CPU 60 derece ve üstünde takılmaya başlıyor

İşlemcinin kullanım değerlerini paylaşabilir misiniz?

Sıcaklıktan çok kullanım değerinden kaynaklanıyordur takılmalar.

En fazla %10 oluyor.

Sürücülerinizin güncel olduğundan emin olun derim.

%10 kullanımda takılmasının bir sebebi yok olsa olsa ya sabit disk kullanıyorsanız onun yavaşlığındandır ya da ekran kartınızdan kaynaklıdır. Aklıma başka bir seçenek gelmiyor.

Diskinizin hız testini yapın derim.

Sürücülerinizin güncel olduğundan emin olun derim.

%10 kullanımda takılmasının bir sebebi yok olsa olsa ya sabit disk kullanıyorsanız onun yavaşlığındandır ya da ekran kartınızdan kaynaklıdır. Aklıma başka bir seçenek gelmiyor.

Diskinizin hız testini yapın derim.

Sabit disk kullanmıyorum.
Ekran kartımın sıkıntısı varsa nereden görebilir?

Sabit disk kullanmıyorum.
Ekran kartımın sıkıntısı varsa nereden görebilir?

Kullanımlarında düşüklükler varsa bir sorun vardır ancak ne olduğunu bilemem. Şu diyecek bir sistem de bilmiyorum.

DDU ile sürücüleri sildikten sonra sürücüleri güncellersin denersin.

Dosya Ekleri

• IMG2.png
    IMG2.png
    20,2 KB · Görüntüleme: 12
Son düzenleme:
Sistemde darboğaz yapacak bir parça varsa onlardan da kaynaklı olabilir. Mesela ekran kartı işlemcinin hızına yetişemiyorsa onu besleyemiyorsa darboğaz olur, benim sistemimde İ7 11700K ile gtx 1660 super olduğundan genelde oyunlarda işlemci 10 kullanımlarda ekran kartı 100 kullanımda oluyor darboğaz çok olmuyor ancak işlemci tam gücünde çalışmıyor. Veya başka bir parçadan da kaynaklanabilir sadece bu değil. Düşük hızda ramler varsa o da darboğaz yapar psu eski ve voltajı düşükse ekran kartı ve diğer parçalara gerekli voltajı sağlayamaz ve yine darboğaza sebep olabilir. Harici disk hdd ssd falan varsa ve depolama alanı az ise yani boş alan diskte çok az kalmışsa veya hızı düşük ise bunlar da darboğaz yapar.

Geri
Yukarı