Covid-19 Salgınını Anlayamıyorum

Shut up Karen (!)

Kaldırma imkanı yok zaten bulaşma ihtimalini, sadece ihtimali biraz düşürüyor. Bulaşma riskini %0.1 bile azaltıyorsa uygulanmaya değer.

Bu konuda evet haklısınız. İnsanların korkusu geçti ve "zaten bize bir şey olmaz" kafasında geziyorlar. Siz siz olun önleminizi almadan dışarı çıkmayın.
Her dışarıya çıktığımda maske takıyorum. En azında psikolojik olarak rahat hissediyorum. Ancak biri diyor " sadece hastalık yayılmasını engelliyor. Sadece hasta olanlar ve hastalık şüphelisi olanlar takmalı" başka biri ise " hasta olan hastalık şüphesi olan da taksın hasta olmayan da". Büyük bir bilgi kirliliği var.
O zaman siz açıklayın da bilelim. Başka inanılacak bir kaynağınız var mı?

Tek bir kaynak olması doğru olduğu anlamına gelmez. Yorum yapacaksak ona göre yaparız. İnanmak başka bir mesele. Bilinemez diye bir şey var.

Son düzenleme:
Her dışarıya çıktığımda maske takıyorum. En azında psikolojik olarak rahat hissediyorum. Ancak biri diyor " sadece hastalık yayılmasını engelliyor. Sadece hasta olanlar takmalı" başka biri ise " hasta olan da taksın hasta olmayan da". Büyük bir bilgi kirliliği var.

Enfekte olan fakat bilmeyen bir insan da maske takmaz o arkadaşın dediği olursa. Saçma düşünce. Hasta olduğunu bilen bir insanın da dışarıda ne işi var?

Enfekte olan fakat bilmeyen bir insan da maske takmaz o arkadaşın dediği olursa. Saçma düşünce. Hasta olduğunu bilen bir insanın da dışarıda ne işi var?
Bildiğim kadarıyla her enfekte olan kişi hastaneye yatırılmıyor. Hadi diyelim ki her enfekte olan kişi hastaneye yatırılıyor. Peki ya covid-19 şüphelisi insanlar dışarıya çıkmak zorunda kaldığında?

Bildiğim kadarıyla her enfekte olan kişi hastaneye yatırılmıyor. Hadi diyelim ki her enfekte olan kişi hastaneye yatırılıyor. Peki ya covid-19 şüphelisi insanlar dışarıya çıkmak zorunda kaldığında?

Orada insan beyni devreye girer. Eğer o vebalin altına girebilen bir cahil varsa, devletin suçu değil. İnsanların da bir beyni var. Maske gibi şeylerin zorunlu kılınması, takmayana ceza yazılması ülke insanından kaynaklanan bir durum. Eğer bir insan bu kadar şeye rağmen maske takmıyorsa, cehaletten dolayı devlet politikaları devreye girer. Ayrıca dışarı çıkmak zorunda değil. Devlet yalnız insanlar için alışverişlerine kadar yapıyor. Hala maske takmayıp hastalığa inanmıyorum, "Ameriga"nın oyunları bunlar diye gezen insan dolu ortalık. Yahu oyun veyahut değil. Bir hastalık var ve dünya çapında milyonlarca can almış. Hastalığa inanmıyorum ne demek?

Devlete kızılabilecek nokta ise normalleşme döneminin hızlı yapılması. Gereğinden fazla hızlı yapıldı. Ters tepme ihtimali olması gerektiğinden yüksek. Fakat çoğu sorun insan kaynaklı. Sorularına belki cevap olmamıştır ancak Covid hakkındaki düşüncelerim bunlar.

Geri
Yukarı