COVID-19 ile nasıl savaşırız? Semptomları nelerdir? Virüsü iyi tanıyor muyuz?

3 gündür çok kötüyüm, fiziksel olarak neyse de zihinsel olarak çok yorgunum, moralim çok bozuk, başım ağrıyor eskisi gibi mutlu değilim. Halsizim, bir iş yapasım yok, çabuk yoruluyorum. Odak sorunum var.

Sürekli eskiyi geçmişi özlüyorum, eskiden ailemle geçirdiğim sağlıklı zamanları özlüyorum.
Annem babam kardeşimden korkuyorum ben neyse de onlar hem yaşlı yani inşaallah kolay atlatılır. Ölümcül mü merak ediyorum? Nefes alamamak çok zor. Yani hiç nefes alamama boğulma durumu olur mu?

Kendimde belirti yok ama virüs varmış gibi hissediyorum ve bunun aileme geçip onları zor durumda bırakmasıdan korkuyorum :(

Aslında belirti var gibi bilmiyorum ya ateşim yok sürekli 3 gündür 36 derece. Öksürük yok. Boğaz ağrısı eklem kemik ağrısı yok. Koku alıyorum tat alıyorum. Dudağımda mavi renk yok. Sadece böyle isteksizlik yorgunluk ve arada sırada özellikle geceleri başlayan nefes darlığı var. Yani esneyip tam nefes alamıyorum ara sıra oluyor üzüldüğüm zaman sanki.

Ama sanırım bu virüs hiçbir belirti de vermiyormuş bazen. İşte bu durumdan da korkuyorum.

Seninki virüsden değil çoğu kişide olan depresyondan kaynaklı. Nefes egzersizleri yapmaya bakın. Oruç tutuyorsan onun da etkisi olur. Virüs vaka sayıları iki haneli sayılara inince bir sağlık kuruluşuna gidip Demir ve B12 değerlerinizi kontrol ettirin.

3 Gündür çok kötüyüm, fiziksel olarak neyse de zihinsel olarak çok yorgunum, moralim çok bozuk, başım ağrıyor eskisi gibi mutlu değilim. Halsizim, bir iş yapasım yok, çabuk yoruluyorum. Odak sorunum var.

Sürekli eskiyi geçmişi özlüyorum, eskiden ailemle geçirdiğim sağlıklı zamanları özlüyorum.
Annem babam kardeşimden korkuyorum ben neyse de onlar hem yaşlı yani inşaallah kolay atlatılır. Ölümcül mü merak ediyorum? Nefes alamamak çok zor. Yani hiç nefes alamama boğulma durumu olur mu?

Kendimde belirti yok ama virüs varmış gibi hissediyorum ve bunun aileme geçip onları zor durumda bırakmasıdan korkuyorum :(

Aslında belirti var gibi bilmiyorum ya ateşim yok sürekli 3 gündür 36 derece. Öksürük yok. Boğaz ağrısı eklem kemik ağrısı yok. Koku alıyorum tat alıyorum. Dudağımda mavi renk yok. Sadece böyle isteksizlik yorgunluk ve arada sırada özellikle geceleri başlayan nefes darlığı var. Yani esneyip tam nefes alamıyorum ara sıra oluyor üzüldüğüm zaman sanki.

Ama sanırım bu virüs hiçbir belirti de vermiyormuş bazen. İşte bu durumdan da korkuyorum.

Benimkisi gibi depresyon. Şöyle düşünün sokağa çıkmasanız maske taksanız virüs falan olmazsınız. Zaten hasta insanları öldürüyor.Hem bir gün ölücüz değil mi ya bu gün ya yarın fark eder mi hayatım tadını çıkar be. Biz dünyaya sınav için geldik unutma. :D.

Seninki virüsden değil çoğu kişide olan depresyondan kaynaklı. Nefes egzersizleri yapmaya bakın. Oruç tutuyorsan onun da etkisi olur. Virüs vaka sayıları iki haneli sayılara inince bir sağlık kuruluşuna gidip Demir ve B12 değerlerinizi kontrol ettirin.
Benimkisi gibi depresyon. Şöyle düşünün sokağa çıkmasanız maske taksanız virüs falan olmazsınız. Zaten hasta insanları öldürüyor.Hem bir gün ölücüz değil mi ya bu gün ya yarın fark eder mi hayatım tadını çıkar be. Biz dünyaya sınav için geldik unutma. :D.
Teşekkür ederim. Allah razı olsun.

3 gündür çok kötüyüm, fiziksel olarak neyse de zihinsel olarak çok yorgunum, moralim çok bozuk, başım ağrıyor eskisi gibi mutlu değilim. Halsizim, bir iş yapasım yok, çabuk yoruluyorum. Odak sorunum var.

3 ay önce COVID oldum. Sonrasında iyileşmeme rağmen kötüyüm.
Kolumda ve göğsümde ağrılar yaşıyordum. Acile gittim, EKG çekildi ve kan testi yapıldı. Akciğer tomogrofisi çekildim. Temiz çıktılar. Ama hep bir endişe var. Acaba damarlarımda mı sorun var, acaba kalp mi, acaba ne olacak falan gibi....
3 ay oldu bugün Kardiyolojiye gittim. Bu sefer boynumda ağrı hissediyorum falan. Göğüs hastalıkları uzmanı baktı film falan temiz çıktı. Kardiyoloji uzmanı kan testi yapacak. Sonuçlar yarın çıkar. 20 Nisan'da da kalp için eko çekileceğim.
Hep bir yorgunluk, iş yapamama, uyurken zor uyuma ve kalkarken yataktan zorla çıkma. Yürüdüğüm zaman kalp ritmim kolayca 120 görüyor. Stress, deprasyon falan hepsi karıştı hepimizde sanırım.
Bu tahlillerde temiz çıkarsa artık psikoloğa gideceğim. :D
Cam gibi gençlerdik, ne hale geldik. Yaş 26 daha :/

3 ay önce COVID oldum. Sonrasında iyileşmeme rağmen kötüyüm.
Hastanede yattın mı? Ağır mı geçti?
Durumuna göre kalıcı hasarlar bırakabiliyor. Çoğu kişide bu kalıntılar kalacak şiddetine göre hastanede yatış süresine göre durumlar değişkendir.
Nabız değeri o kadar çıkması anormal normal bir kişi için. Kalp damar cerrahı ile bir görüşün. EGFR değerin kaç çıktı?

Hastanede yattın mı? Ağır mı geçti?
Durumuna göre kalıcı hasarlar bırakabiliyor. Çoğu kişide bu kalıntılar kalacak şiddetine göre hastanede yatış süresine göre durumlar değişkendir.
Nabız değeri o kadar çıkması anormal normal bir kişi için. Kalp damar cerrahı ile bir görüşün. EGFR değerin kaç çıktı?

Hastanede yatmadım ama biraz ağır geçirdim. Nefes darlığı veya akciğerde bir etki olmadı. Eklem ağrısı, yorgunluk ve iştahsızlık yapınca 10 kilo vermiştim. Ayrıca ailem için endişe edince mental olarak çok yıprandım.
Kardiyoloji uzmanı ile dün görüştüm. Kalp enzimleri için kan testi verdim. Değerlerine bugün veya yarın bakacağız.
Kalp ultrasonu (eko) da 2 hafta sonra çekilecek.
Doktor da değerler normal gibi duruyor dedi ama bakalım.
Stress ve endişeden olabileceğini de düşünmüyor değilim.

Dediğim gibi değerleri bilmeden bir şey diyemem.
Hastahanede de yatılmamış ise ağır atlatmadıysanız psikolojik bir sorun olabilir. Kilo düşüşü metabolizmanızı etkilemiştir bu yüzden hafif ağrılar ve dengesizlikler mümkün.
Doğru testleri istediyse EKO'da da bir sorun yoksa stres anınızda çıkıyorsa ya kendiniz stresi yönetmelisiniz ya da bir yarım almalısız psikologdan.

Geri
Yukarı