Cpu Fan Hızlı Dönüyor

• Konuyu başlatan OceanWave
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 32
  • Görüntüleme 7B
Ne demek yanlış bir şey yapmadın ya? Sistem boştayken benim Hyper 212 Evo 800-1000Rpm arasında dönüyor ve gayet iyi soğutuyor. Ne demek 3000Rpm normaldir demek. Oyun oynarken yapılır anlarım da, sistem boştayken bildiğin soğutucunun ömrünü azaltırsınız.

Catalyst Control Center'dan indirebilirsin hızını. 800-1500Rpm arasında tutabilirsin.
Herhangi bir sorun yaşamıyorsa sorun nedir ? Fan devirlerini kontrol etmek istersen Asus Fan Xpert öneririm.

@Silinen üye Hayır, gariplik var. Direk Hyper 212 Evo'ya yönelmedim ben de, merak etme. Zamanında FX-6300 stok fanı da kullandım, oyunlar dışında sürekli 1000-2000Rpm arasında dönüyordu ve muhteşem bir soğutma yaşatıyordu kasanın içine. 3000 Rpm bu işi biraz aşmış, oyunda olsa hadi tamam derdim fakat, olmamış.

Edit: Corsair 200R gibi bir kasada, 3000RPM hızla dönmesi de pek sağlıklı değil. O kadar ferah bir kasada, 1000-2000Rpm arasında muhteşem soğutma yaşatır.

Bendede Fx 8150'nin stok fanı vardı ve Fx 6300 ile aynı fan. İnternet de gezinirken 3000 rpm'ye çıkıyordu hemen. Eğer sistemde arka planda çalışan uygulamalar varsa bence gayet normal. Ses çıkarmıyorsa ve bilgisayarın çalışma performansını etkilemiyorsa bir sıkıntı yok.

Corsair 200R gibi bir kasada bu sorunu yaşatmamalı, en sağlıklı biçimde dönmeli. Evet, dediğin gibi olabilir. Arka planda çalışan ve büyük ihtimal işlemciyi kullanan uygulamalar olabilir.

Birde üstteki fanı alıp yan kapağa taktım tam işlemcinin üstüne üflüyor. Ondan da bir alakası var mıdır ?
Corsair 200R gibi bir kasada bu sorunu yaşatmamalı, en sağlıklı biçimde dönmeli. Evet, dediğin gibi olabilir. Arka planda çalışan ve büyük ihtimal işlemciyi kullanan uygulamalar olabilir.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı