CPU GHz hızı sabitlemek zararlı mı?

Cruseo

Centipat
Yer
Fransa
Daha fazla  
Lenovo LEGİON Y540 Gaming laptop sahibiyim. İşlemci maks 4.1 GHz kadar çıkabiliyor ben sabit 4GHz hızda kullanıyorum sizlere 2 sorum olacak. Aşağıda sıralıyorum. Cevaplarsanız sevinirim.

1: İşlemci 4.1GHz kadar çıkabiliyor yukarıda belirttiğim gibi sabit 4GHz hızda kullanıyorum bunun bir zararı olur mu? (Isı değerleri en ağır oyunda bile 87 dereceyi geçmiyor. )

2: Ekranım 60Hz bu yüzden FPS sabitliyorum dün bir şey fark ettim işlemciyi 3GHz'de çalıştırsam dahi her oyunda o FPS değerlerini alıyorum 4GHz hızda çalıştırmanın bir mantığı var mı? 3GHz'de bile 60FPS alabiliyorum dediğim gibi tavsiyelerinizi bekliyorum.

FPS'nin yükselmesini beklediniz muhtemelen. Ekran kartı fazlasıyla yettiği için FPS sabitlediğin halde değişim olmadı. Öte yandan yapmayı düşündüğünüz OC'nin hiçbir anlamı olmamakla birlikte 87 çok yüksek değerler. Yani yapmamanızı tavsiye ederim.

FPS'nin yükselmesini beklediniz muhtemelen. Ekran kartı fazlasıyla yettiği için FPS sabitlediğin halde değişim olmadı. Öte yandan yapmayı düşündüğünüz OC'nin hiçbir anlamı olmamakla birlikte 87 çok yüksek değerler. Yani yapmamanızı tavsiye ederim.
Öneriniz için teşekkür ederim ,FPS artması değilde düşmemesi ilk tercihim çünki zaten 60 FPS üstü veriyor her oyunda ekranım 60HZ olduğu için ben sabitliyorum.Gaming laptoplarda 87 derece işlemci sıcaklığı çok yüksek sayılmaz her oyunda'da aynı değerleri vermiyor BF5 ultra ayarlarda 40-50 kişinin online maç attığı bir ortamda bu işlemci sıcaklığı çoğu oyuncu laptopuna göre makul bile sayılabilir.

Öneriniz için teşekkür ederim ,FPS artması değilde düşmemesi ilk tercihim çünki zaten 60 FPS üstü veriyor her oyunda ekranım 60HZ olduğu için ben sabitliyorum.Gaming laptoplarda 87 derece işlemci sıcaklığı çok yüksek sayılmaz her oyunda'da aynı değerleri vermiyor BF5 ultra ayarlarda 40-50 kişinin online maç attığı bir ortamda bu işlemci sıcaklığı çoğu oyuncu laptopuna göre makul bile sayılabilir.
Öyle ama parçalar için genel manada riskli. Çünkü anakart üzerinden diğer parçaları da etkileyen bir durum. Yani hiçbir açıdan oveclock apmak mantıklı değil. İhtiyacınız olsa idi denemenizi önerirdim.

Öyle ama parçalar için genel manada riskli. Çünkü anakart üzerinden diğer parçaları da etkileyen bir durum. Yani hiçbir açıdan oveclock apmak mantıklı değil. İhtiyacınız olsa idi denemenizi önerirdim.
Normal çalışma frekans hızı 2.2 GHZ,Maks 4.1GHZ siz bu durumda hangi hızda kullanmamı tavsiye edersiniz?
Gaming laptop kullanan arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum

Normal çalışma frekans hızı 2.2 GHZ,Maks 4.1GHZ siz bu durumda hangi hızda kullanmamı tavsiye edersiniz?
Gaming laptop kullanan arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum
hacı ben dengelı onerılen de kullanıyorum ama bu bazı oyunlarda otomatık turboya gecıyor buda ıslemcıyı ısıttırıyor o yuzden guc olustur gelısmıs de işlemci güç yünetiminden yüksek işlemci durumunu %99 yap altı da 99 yap hem işlemcin ısınmasın hemde ghz sabıt kaldıgından oyunlarda donma kasma olmasın işlemci saglıklı calısır

87 derece Gaming laptoplar için kabul edilebilir sınırlar içerisinde ama yine de sistemin genel sağlığı için ne kadar soğuk o kadar iyi. Windows güç yönetiminden %99 yaparsanız işlemci 2150 GHz gibi bir frekansta çalışır ve belirttiğiniz oyunlarda darboğaz yapar. Throttle stop programıyla undervolt yapıp bir de Max Turbo çarpanını düşürüp 3.5 3.7 GHz gibi bir değerde sabitlerseniz 80- derecelerde çok fazla FPS kaybetmeden oyun oynayabilirsiniz.

87 derece Gaming laptoplar için kabul edilebilir sınırlar içerisinde ama yine de sistemin genel sağlığı için ne kadar soğuk o kadar iyi. Windows güç yönetiminden %99 yaparsanız işlemci 2150 GHz gibi bir frekansta çalışır ve belirttiğiniz oyunlarda darboğaz yapar. Throttle stop programıyla undervolt yapıp bir de Max Turbo çarpanını düşürüp 3.5 3.7 GHz gibi bir değerde sabitlerseniz 80- derecelerde çok fazla FPS kaybetmeden oyun oynayabilirsiniz.
reis bunu bı videoda anlatsan cok makbule gecer reis benım ıslemcının temel frekansı 2.60 turbo 4.50 bunu 3.50 ye sabıtleye bılıyormuyum yanı onumu dıyon

Reis bunu bir videoda anlatsan cok makbule gecer reis benım ıslemcının temel frekansı 2.60 Turbo 4.50 bunu 3.50'ye sabıtleye bılıyor muyum yanı onumu dıyon.

Throttle stop ayarlarımı paylaşıyorum. İşlemcim i7 9750H. Mavi daire içerisindeki ayarlar maksimum 3500MHz sabitlemek için. 1 arttırıp veya azaltmak 100MHz oynatıyor.
Sarı işaretli olanlar da undervolt miktarlarım. Cache ve Core için önce -0.125'den başlayıp 10 ar 10 ar azaltarak denemeniz daha sağlıklı olur. Bende speedshift epp açık o da internette falan dolaşırken 1000MHz'ye kadar düşüyor hızı hiç ısınmıyor alet. Eğer sabit 3500MHz'de çalışmasını istiyorsan speedshift eppnin Tick'ini kaldırabilirsin.

Dosya Ekleri

• uv.JPG
    uv.JPG
    171,4 KB · Görüntüleme: 271

Yeni konular

Geri
Yukarı