CPU ısınma sorunu

Sheng

Centipat
Yer
Ordu/Antalya
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Bilgisayarım bir süredir donuyor ve hiçbir uyarı vermeden kapanıp yeniden başlıyor. Bilgisayarı açtığımda ise Windows yüklenirken donuyor bir kere daha kapanıyor. Bu sorunun sıcaklık kaynaklı olduğunu düşündüm çünkü elimi kasanın üstüne getirdiğimde ısınıyordu. Benim iki sorum var.
1)Güç kaynağı ve hemen orada bulunan soğutucunun sıcaklığının normal olup olmadığını nasıl anlarım? Nasıl ölçerim?
2)AIDA64 adlı programla "sistem kararlılık testi" altında aldığım sıcaklıklar bunlar, sanırım normal değiller. Kaç olması gerekiyor normal aralığın?

Adsız.png

Bilgisayarım bir süredir donuyor ve hiçbir uyarı vermeden kapanıp yeniden başlıyor. Bilgisayarı açtığımda ise Windows yüklenirken donuyor bir kere daha kapanıyor. Bu sorunun sıcaklık kaynaklı olduğunu düşündüm çünkü elimi kasanın üstüne getirdiğimde ısınıyordu. Benim iki sorum var.
1)Güç kaynağı ve hemen orada bulunan soğutucunun sıcaklığının normal olup olmadığını nasıl anlarım? Nasıl ölçerim?
2)AIDA64 adlı programla "sistem kararlılık testi" altında aldığım sıcaklıklar bunlar, sanırım normal değiller. Kaç olması gerekiyor normal aralığın?

Eki Görüntüle 598073
Normal aralık 65 75 olmalı. Sorun sıcaklık olmalı işlemci modeli nedir?

İşlemci sıcaklıklarınız oldukça yüksek hocam macun ve temizlik zamanı gelmiş sisteminizin detaylı bilgilerini verirseniz daha net yardımcı olabiliriz.

Termal mucun değişimi, yapın kasayı baştan aşağı temizleyin sonra sıcaklık değerlerini tekrar atın 90 derece işlemci olmaz (olur ama çok yüksek olduğundan olmaz yazdım) normal halde 75 en yüksek sınır.

İşlemcim: QuadCore Intel Core i7-870, 2933 MHz (22 X 133)
Açıkçası her 3 ayda bir iç temizlik yapıyorum ama termal macun için 1 yılı aşkın süre olmuştur.

Yaşadığınız yerin sıcaklığına da bağlı bu durum, işlemciyi söküp termal macun durumuna bir göz atmalısınız ne durumda.

Ayrıca fan tam olarak takılmamış da olabilir onu da işlemciyi hazır sökmüşken kontrol edebilirsiniz.

Soğutucu fan ramlere bu şekilde oturuyor,yeni küçük bir fana geçmeli miyim?
5BB242A1-BFB6-44C7-800C-96F3020B4296.jpeg

Tamamen temizledim, ekran kartı ve işlemcinin termal macununu yeniledim bunlar yeni sonuçlar.
Sanırım fanı değiştirmem gerek. Ne önerirsiniz?
Intel Core i7-870 işlemcim. @BayJax

2.png

Son düzenleme:

Geri
Yukarı