Corsair K68 RGB İncelemesi

Öncelikle herkese iyi günler arkadaşlar.

1 haftadır kullandığım Corsair K68 RGB klavyesinin incelemesini sizlerle paylaşacağım.
1) KUTUSU

IMG_3954-min.JPG
IMG_3955-min (2).JPG

Kutu tasarımı diğer Corsair ürünlerinde olduğu gibi sarı-siyah bir şekilde.
Kutunun önünde ve arkasında klavyeyle alakalı bazı bilgilere yer verilmiş.
İçinde ise bizi klavye ile bilek desteği karşılıyor.

2) TEKNİK ÖZELLİKLER
Klavye 100% CHERRY MX mekanik anahtarlara sahip üst seviye bir oyuncu klavyesi.
Mekanik olan bu klavyemiz Cherry Mx Red anahtarlara sahip.
100% Antighosting ve 1000 Hz (1 ms) özellikleri bulunan Corsair K68 ayrıca IP32 özelliğini de içinde barındırıyor.
Bu özellik sayesinde suya ve toza karşı üst seviye bir koruma sağlıyor.
USB 2.0'dan bilgisayara bağlanıyor.
ICUE desteği mevcut ve her bir tuşunun ışıklarını yazılımı sayesinde istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz.

IMG_3961-min.JPG

3) TASARIM

Full Key olan klavye ışıklandırmasıyla dikkat çekiyor.
Makro tuşu klavye de mevcut değil. (Bana göre bu bir artı)
Klavyenin sağ üst kısmında ses açma, ses kısma ve sesi kapatma tuşları mevcut.
Hemen altında Multimedya tuşları yer alıyor.

Pause Break tuşunun üstünde bildirim ışıkları mevcut.(Num Lock, Caps Lock vs.)
Bildirim ışıklarının sol tarafında Windows tuşunu kitleme butonumuz yer alıyor.
Hemen yanında ise 3 farklı şekilde ayarlanabilen ışıkların parlaklık seviyesini ayarlama butonu yer alıyor. (Yazılımdan da yapılabiliyor.)

Klavyenin arkasında yükseltme aparatı da mevcut.

IMG_3956-min.JPG

IMG_3959-min.JPG

IMG_3957-min.JPG

4) YAZILIM
Corsair yazılım konusunda tartışmasız en iyi markalardan birisidir.
Corsair K68 klavyesini de Corsair'ın yeni çıkartmış olduğu ICUE yazılımından kontrol etmek mümkün.

ICUE yazılımdan klavyemizin makro atamalarını,ışıklandırma seçeneklerini ve bazı tuşlarını kilitleme ayarlarını yapabiliyoruz.

ICUE yazılımının içinde bulunan ışıklandırmalarla kalmayıp internetten de diğer kullanıcıların yapmış olduğu profilleri indirip kullanabiliyorsunuz.

İsterseniz sizde profil oluşturup diğer insanlarla paylaşabilirsiniz.

Desktop Screenshot 2018.07.18 - 13.22.05.43-min.png
Desktop Screenshot 2018.07.18 - 13.17.48.71-min.png

Desktop Screenshot 2018.07.18 - 13.26.00.86-min.png

Desktop Screenshot 2018.07.18 - 13.26.11.58-min.png

Desktop Screenshot 2018.07.18 - 13.26.18.39-min.png

- Artılar
Cherry Mx Red anahtarlara sahip.
ICUE yazılımı destekliyor.
IP32 özelliği ile tam koruma sağlıyor.
Bilek desteği mevcut.
1 ms ve 100% Antighosting özellikleri mevcut.

- Eksiler
Corsair'ın diğer klavyelerinde tuş çıkartma aparatı kutunun içinde bulunuyor fakat bu klavyede yok.
Corsair'ın diğer klavyelerinde FPS ve Moba için beyaz-gri ve dokulu tuşlar var. Bu klavyede bulunmuyor.

SONUÇ
İlk mekanik klavye tecrübem ve cidden çok beğendiğimi söyleyebilirm.
Eğer isterseniz Corsair Glaive RGB ve Corsair Void Pro RGB Wireless ekipmanlarınında incelemesini yapabilirim.
Zaman ayırıp okuduğunuz için sağ olun. Umarım güzel bir inceleme olmuştur.
İyi Sosyaller !

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben bugün bunun red versiyonunun 380TL'ye siparişini geçtim, sanıyorum tek farkı RGB olmaması. Kullandıktan sonra ben de deneyimlerimi buraya aktaracağım. Türkçe Q seçeneğinin olması da avantaj bence. Umarım memnun kalırız klavyeden :)

Güzel inceleme teşekkür ederiz. IP 32 ile ilgili detayları vermen yararlı olurdu. IP xy deki x toz y sudur. 3. Toz kedemesi 2.5mm tozu ifade eder. 2. Kademe su koruması ise %15 derece eğimliyken su sıçramasına karşı korumalı demek yani çok üstün bir korumadan bahsedilmiyor. Üzerine bir bardak su döküldüğünde yüksek ihtimalle bozulacaktır yine.

Güzel bir inceleme olmuş ellerinize sağlık. Sanırım bu model K55 ile K70 arası bir geçiş modeli gibi olmuş. Fakat tuş çıkarma aparatı ve dokulu tuşlar gibi ucuz ama güzel ayrıntıların olmaması kötü olmuş gerçekten. MX Red switchler nasıl buldunuz özellikle FPS tarzı oyunlarda? Switch konusunda gidip geliyorum her seferinde. Özellikle blue switchlerle red switchler arasında. Diğer incelemelerinizi de görmek isteriz.

Ben bugün bunun red versiyonunun 380TL'ye siparişini geçtim, sanıyorum tek farkı RGB olmaması. Kullandıktan sonra ben de deneyimlerimi buraya aktaracağım. Türkçe Q seçeneğinin olması da avantaj bence. Umarım memnun kalırız klavyeden :)
Tatildeyim bu yüzden cevap yazmaya vaktim olmadı.Umarım klavyeden memnun kalmışsınızdır.
Güzel inceleme teşekkür ederiz. IP 32 ile ilgili detayları vermen yararlı olurdu. IP xy deki x toz y sudur. 3. Toz kedemesi 2.5mm tozu ifade eder. 2. Kademe su koruması ise %15 derece eğimliyken su sıçramasına karşı korumalı demek yani çok üstün bir korumadan bahsedilmiyor. Üzerine bir bardak su döküldüğünde yüksek ihtimalle bozulacaktır yine.
IP sertifikası ile fazla ayrıntıya girmek istemedim.
İncelemede üstün koruma yazmışım haklısınız fakat birçok youtuberın incelemesinde bardaktan dökülen suya karşı dayanıklı gözüküyor. Her ne kadar da sadece damlayan suya karşı dayanıklı olsa da.😊
Güzel bir inceleme olmuş ellerinize sağlık. Sanırım bu model K55 ile K70 arası bir geçiş modeli gibi olmuş. Fakat tuş çıkarma aparatı ve dokulu tuşlar gibi ucuz ama güzel ayrıntıların olmaması kötü olmuş gerçekten. MX Red switchler nasıl buldunuz özellikle FPS tarzı oyunlarda? Switch konusunda gidip geliyorum her seferinde. Özellikle blue switchlerle red switchler arasında. Diğer incelemelerinizi de görmek isteriz.
Şu an tatildeyim eve döndüğümde boş zaman bulduğum zaman diğer incelemeleride paylaşacağım.
Cherry MX Red switchler bildiğiniz üzere blue switchlerden daha hızlı ve daha sessiz fakat blue switchlerin sesini bazı insanlar çok seviyor eğer sizde blue switchin o sesini seviyorsanız tercih edebilirsiniz.
Hız konusunda farkı anlayamayacağınızı düşünüyorum.🙂
Güzel inceleme hayırlı olsun.
Teşekkür ederim.
K70 ile aralarındaki fark nedir?
K70 in iki farklı modeli var.
1-Lux RGB 2-Rapidfire RGB ( Birde yenisi çıktı K70 mk.2)
K70 modelinin sağ üst kısmında ses açma kapama kısmı silindir bir şekilde ve gerçekten güzel. Ayrıca incelemede bahsettiğim tuş çıkartma aparatı ve ek oyun tuşları da geliyor.
K70 in Rapidfire modeli aslında benim en çok istediğim klavyeydi fakat sonradan fikir değiştirdim.
Rapidfire modelinde switchler Cherry MX Speed olarak geliyor ve bu switchler red switchlerden 30% daha hızlı.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı