CPU Kullanımı 99-100 Değilse Darboğaz Olması Mümkün Müdür?

Countless Skies

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar. Ryzen 5 1400 işlemci ve GTX 1660S ekran kartım var. Mesela Modern Warfare Multiplayer oynarken ekran kartı kullanımım genelde hep 95'in üzerinde hiçbir sorun yok. Fakat Warzone'a girdiğimde ekran kartı kullanımı 60-70 civarlarında oluyor ancak işlemci kullanımı da 100'lere ulaşmıyor. Eğer bu ekran kartı darboğazı işlemciden kaynaklanıyorsa neden işlemci tam kapasite kullanılmıyor? Battlefield 5'e girdiğimde de ekran kartı kullanımı düşük fakat BF5'de işlemci kullanımı da neredeyse 100'lere dayanıyor. Bu yüzden ekran kartı kullanımının düşük olması normal. Ama Warzone'daki olayı anlamadım. Hem işlemci kullanımı düşük hem ekran kartı kullanımı düşük. GTA 5'de de Warzone'dakine benzer bir durum var mesela. Bu neden kaynaklanıyor olabilir? Bu arada kullandığım RAM 2x8 GB 3000 MHz.

Merhabalar. Ryzen 5 1400 işlemci ve GTX 1660S ekran kartım var. Mesela Modern Warfare multiplayer oynarken ekran kartı kullanımım genelde hep 95'in üzerinde hiçbir sorun yok. Fakat Warzone'a girdiğimde ekran kartı kullanımı 60-70 civarlarında oluyor ancak işlemci kullanımı da 100'lere ulaşmıyor. Eğer bu ekran kartı darboğazı işlemciden kaynaklanıyorsa neden işlemci tam kapasite kullanılmıyor? Battlefield 5'e girdiğimde de ekran kartı kullanımı düşük fakat BF5'de işlemci kullanımı da neredeyse 100'lere dayanıyor. Bu yüzden ekran kartı kullanımının düşük olması normal. Ama Warzone'daki olayı anlamadım. Hem işlemci kullanımı düşük hem ekran kartı kullanımı düşük. GTA 5'de de Warzone'dakine benzer bir durum var mesela. Bu neden kaynaklanıyor olabilir? Bu arada kullandığım RAM 2x8 GB 3000 MHz.

Senin işlemci 4 Core 8 threads GTX 1660S için minimum Ryzen 5 1600 AF 6Core 12 threads gerekir.
Yani %80/%85 kullanım normal olur.
İşlemcinin %100 girmeme sebebi soğutmadan ve anakarttan kaynaklanır genellikle.

Senin işlemci 4 Core 8 threads GTX 1660S için minimum Ryzen 5 1600 AF 6Core 12 threads gerekir.
Yani %80/%85 kullanım normal olur.
İşlemcinin %100 girmeme sebebi soğutmadan ve anakarttan kaynaklanır genellikle.
Ama BF5 oynarken %100'e giriyor dediğim gibi. Warzone'da girmiyor ama. Warzone'da hem GPU kullanımı düşük hem CPU kullanımı. Ancak neredeyse aynı oyun olan Modern Warfare'da hiçbir sıkıntı yok.

Ama BF5 oynarken %100'e giriyor dediğim gibi. Warzone'da girmiyor ama. Warzone'da hem GPU kullanımı düşük hem CPU kullanımı. Ancak neredeyse aynı oyun olan Modern Warfare'da hiçbir sıkıntı yok.

Hangi grafik ayarında oynuyorsun Eğer en düşük 1080P ise %70 GPU normal sayılır (çünkü ekran kartın güçlü sayılır)ama yüksek grafikte ise bu işte başka bir iş var demektir.

Hangi grafik ayarında oynuyorsun Eğer en düşük 1080P ise %70 GPU normal sayılır (çünkü ekran kartın güçlü sayılır)ama yüksek grafikte ise bu işte başka bir iş var demektir.
BF5 için High ayarlarda da denedim medium ayarlarda da. İkisinde de hem GPU kullanımı hem CPU kullanımı düşüktü. Warzone için de en yüksek grafik ayarlarında oynuyorum.

Son düzenleme:
Çözünürlük örnek 2560*1440 veya 1920*1080 veya 720P.
Olmazsa bir bilgisayarcıya götür derim çünkü biz burada çözemedik %1 ihtimalde olsa MSI afturborn bozuk olabilir.

1080p oynuyorum hepsini onu yazmayı unutmuşum. Bu arada yukarıdaki mesajı da editledim.

Yeni konular

Geri
Yukarı