CPU sıcaklığının daha fazla olması

dkmnskll

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Benim sorunum CPU sıcaklığımın GPU sıcaklığından fazla olması.

BZirMw.png

CPU yük altındayken bazen 80 derece sıcaklıkları görebilirken GPU daha düşük kalıyor.
Bunların yanında GPU kullanımı bazen %0'a düşüyor ama oyunda takılma, drop vs yaşamıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Cihaz özellikleriniz? Laptop mu masaüstü mü? CPU sıcaklığı yükseldikçe FPS' de düşmeler yaşıyor musunuz?

Ne olursa olsun 80 derece CPU için kabul edilebilir bir değer değildir. Macun değişimi ve temizlik yapmanız şart.

Arkadaşlar özür dilerim sistemi belirtmediğim için.
Sistem masaüstü pc ve yeni topladım. Soğutucu stok. 80 derece sıcaklığı CSGO da gördüm.

Ryzen 5 1600 AF işlemci
Zalman N3 kasa
Arkadaşlar AIDA94'ten stres testi yaptım , sonuçları böyle.
Adsız1.png

Son düzenleme:
Bunlar %100 yük altındayken çıkan değerler, dilersen oyuna girerek bir de MSI Afterburner ile test et, sonuçta sürekli bu değerlerde oyun oynamayacaksın.

Sistemin boştaki sıcaklığı nedir?
Sistem oyun oynarken ki sıcaklık nedir? Hem CPU hem de GPU ve mümkünse kullanım yüzdeleri lazım.

Bunlar %100 yük altındayken çıkan değerler, dilersen oyuna girerek bir de MSI Afterburner ile test et, sonuçta sürekli bu değerlerde oyun oynamayacaksın.

Sistemin boştaki sıcaklığı nedir?
Sistem oyun oynarken ki sıcaklık nedir? Hem CPU hem de GPU ve mümkünse kullanım yüzdeleri lazım.

Sistem boştayken ortalama 45 derecelerde.
Oyun oynarken örnek vermek gerekirse dün akşam CSGO'da işlemci 80 dereceyi gördü ama ekran kartı 70 derecelerdeydi. Normalde oyunlarda işlemci sıcaklığı , ekran kartı sıcaklığından daha düşük olması gerekmez mi ?

Oyunlardaki sıcaklığın yüksek, sistem boştayken bile yüksek.
1) Kasa marka model? Kasada kaç adet fan var ve bunlar arkada veya önde kaçar adet belirtir misiniz?
2) Termal macun ne zaman değişti en son?
3) BIOS güncel mi?
4) Sisteminiz boştayken görev yöneticini açıp CPU kullanımını atar mısınız?
5) Ekran kartı driverını DDU ile kaldırıp -güvenli modda- internet bağlantısı olmadan yeni driver yükleyin.

Gerekirse kasa içerisinden de görüntü atın

Geri
Yukarı