COVID-19 aşısının uzun vadede etkileri nelerdir?

adolfhamid

Centipat
Makaleler
1
Biri diyor 2-3 yıl sonra ciddi yan etkiler çıkacak, biri diyor 11 Eylül'de çıkacak. Aşı olmadan önce imzaladığımız kağıtta da uzun vade etkileri bilinmemektedir diyor. Sizce uzun vade etkileri var mıdır?

Biri diyor 2-3 yıl sonra ciddi yan etkiler çıkacak, biri diyor 11 Eylül'de çıkacak. Aşı olmadan önce imzaladığımız kağıtta da uzun vade etkileri bilinmemektedir diyor. Sizce uzun vade etkileri var mıdır?
Bilmem. Daha aşı çıkalı o kadar uzun süre olmadı. Adamlar uzun vadeyi test edemedi yani. Gelecekte görücez.

Olay kısa ve basit. Mrna bir anda yoktan var olmadı. Daha öncede klinik çalışmalar oldu. Yanlış hatırlamıyorsam etkileri 6 ay gibi bir sürede çıktı. Yani uzun vadeli etkileri çıkmadı. Teorik olarak mümkün değil olsa bile 1.000.000/1 ihtimal(Bu sayıya yakındı) olur. Yani aşı olun.
Eğer metin belgemdeki makale linkleri silinmediyse size atarım.

Olay kısa ve basit. Mrna bir anda yoktan var olmadı. Daha öncede klinik çalışmalar oldu. Yanlış hatırlamıyorsam etkileri 6 ay gibi bir sürede çıktı. Yani uzun vadeli etkileri çıkmadı. Teorik olarak mümkün değil olsa bile 1.000.000/1 ihtimal(Bu sayıya yakındı) olur. Yani aşı olun.
Eğer metin belgemdeki makale linkleri silinmediyse size atarım.
Teorik olarak neden mümkün değil ki?İmzalattırdıkları kağıtta da uzun vade etkileri bilinmemektedir yazıyor.

Teorik olarak neden mümkün değil ki?İmzalattırdıkları kağıtta da uzun vade etkileri bilinmemektedir yazıyor.
Onun fda versiyonunu bana attılar. Aşağıda ise mümkün olmadığı yazıyordu. Keşke makaleyi kayıt etseydim. Ezbere konuşmak istemiyorum. Bulursam atarım.
Ama özetleyebilirim. Mrna önceden kansere tedavi amacıyla araştırıldı.
Mrna tanıyalım;
" RNA, hücrenin içine girdikten sonra mRNA olarak çalışır ve hücreyi yeniden programlayarak, hücrenin normalde patojen (örneğin virüs) veya kanser hücreleri tarafından üretilen yabancı proteini üretmesini sağlar. Ardından bu protein molekülleri vücudun uyumlayıcı bağışıklık tepkisini harekete geçirir, böylece vücut, proteinin içindeki patojenleri ya da kanser hücrelerini yok etmeyi öğrenir.[1] Kırılgan mRNA iplikçiklerini korumak ve bunların insan hücreleri tarafından emilmesini kolaylaştırmak için mRNA molekülleri bir ilaç taşıyıcı sistemiyle (genellikle pegile lipid nanopartiküller ile[2]) kaplanır.[1]"

Yani vücuda gerekli maddeyi verip sentezletiyor. Bu protein bazlı aşılara göre uzun vadede yan etkisi daha az ve daha hızlı sonuç veriyor ama her iyi şeyin bir sıkıntısı olduğu gibi bunun da var. Saklama koşullar fazla efektif değil. Bu soğuk zincirin bozulması gibi konuları gün yüzüne çıkarıyor.

Bu olay ebola gibi bir patojende de kullanıldı.

"
mRNA aşıları geleneksel aşılardan çok farklı bir işleyişe sahip. Geleneksel aşılar, kişiye antijen (protein veya peptid) veya zayıflatılmış bir virüs yahut rekombinant antijen kodlayan bir viral vektör vererek vücudun antikor üretmesini sağlıyor. Bu aşıların içeriği insan vücudunun dışında hazırlanıp üretiliyor, bu da zaman alıyor. Bu tür aşılar insana enjekte edilip kan dolaşımına karışıyor ama insan hücresinin içine girmiyorlar.

mRNA aşılarıysa, virüse ait RNA dizisinin (RNA sekansı) sentetik olarak oluşturulmuş bir parçasını doğrudan insan hücresinin içine yerleştiriyor (transfeksiyon), bu parça insan hücresini yeniden programlayarak kendi viral antijenlerini üretmelerini sağlıyor. Bunun üzerine uyumlayıcı bağışlık sistemi harekete geçiyor, yeni antikorlar üretiyor ve bu antikorlar gidip antijene bağlanarak,MHC molekülleri üzerinde bulunan belirli peptidleri tanıyan T-hücrelerini aktive ediyor.[1]

Ayrıca mRNA, çoğaltılan, beslenen, üretilen bir ürün değil. Biyokimyasal sentez yoluyla, geleneksel aşılardan çok daha çabuk tasarlanıp üretilebiliyor.[1][3][6]

mRNA aşıları hücre içindeki DNA'yı etkilemiyor: Yapay mRNA parçası, virüs RNA'sının virüs antijenini oluşturma talimatlarını taşıyan kısmının bir kopyasıdır. Aşının hücre DNA'sını etkileyeceği yanılgısı mRNA aşılarına karşı bir komplo teorisi halini aldıysa da, bu iddia çürütüldü.[20][21]"

Yani geleneksel aşı ile çok farklı bir yönteme sahip.
Bazı cahiller yok hücre içindeki çekirdekte değişim yapar, bizim hücrelerimiz değişir gibi safsata yaptılar ama yalan olduğu çıktı.
Bazıları çip dedi. Eğer bir aşı ile öyle bir çip varsa gelsin ilk bana vursunlar.
Zaten eğer keşfedilirse hemen durdurulur. Bu iş piece of cake tarzı değil. Adamı devirirler.

Ben şimdi diyorum. Viroloji alanında kariyer yapmış, bu konu hakkında makale ve tezler yazmış bilim adamlarına mı güveneceksiniz yoksa aşı içinde çip var diyen bir grup insana mı?

Bu anlattıklarım bile çok kısa. Normalde uzun uzun anlatırdım ama hasta gibiyim. Olmazsa yarın test yaptıracağım.

Son düzenleme:
Onun F'da versiyonunu bana attılar. Aşağıda ise mümkün olmadığı yazıyordu. Keşke makaleyi kayıt etseydim. Ezbere konuşmak istemiyorum. Bulursam atarım.
Ama özetleyebilirim. Mrna önceden kansere tedavi amacıyla araştırıldı.
Mrna tanıyalım;
" RNA, hücrenin içine girdikten sonra mRNA olarak çalışır ve hücreyi yeniden programlayarak, hücrenin normalde patojen (örneğin virüs) veya kanser hücreleri tarafından üretilen yabancı proteini üretmesini sağlar. Ardından bu protein molekülleri vücudun uyumlayıcı bağışıklık tepkisini harekete geçirir, böylece vücut, proteinin içindeki patojenleri ya da kanser hücrelerini yok etmeyi öğrenir.[1] kırılgan mrna iplikçiklerini korumak ve bunların insan hücreleri tarafından emilmesini kolaylaştırmak için mrna molekülleri bir ilaç taşıyıcı sistemiyle (genellikle pegile lipid nanopartiküller ile[2]) kaplanır.[1]"

Yani vücuda gerekli maddeyi verip sentezletiyor. Bu protein bazlı aşılara göre uzun vadede yan etkisi daha az ve daha hızlı sonuç veriyor ama her iyi şeyin bir sıkıntısı olduğu gibi bunun da var. Saklama koşullar fazla efektif değil. Bu soğuk zincirin bozulması gibi konuları gün yüzüne çıkarıyor.

Bu olay ebola gibi bir patojende de kullanıldı.

"
Mrna aşıları geleneksel aşılardan çok farklı bir işleyişe sahip. Geleneksel aşılar, kişiye antijen (protein veya peptid) veya zayıflatılmış bir virüs yahut rekombinant antijen kodlayan bir viral vektör vererek vücudun antikor üretmesini sağlıyor. Bu aşıların içeriği insan vücudunun dışında hazırlanıp üretiliyor, bu da zaman alıyor. Bu tür aşılar insana enjekte edilip kan dolaşımına karışıyor ama insan hücresinin içine girmiyorlar.

Mrna aşılarıysa, virüse ait RNA dizisinin (RNA sekansı) sentetik olarak oluşturulmuş bir parçasını doğrudan insan hücresinin içine yerleştiriyor (transfeksiyon), bu parça insan hücresini yeniden programlayarak kendi viral antijenlerini üretmelerini sağlıyor. Bunun üzerine uyumlayıcı bağışlık sistemi harekete geçiyor, yeni antikorlar üretiyor ve bu antikorlar gidip antijene bağlanarak,MHC molekülleri üzerinde bulunan belirli peptidleri tanıyan T-hücrelerini aktive ediyor.[1]

Ayrıca mrna, çoğaltılan, beslenen, üretilen bir ürün değil. Biyokimyasal sentez yoluyla, geleneksel aşılardan çok daha çabuk tasarlanıp üretilebiliyor.[1][3][6]

Mrna aşıları hücre içindeki DNA'yı etkilemiyor: Yapay mrna parçası, virüs RNA'sının virüs antijenini oluşturma talimatlarını taşıyan kısmının bir kopyasıdır. Aşının hücre DNA'sını etkileyeceği yanılgısı mrna aşılarına karşı bir komplo teorisi halini aldıysa da, bu iddia çürütüldü.[20][21]"

Yani geleneksel aşı ile çok farklı bir yönteme sahip.
Bazı cahiller yok hücre içindeki çekirdekte değişim yapar, bizim hücrelerimiz değişir gibi safsata yaptılar ama yalan olduğu çıktı.
Bazıları çip dedi. Eğer bir aşı ile öyle bir çip varsa gelsin ilk bana vursunlar.
Zaten eğer keşfedilirse hemen durdurulur. Bu iş piece of cake tarzı değil. Adamı devirirler.

Ben şimdi diyorum. Viroloji alanında kariyer yapmış, bu konu hakkında makale ve tezler yazmış bilim adamlarına mı güveneceksiniz yoksa aşı içinde çip var diyen bir grup insana mı?

Bu anlattıklarım bile çok kısa. Normalde uzun uzun anlatırdım ama hasta gibiyim. Olmazsa yarın test yaptıracağım.

Öyle de bilmiyorum ya. Aşı olan sevdiklerime bir şey olmasından korkuyorum ondan açtım bu konuyu. Twitter'da da herkes aşının içinde zehir falan var diyor daha çok tedirgin ediyor beni.

Geri
Yukarı