COVID-19 ile nasıl savaşırız? Semptomları nelerdir? Virüsü iyi tanıyor muyuz?

Çinli araştırmacılar, doktorlar bunun yeni bir koronavirüs tipi olduğunu söylediler.
Virüsün adı zaten o yeni demesinin sebebi o mutasyon için 3. kere diyorum bilimsel maalesef kanıt yok :)
Covid-19 hastasından plazma transfüzyonu yapıldı.
Türkiyede de bu yapılacak bakalım deneme aşamasındalar.
Mutasyon sayısı önemli değil, doğal olarak mutasyon geçirebilir.
Bu dediğin maalesef yanlış sayısı önemli çünkü bir virüs doğal halde ortalama 10 yılda bir mutasyon geçirir. Sayı önemli yani. 10 yılda olan şey birkaç ayda gerçekleşirse çok tehlikeli olur. Ancak 48 diyen bilim adamı bilimsel olarak kanıtlarsa tam bir felaket olur.

Faydalı yalnız güncel değil. Bu veriler ve bilgiler en az 3 aylık. Bu süre zarfında virüs ile ilgili birçok şey değişti. Bulaşıcılık mesela o zamanlar bir hastanın 2 ya da 3 kişiye bulaştırabileceği düşünülüyordu şu an 50.000 kişiye kadar çıkmış durumda. Koku ve tat alma bozuklukları, gözlerde yaşarma ve yanma gibi yeni semptomlar eklendi.

Koku ve tat alma bozuklukları, gözlerde yaşarma ve yanma gibi yeni semptomlar eklendi.
Onlar zaten biliniyor ancak tabloda verilen oranlardan daha düşük kaldığı için eklenmedi.
Bulaşıcılık mesela o zamanlar bir hastanın 2 ya da 3 kişiye bulaştırabileceği düşünülüyordu
O bizim ülkede öyle düşünülüyordu. Kaynak Çin, şubat ayında kaç vaka vardı baktınız mı?

@Murat5038
Hocam sizi tebrik ediyorum. Her türlü virüse birebirsiniz maşallah. :D

Öksürük, gözlerde yanma, boğaz ağrısı, baş ağrısı, burun tıkanıklığı ve kusma var. Ateş de hissediyorum ama ateş ölçer 36.2 civarı gösteriyor. Kendimi karantina altına aldım, bekliyorum. Bakalım ne olacak :)

Öksürük, gözlerde yanma, boğaz ağrısı, baş ağrısı, burun tıkanıklığı ve kusma var. Ateş de hissediyorum ama ateş ölçer 36.2 civarı gösteriyor. Kendimi karantina altına aldım, bekliyorum. Bakalım ne olacak :)
Allah rahmet eylesin şimdiden :D Şaka bir yana ateş bazen çıkmayabiliyor soğuk algınlığı da olabilir bir sağlık kuruluşuna veya ambulansı arayıp bildirin dedikleriniz gerçekse.

Şaka bir yana ateş bazen çıkmayabiliyor soğuk algınlığı da olabilir bir sağlık kuruluşuna veya ambulansı arayıp bildirin dedikleriniz gerçekse.
İşin garip yanı, 13 Mart'tan beri basit alışverişler harici (onda da maske taktım ve çıkartınca hemen tıbbi atık çöpüne attım) evden çıkmadım. Şimdilik kendimi izliyorum, semptomlarda bir artış vs. gözlemlersem direkt 184 veya 112'yi arayacağım.

Allah rahmet eylesin şimdiden :D
Benden bir hafta haber alamazsanız bir fatihanızı alırım :D

Maalesef cerrahi maske kullanımını bizim millet pek bilmiyor saklama, koruma, çıkarma, takma yöntemlerini. Bu yüzden bu konu artık bir bilgi kaynağı olur ancak okuyan millet de az olunca yine kendi kafalarına göre devam çok olacaktır.

Siz doğru yöntemlerle taktıysanız farklı kaynaktan geçmiş olabilir veya farklı hastalıktan.
Bu zamanda çoğu kişi stresten de bazı semptomlar çıkabiliyor ve heyecan yapıp aynı semptompları virüse yorumlayabiliyor, kendinizi strese sokmadıysanız normal hayatınıza daha hijyenli şekilde devam ediyorsanız ilerleyen zamanda dediğiniz gibi bir kuruluşa başvurursunuz geçmezse.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı