CPU sıcaklık değerlerim normal mi?

@LydiaTeyze @Yunus Emre Gürbüz @deadfellow
Bugün saat 4 de temizliğe başladım ve yeni bitirdim. Termal macun böyle sakız gibi çok kötü. 2 gram işlemciye tek yetti. Yaymaya çalıştıkça kalkıyordu. Odada klima var diye kurudu ondan dolayı kalkıyordu galiba. Ortası tırnak ucu kadar ( çok az ) boş kaldı. Bende hava kabarcığı olmaması dikkat ederek yayıp pompayı da üstünde biraz ovaladıktan sonra vidaladım. alacaklara dikkat ekran kartının termal macununu da değişecek varsa 2 gram anca işlemciye yetiyor. 0.5 gramı da yaymaya çalıştığın kartta kalıyor.

Sonuçlar bu şekilde
Stress Test prime95 ile (Core boost açık)
stress.png
Yüksüz hali (Core boost açık)
yuksuz core boost acik.png
Yüksüz hali (Core boost kapalı)
core boost kapali yuksuz.png

Forza horizon 5 (Core boost açık)
forza 5.png
Stress Test prime95 ile (Core boost kapalı)
core boost kapali stress test.png

Kasanın eski hali
WhatsApp Image 2022-07-17 at 17.43.22 (1).jpeg
Kasanın yeni hali
yeni hali.jpeg

Yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Şuan bir kasa fanım tek çalışmıyor. Onu da yarın düzeltirim. Yorumlarınızı bekliyorum. Yeni değerler ne durum da?

Bugün saat 4 de temizliğe başladım ve yeni bitirdim. Termal macun böyle sakız gibi çok kötü. 2 gram işlemciye tek yetti. Yaymaya çalıştıkça kalkıyordu. Odada klima var diye kurudu ondan dolayı kalkıyordu galiba. Ortası tırnak ucu kadar ( çok az ) boş kaldı. Bende hava kabarcığı olmaması dikkat ederek yayıp pompayı da üstünde biraz ovaladıktan sonra vidaladım. alacaklara dikkat ekran kartının termal macununu da değişecek varsa 2 gram anca işlemciye yetiyor. 0.5 gramı da yaymaya çalıştığın kartta kalıyor.

Sonuçlar bu şekilde
Eki Görüntüle 1460368
Eki Görüntüle 1460373
Eki Görüntüle 1460379

Eki Görüntüle 1460377
Eki Görüntüle 1460378

Kasanın eski hali
Eki Görüntüle 1460388
Kasanın yeni hali
Eki Görüntüle 1460389

Yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Şuan bir kasa fanım tek çalışmıyor. Onu da yarın düzeltirim. Yorumlarınızı bekliyorum. Yeni değerler ne durum da?
0.3 gram koyman yeterliydi. Sıcaklıkların normal seviyeye düşmüş en azından güzel.

Sistem aşağıda detaylıca yazdım. Bilgisayar yazılımcısıyım ve inşaat sektöründe olduğumuz için sık sık render almak zorundayım. Şimdi bu kasa oyun ve render amaçlı 2021 şubat ayında toplandı. Isı değerlerini kendimde yorumlamayı biliyorum ama bir elin nesi var iki elin sesi var hesabı yorumlarınızı merak ediyorum. 2 yıldır termal değişimi yapmadım. İsraf yapmayı asla sevmem. Bu sıcaklık değerlerimiz iyi midir? Yorumlarınızı bekliyorum. Kasa seçiminde hata yaptığımı düşünüyorum. Hava sirkülasyonu az bir kasa gibi geldi ya da ben mi yanlış düşünüyorum?
Boş iken CPU 44 derece ile 55 derece de gezmekte ( Chrome sekmeler açık şu an. )
Yüklü halinde ise Forza Horizon 5 oyununda Ultra ayarlarda şehir içinde oynadım. Toplamda 18-20 dakika oynadım. Arada bir oyunda çok çok ufak kasmalar oldu ama oda çok dikkatli biri olduğum için fark ettim. Windows performans modu ile çalışıyor. Tüm görsellik ayarları kapalı ve Wallpaper Engine kullanıyorum.
Sistem:
İşlemci: AMD Ryzen 9 5950X.
Ekran kartı: ROG STRIX RTX 3090.
Anakart: MSI MEG X570 GODLIKE.
Soğutucu: iCUE H150i Elite Capellix.
RAM: Corsair domınator Platinum RGB 64 GB (4 X 16 GB) DDR4 dram 4000MHz C19.
Kasa: ASUS ROG STRIX GX601 Helios.
Güç kaynağı: ASUS ROG Thor ROG-THOR-1200p

Eki Görüntüle 1453968

güncelleme
Biraz önce son sama sekilde görev yöneticisinde gözüme çarpan bir olay olay. İşlemcim boşta bile 4.34GHz bandında geziniyordu. İnternette araştırma sonucunda BIOS'tan Core Performance Boost Auto yerine disabled yaptım. Sonuçlar eklediğim görsellerde mevcut. Termal macun değişimi yine yapıp sonuçları merak ediyorum ama muhtelemen 1 ay sonra yapacağım. Konumu kısayol olarak yerimlerime ekledim muhakkak rabbim nasip ederse güncelleceğim. Sistemim boşta iken 37-44 arasında. Yükte en fazla 60 gördüm. Olur da birisi konumu okursa belki fayda sağlar diye bu güncellemeyi yapıyorum.

Screenshot 1 - Forza Horizon 5 oyunu oynarken.
Screenshot 2 - FurMark ile GPU stress testi.
Screenshot 3 - bunu ne için çektim bilmiyorum.
Screenshot 4 - Prime95 ile stress testi.
Screenshot 5 - boşta.

Normal hocam, bir sorun görünmüyor.

Hocam sıcaklıklar çok iyi seviyelere gelmiş. Hayırlı olsun. Ben gelecek ay uygulayacağım. Ancak 2 gram bana da biraz fazla geldi. Uyguladıktan sonra önümüzdeki ay unutmazsam güncellerim.

Ben kasa fanlarını da değiştireceğim. Şimdi MSI 100R kasanın fabrika fanları var. Onların yerine 3x Artic kasa fanı aldım, Amazon Almanya'dan bugün geldi. Önümüzdeki ay topyekün soğutma bakımı yapacağım.

Sonuçlar bu şekilde
Eki Görüntüle 1460368
Eki Görüntüle 1460373
Eki Görüntüle 1460379

Eki Görüntüle 1460377
Eki Görüntüle 1460378

Kasanın eski hali
Eki Görüntüle 1460388
Kasanın yeni hali
Eki Görüntüle 1460389

Sonunda beklediğim seviyelere gelmiş sıcaklık, hayırlı olsun, stres testinde 62 derece çok iyi. Sıvı soğutmayı hangi modda kullanıyorsunuz?

arkadaşlar sıcaklık buğün yine fırladı. Kasa boş yükte min 34 max 44 gördü. Forza horizon 5de 30 dakika boyunca oynadım. Sıcaklık değerleri ilk başta 72 dereceydi. Sonradan 75-86 arasında gitti geldi. Stres testlerinde problem yok 62-68 arası gidip geliyor max 70. Benim anlamadığım bu işlemciyi bu sıvı soğutucu buz gibi eder vs vs dediler aldık kule tipi eski kasam daha iyi. Kafayı yemek üzereyim. Son 1 haftadır felaket kafayı taktım. Modart youtube videolarında adam 56 dereceyi geçmiyor. Sıvı soğutucumla ilgili bir problem varsa amazondan satın aldım. Değişim hemen yaparlar ama bununla ilgili bir problem mi ? Bu işlemci de mi bir problem var anlamadım gitti. Renderler de felan sıcaklık tatmin edici düzeyde ama insan boş vakitlerde oyun oynamak istiyor bu sıcaklık değerleri beni çok yıprattı. Oda da klima olmazsa diyecem ki urfa sıcağıdır normaldir ama klima da var. Oda sıcaklığı ortalama 28-30 derece.

arkadaşlar sıcaklık buğün yine fırladı. Kasa boş yükte min 34 max 44 gördü. Forza horizon 5de 30 dakika boyunca oynadım. Sıcaklık değerleri ilk başta 72 dereceydi. Sonradan 75-86 arasında gitti geldi. Stres testlerinde problem yok 62-68 arası gidip geliyor max 70. Benim anlamadığım bu işlemciyi bu sıvı soğutucu buz gibi eder vs vs dediler aldık kule tipi eski kasam daha iyi. Kafayı yemek üzereyim. Son 1 haftadır felaket kafayı taktım. Modart youtube videolarında adam 56 dereceyi geçmiyor. Sıvı soğutucumla ilgili bir problem varsa amazondan satın aldım. Değişim hemen yaparlar ama bununla ilgili bir problem mi ? Bu işlemci de mi bir problem var anlamadım gitti. Renderler de felan sıcaklık tatmin edici düzeyde ama insan boş vakitlerde oyun oynamak istiyor bu sıcaklık değerleri beni çok yıprattı. Oda da klima olmazsa diyecem ki urfa sıcağıdır normaldir ama klima da var. Oda sıcaklığı ortalama 28-30 derece.

Hocam 2 gram macunun hepsini işlemciye attığınızı söylediniz. Fazla macun da ısı iletimini kötü etkileyebiliyor. Açıkçası bana 2 gram biraz fazla geldi. 1 gramı bile 2-3 defa kullanılabiliyor.

Geri
Yukarı