CPU sıcaklık değerleri neden 100 dereceyi görüyor?

SlymnGnn

Centipat
Daha fazla  
Screenshot_1.png

Yaklaşık 1 yılı geçti galiba
Attığınız görselde 3. veri 116 derece gösteriyor. Bir işlemci en az 100 en fazla 110 dereceyi görünce bilgisayar kapanır diye biliyorum. Göstergelerde arıza olabilir. Siz yinede yine yenileme yapın tüm etkenlere derim. Sisteminizin özelliklerini yazmanızı da tavsiye ederim arkadaşların verdiği bilgiler daha doğru olur.

Attığınız görselde 3. veri 116 derece gösteriyor. Bir işlemci en az 100 en fazla 110 dereceyi görünce bilgisayar kapanır diye biliyorum. Göstergelerde arıza olabilir. Siz yine de yine yenileme yapın tüm etkenlere derim. Sisteminizin özelliklerini yazmanızı da tavsiye ederim arkadaşların verdiği bilgiler daha doğru olur.

Screenshot_1.png

Buradaki değerlerin arasındaki fark nedir?

Eki Görüntüle 1319084

Buradaki değerlerin arasındaki fark nedir?
Buradakiler işlemci çekirdek sıcaklığı. Şimdi bakıyorum bende sadece burda yazan Core kısımları var. Burdaki değerler normal. Diğer yazan Temperatures 6 ya kadar olan kısımlar normal işlemcinin bölgesel sıcaklıkları olması lazım. Ben yaklaşık 2 3 hafta önce oyunlarda 100 dereceyi görürken (kasa içinde temizlik vb. işlemler yapmadan önce) bu Core sıcaklıkları da 90-100 dereceydi diye hatırlıyorum. Temperatures 6 ya kadar olan kısmı nerden açtınız belki kendimde bulabilirsem kıyaslayabilirim.

Buradakiler işlemci çekirdek sıcaklığı. Şimdi bakıyorum bende sadece burada yazan Core kısımları var. Buradaki değerler normal. Diğer yazan Temperatures 6 ya kadar olan kısımlar normal işlemcinin bölgesel sıcaklıkları olması lazım. Ben yaklaşık 2 3 hafta önce oyunlarda 100 dereceyi görürken (kasa içinde temizlik
Screenshot_1.png
vb. işlemler yapmadan önce) bu Core sıcaklıkları da 90-100 dereceydi diye hatırlıyorum. Temperatures 6 ya kadar olan kısmı nereden açtınız belki kendimde bula
Screenshot_1.png
bilirsem kıyaslayabilirim.

Openhardwaremonitor uygulamasını kullanıyorum burada gösterilen değerler nuvoton a ait

Openhardwaremonitor uygulamasını kullanıyorum burada gösterilen değerler nuvoton a ait
Bende HWMonitör var onda çekirdek harici sıcaklıklar gözükmüyor demek ki o zaman. Bence arkadaşın dediği gibi ısı sensörlerinde arıza var işlemcinizin. Bunun çözümü hakkında bilgim yok ancak içerdeki kablo bağlantılarıyla ilgili bir sorundan kaynaklı olabileceğini düşünüyorum sorup soruşturursunuz. 1 yıl önce termal macun değiştirdiyseniz, kaliteliyse ve doğru sürülmüşse, fan ve kasanız da tozlu değilse ki 1 yıl içinde tozlanma olmuyor. Olsa da çok az oluyor. Kendi kasamdan tecrübe ettim ama benimki kapalı kutu Casper stok bir kasa. Modern yeni çok fanlı veya oyuncu kasalarında durum nasıl olur bilmiyorum. Velhasıl kelam bundan kaynaklı olmaz diye düşünüyorum. 117 derece çok saçma bir değer çünkü. Bilgisayar bu derecede çalışamaz.

Bende HWMonitor var onda çekirdek harici sıcaklıklar gözükmüyor demek ki o zaman. Bence arkadaşın dediği gibi ısı sensörlerinde arıza var işlemcinizin. Bunun çözümü hakkında bilgim yok ancak içerdeki kablo bağlantılarıyla ilgili bir sorundan kaynaklı olabileceğini düşünüyorum sorup soruşturursunuz. 1 yıl önce termal macun değiştirdiyseniz, kaliteliyse ve doğru sürülmüşse, fan ve kasanız da tozlu değilse ki 1 yıl içinde tozlanma olmuyor. Olsa da çok az oluyor. Kendi kasamdan tecrübe ettim ama benimki kapalı kutu Casper stok bir kasa. Modern yeni çok fanlı veya oyuncu kasalarında durum nasıl olur bilmiyorum. Velhasıl kelam bundan kaynaklı olmaz diye düşünüyorum. 117 derece çok saçma bir değer çünkü. Bilgisayar bu derecede çalışmaz.

Gerekli önlemleri alacağım yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim hocam.

Geri
Yukarı