiniz.

Şimdi de klavyeler ile ilgilenenlerin de merak edeceği ve görebildiğim kadarı ile K70 MK.2 ile arasındaki fakları yazacağım.
-En başta tabii ki de switch farkları var, Strafe modelinde MX Silent bulunuyor, K70 MK.2 genelde Red olarak tercih ediliyor, onun da MX Silent olanı mevcut fakat ben ülkemizde görmedim.
-İkinci olarak yüzeyinden bahsedeceğim, K70 MK.2 tamamen alüminyum, Strafe zaten bahsetmiştim yukarıda ama yeniden yazayım; üst kısmı plastik, onun altı metal. Logonun olduğu kısım alüminyum.
-Bilek desteği her ne kadar aynı dursa da K70 MK.2’nin desteği daha iyi, kullanan arkadaş varsa fotoğraf atması iyi olur karşılaştırma açısından.
-K70 MK.2’nin arkasında kauçuk yüzey daha fazla ve yüzey alanları daha geniş.
-K70 MK.2’nin arkasında kablo kanalları bulunuyor, fotoğraflarda da göreceksiniz Strafe modelinde bunlar yok.

Benim gördüğüm belli başlı farklılıklar bunlar başka gören arkadaş yazarsa ben de cevap veririm.

Son olarak fiyatından bahsetmek istiyorum; şu an fiyatı çok üstte yani alınmaz derecede, ben 755 TL’ye almıştım, o fiyata alınabilecek en iyi klavyelerden biriydi diyebilirim, bir daha olsa yine bunu alırdım.

İlk incelememdi, eksilerini, klavye ile ilgili merak ettiklerinizi, yorumlarınızı yazarsanız sevinirim.

Fotoğrafları da bu kısma koymak istedim, okuduğunuz için teşekkür ederim. 😁
EF233A42-3BE9-4361-BFC8-D9024FA3E609.jpeg
0CAAE50B-EDA3-462C-A00A-E589C850BD8E.jpeg
FEE4A135-A8C3-4258-947F-7B8B18DD76B0.jpeg
C4156818-F198-4732-9F24-45F1B8B9B5AE.jpeg
35037FAF-5265-4C46-8363-E21D4B346803.jpeg
59FF7C6C-FCEB-496E-A4DD-9F7B63E49DAA.jpeg
7190E200-CCE3-475B-98B3-85308A0BFA3F.jpeg
38CAD17F-A32C-473E-BB34-3218CCC27643.jpeg
AC1F2026-F62B-4AC9-A4BC-451EEEC832C1.jpeg
F7EA738B-F79C-423A-BE4C-58A6A4CD3B41.jpeg
915EAB4C-EB82-4B8E-A932-B35F7308D3D8.jpeg