CPU Debug LED Yanıyor, PC Kapanıyor

Önemi yok tercihe bağlı. En yüksek olanını seç. Core boost kapalı kalsın şimdilik. Hatta sen BIOS ayarlarını komple sıfırla ve F10'a basarak çık. Tekrar BIOS'a girip core boostu kapat, XMP'yi aç, CPU voltajı 1.25v yap.
CPU voltaj 1.25v iken stres testine sok. 3-5 dakika dayanırsa 1.24'de düşür, yine dayanırsa 1.23'e düşür... Aida64'de kararlılık testi var, yukarıdan ilk üçünü seçip dene. İstersen belleği de seçebilirsin.

XMP açtım ama CPU core voltajını ayarlayamıyorum seçenek sunmuyor Override Mode ya da Offset Mode açmamı gerektiriyor.

AIDA64'ün testinde 4.dakikadan sonra 94-95 derecelerde 5. dakikaya kadar çalıştı. Bir ara 102 dereceye yükselip tekrar geri düştü ama pc kapanmadı. 1.24 voltajda tekrar deneyeceğim.
@GCN @time to abandon ship 1.24 ve 1.23 voltajlarda da aynı şekilde 94-95 sınırında devam ederek 5 dk dayandı bununla neyi kanıtlamış olduğuma dair hiçbir fikrim yok. Bundan sonra ne yapmalıyım ?

Son düzenleme:
Testleri core boost kapalı şekilde yaptın de mi?

Kasa içi havalandırmada sıkıntı var. Kasanın konumunu, oda sıcaklığı, termal macun miktarı ve soğutma bloğunun yerine oturma durumu nedir? Kasa modeli, fan sayısı, fanların konumu ve yönü nedir?

1.24 ve 1.23 voltajlarda da aynı şekilde 94-95 sınırında devam ederek 5 dk dayandı bununla neyi kanıtlamış olduğuma dair hiçbir fikrim yok.
Kasanızın yani MasterBox Lite 5'in mühendislik hatası barındırdığının kanıtı. Kasanız önden hava alamadığı için içeride etkisiz bir hava sirkülasyonu oluşuyor ve sıcaklıkları olumsuz etkiliyor. Kasanızın yan kapağını ve ön kapağını çıkararak bir daha test yapın. Sıcaklıklar aynı devam ederse soğutucuda sorun olabilir veya yerine tam olarak oturmamış olabilir.

Kasa içi havalandırmada sıkıntı var. Kasanın konumunu, oda sıcaklığı, termal macun miktarı ve soğutma bloğunun yerine oturma durumu nedir? Kasa modeli, fan sayısı, fanların konumu ve yönü nedir?

Kasa modeli Coolermaster masterbox lite 5 rgb 3 tane önde 1 tane arkada olmak üzere 4 tane fanı var. Oda Sıcaklığı şu an yaklaşık 30 derece termal macun ve stok fan Vatan Bilgisayar'da ayarlandı. Fan yerine oturmuş durumda tekrar kontrol ettim. Kasa masa üstünde duruyor ve arka kısmı duvara dönük. Duvar ile arasında 25 cm civarı bir mesafe var.
Kasanızın yani MasterBox Lite 5'in mühendislik hatası barındırdığının kanıtı. Kasanız önden hava alamadığı için içeride etkisiz bir hava sirkülasyonu oluşuyor ve sıcaklıkları olumsuz etkiliyor. Kasanızın yan kapağını ve ön kapağını çıkararak bir daha test yapın. Sıcaklıklar aynı devam ederse soğutucuda sorun olabilir veya yerine tam olarak oturmamış olabilir.

Ama bilgisayar oyun açıldıktan sonra kapandığında parçaların sıcaklığı gayet normal durumdaydı. Ekran görüntüsünü de atmıştım ilk sayfada bulabilirsiniz.AIDA64'te sıcaklıklar 60 derece civarında iken yine de pc kapanıp açılıyordu.

Yıldız tornavida ile soğutucunun vidalarını sıkarak mı kontrol ettin? Zaten oda sıcaklığın da çok yüksek, onun da etkisi var ama bu kadara sebep olamaz. Arkadaşın da dediği gibi yan ve ön kapakları hatta tüm kapakları çıkar, kasayı yan yatır ve öyle test yap.
Ama bilgisayar oyun açıldıktan sonra kapandığında parçaların sıcaklığı gayet normal durumdaydı. Ekran görüntüsünü de atmıştım ilk sayfada bulabilirsiniz AIDA64'te sıcaklıklar 60 derece civarında iken yine de pc kapanıp açılıyordu.
Önce olasılıkları elemelisin. Amaç eleme zaten. Belki de anakart bozuk. Rastgele voltaj veriyor bile olabilir. Oyun oynarken sistemini MSI afterburner ile takip et. Tüm göstergeleri aç.

Bu kapanma durumu tüm oyunlar için mi geçerli? Belki de yazılımsal bir sorun var ama kesin şekilde emin olabilmek için önce elemeye devam etmelisin.

Yıldız tornavida ile soğutucunun vidalarını sıkarak mı kontrol ettin? Zaten oda sıcaklığın da çok yüksek, onun da etkisi var ama bu kadara sebep olamaz. Arkadaşın da dediği gibi yan ve ön kapakları hatta tüm kapakları çıkar, kasayı yan yatır ve öyle test yap.

Evet yıldız tornavida ile sıkarak denedim.Kasayı yan yatırma imkanım yok maalesef masamdan dolayı ama ön ve cam kapakları çıkardım tekrar test ettim. 5 dk da 80 dereceye yükseldi maksimum.

Kapaklar açık iken oyununu oyna ve MSI afterburner kullan bakalım ne olacak.

Not: İdeal havalandırmalı kasanın kapakları açıldığında sıcaklık en fazla 2-3 derece düşer.

Bu arada voltajı 1.23'den daha da aşağıya düşürebilirsin. 5 dakikalık testi her geçtiğinde düşür. Geçemediğinde bir tık yukarı al.

Son düzenleme:
Kapaklar açık iken oyununu oyna ve MSI afterburner kullan bakalım ne olacak.

Not: İdeal havalandırmalı kasanın kapakları açıldığında sıcaklık en fazla 2-3 derece düşer.

Bu arada voltajı 1.23'den daha da aşağıya düşürebilirsin. 5 dakikalık testi her geçtiğinde düşür. Geçemediğinde bir tık yukarı al.

Oyun açıkken 57 derece olmuş maksimum bu süre içerisinde çoktan kapanmış oluyordu dediğiniz gibi kasa içindeki havalandırma sıkıntısıymış. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim kasa öneriniz varsa bildiğiniz sıkıntı yaratmayacak her türlü öneriye açığım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı