Çözüldü CPU sıcaklığının dengesiz dalgalanması

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

krakeNN_tr

Hectopat
Arkadaşlar bu eskiden böyle miydi bilmiyorum fakat bunun böyle olduğunu fark ettiğimde foruma yazayım dedim bir. Ekran kartı falan normalken işlemci boşta böyle oluyor oyunda derecesi ortalama fakat boşta ve oyundayken sıcaklık fazla yüksek kalmasa da milisaniyelik bir artış gösteriyor. Bu sinirimi bozdu. Acaba bir çözümü var mıdır yoksa donanımsal bir hata mıdır?

Dosya Ekleri

• Ek Açıklama 2020-07-18 100055.png
    Ek Açıklama 2020-07-18 100055.png
    46,6 KB · Görüntüleme: 563
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
CPB açık olduğunda yük altına girmez ama ısınır diye biliyorum şahsen bende öyle oluyor. Arkadaşın CPU sıcaklığı en altta 40-45 gözüküyor iyi bir sıvı soğutmayla ya da hava soğutmayla (stock soğutucu kullanıyorsanız) 30-35'lere çekmek mümkün faKAT40-45 çok da yüksek bir değer değil. Bu arada fotoğrafın yukarısında GPU kullanımı yazıyor ama siz CPU'yu soruyorsunuz ve CPU'da bahsettiğiniz gibi dalgalanma yok biraz kafam karıştı. Dalgalanmayı önlemek için manuel olarak voltajlarını değiştirip kullanımınıza göre ayarlayabilirsiniz underclock deniyor benim yeterli bilgim olmadığından underclock konularına göz atabilirsiniz.
CPB ben de açıkken ani sıcaklık artışı oluyordu. Yani tam olarak her zaman yükte çalıştırmıyor.
Ani voltaj vererek sıcaklıkta sıçrama yaptırıyor. Bu yüzden sebebi o olabilir. PBO'da da böyle.
İşlemciniz ne?

PBO ve CPB'yi kapatın.

CPB açık olduğunda yük altına girmez ama ısınır diye biliyorum şahsen bende öyle oluyor. Arkadaşın CPU sıcaklığı en altta 40-45 gözüküyor iyi bir sıvı soğutmayla ya da hava soğutmayla (stock soğutucu kullanıyorsanız) 30-35'lere çekmek mümkün faKAT40-45 çok da yüksek bir değer değil. Bu arada fotoğrafın yukarısında GPU kullanımı yazıyor ama siz CPU'yu soruyorsunuz ve CPU'da bahsettiğiniz gibi dalgalanma yok biraz kafam karıştı. Dalgalanmayı önlemek için manuel olarak voltajlarını değiştirip kullanımınıza göre ayarlayabilirsiniz underclock deniyor benim yeterli bilgim olmadığından underclock konularına göz atabilirsiniz.

CPB ben de açıkken ani sıcaklık artışı oluyordu. Yani tam olarak her zaman yükte çalıştırmıyor.
Ani voltaj vererek sıcaklıkta sıçrama yaptırıyor. Bu yüzden sebebi o olabilir. PBO'da da böyle.

Çözüm
İşlemcim Ryzen3 2300X ben GPU'yu karşılaştırmak maksadıyla koymuştum çünkü ondan bir dalgalanma yok ve stok soğutucu kullanmıyorum 6 bakır borulu bir fiyat/performans soğutucu kullanıyorum.
Bu arada bu bahsettiğiniz PBO falan onu hiç bilmiyorum ben sadece bi sıkıntı varsa bir prof birine götürmek maksadıyla sormuştum.
Arkadaşlar soru CPB imiş kapatınca normale döndü ekran kartı kadar stabil kalmasa da eskisine göre bayağı stabil.

Son düzenleme:
Ben de aynısını demiştim dostum.
CPB kapali, manuel frekans ve voltaj girdim hala ara sira yapiyor bende.
Cpu fanınızın tam oturup oturmadığına bakın.Macununuzu yenileyin.Cpu ideal frekansını ve voltaj değerlerini internetten araştırabilir veya yeni konu açabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı