CPU Sıcaklığı CPU Kullanımını etkiler mi?

Verdant

Centipat
CPU sıcaklığım sürekli 95 ila 99 derece arasında gidip geliyor ama kasma yapmıyor. Fakat oyunlarda efekt artışında CPU kullanım 50'den 99'a çıkınca kasma yapıyor. Sorum şu ki CPU Sıcaklığı, CPU kullanım yüzdesini etkiler mi? Çünkü 99 derecede 50 kullanımdayken kasmıyor fakat efekt artışlarında bu kullanım 95 oluyor ve kasma giriyor.

CPU yüksek sıcaklıklara çıktığında frenleme, hız düşürme yapar buda kasmaya neden olur. Yük altında 99°C normal değil. Cooler master nano macun alın, fan temizliği yapın. Fanın düzgün takılı olduğundan emin olun.

CPU hangisi ki? Model, marka. Çok önemli değil ama aklıma geldi nedense?
Quad Core Q8400 hocam. 8 GB Ram ve Radeon Hd 6870 üstüne bide SSD olduğu halde Lolde orta grafikte efekt artışında kasma yapıyor. Hani işlemci kötüyse boşuna 100 tllik işlemci soğutucu fanları almayım direkt işlemci değiştireyim diye sorayım fikir alayım dedim
CPU yüksek sıcaklıklara çıktığında frenleme, hız düşürme yapar buda kasmaya neden olur. Yük altında 99°C normal değil. Cooler master nano macun alın, fan temizliği yapın. Fanın düzgün takılı olduğundan emin olun.
Tamamdır teşekkür ederim hocam

Quad Core Q8400 hocam. 8 GB Ram ve Radeon Hd 6870 üstüne bide SSD olduğu halde Lolde orta grafikte efekt artışında kasma yapıyor. Hani işlemci kötüyse boşuna 100 tllik işlemci soğutucu fanları almayım direkt işlemci değiştireyim diye sorayım fikir alayım dedim

90 derece çok o işlemciye ama stok intel fanı var ise hangisi? Altı bakır stok mu? Yoksa alüminyum alt tablalı stok fan mı?

Delid yapılması gerek. Benim de Q8200 işlemcim 2 sene kadar önce emekli olmak zorunda kaldı artık. Soğutucu değişse bile 85 altına inmiyordu. Belirli bir süre sonra Intel işlemcilerin CPU Heatsink ile yonga arasındaki macun bitiyor. Bu da ısınmasına sebep oluyor. AMD işlemcilerde ise Indium tabanlı özel sıvılar bulunuyor bu sorun yaşanmıyor.

90 derece çok o işlemciye ama stok intel fanı var ise hangisi? Altı bakır stok mu? Yoksa alüminyum alt tablalı stok fan mı?
Alüminyum olması lazım hocam pek bilgim yok fan hakkında ama 2 tırnağı yalama olmuş oturuyor ama hafif oynama oluyor olabilir ben iyi bir fan almayı düşünüyorum bide termal macun yenilesem olur mu ki yoksa xeon x5460 alacağım

Alüminyum olması lazım hocam pek bilgim yok fan hakkında ama 2 tırnağı yalama olmuş oturuyor ama hafif oynama oluyor olabilir ben iyi bir fan almayı düşünüyorum bide termal macun yenilesem olur mu ki yoksa xeon x5460 alacağım
Soğutucunuz tam temas etmiyorsa işlemciye, önce onu halledip sonra diğer çözümlere yönelmeniz daha ucuz olacaktır. Tırnaklar 5 TL, 10 TL ile hallolur. Ya da sağlam, bakır tabanlı bir LGA 775 fanı 20-25 TL ye alabilirsiniz.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı