CPU soğutucuya fan ekleme

Biraz araştırma yaparken bu konuya rastladım.Benim sorunumla aynı değilmi?
Şimdi aklıma geldi. Bu FX serisi Intel'in ilk dual core işlemcilerindeki gibi bir bug'i vardi. 8 çekirdekti ama 4 + 4 olarak çalışıyordu. Programların ( GTA'nın yani ) hangi çekirdekleri kullanacağını seçip sadece aynı birimdeki 4 çekirdekle çalışacak şekilde denemek lazım. Ondan da olabilir.

Şimdi aklıma geldi. Bu FX serisi Intel'in ilk dual core işlemcilerindeki gibi bir bug'i vardi. 8 çekirdekti ama 4 + 4 olarak çalışıyordu. Programların ( GTA'nın yani ) hangi çekirdekleri kullanacağını seçip sadece aynı birimdeki 4 çekirdekle çalışacak şekilde denemek lazım. Ondan da olabilir.
O ayarı nasıl yapabiliriz?

O ayarı nasıl yapabiliriz?
Çekirdek seçimi buradan yapılıyor ama o gruplar FX işlemcilerde hangi çekirdeklerde bulunuyor bilmiyorum. Öğrenebilirsem eklerim.

Edit : Is AMD FX 8350 really octa core?

Burada tartışılmış. Kısaca şöyle diyeyim sosyal kuralları gereği. FX işlemciler 2 çekirdek aynı FPU'yu kullanır. Yani 8 integer ve 4 FP. UBu yüzden gerçek 8 çekirdek sayılmazlar. 4 çekirdek ve Hyperthreading'in biraz gelişmişi gibi aslında. 8350'de tam yük altında 160 Watt kadar çekiyor. Bu yüzden arada frene basıyor. İşlemci sıcaklığı dışarıdan düşük olarak ölçülsede bazı çekirdeklerde ani artış oluyor. Bu da işlemcinin tökezlemesine neden oluyor. Çekirdeklerin IPC'leri düşük olunca devre dışı kalan çekirdekler yüzünden performans bir anda düşüyor. Konu altı sayfa, hepsini okumadım ama kısaca özeti böyle. Eski i5'ler 4 çekirdek, i7'ler 4 çekirdek artı HT idi ya. İşte bu FX serisi Intel Quad Core işlemcileri i5 saysak onların i7'sine denk geliyor. Ama çok yakıp az kaçanından.

Dosya Ekleri

• cpu.jpg
    cpu.jpg
    116,6 KB · Görüntüleme: 18
  • bulldozer.jpg
    bulldozer.jpg
    34,7 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:
Çekirdek seçimi buradan yapılıyor ama o gruplar FX işlemcilerde hangi çekirdeklerde bulunuyor bilmiyorum. Öğrenebilirsem eklerim.

Edit : Is AMD FX 8350 really octa core?

Burada tartışılmış. Kısaca şöyle diyeyim sosyal kuralları gereği. FX işlemciler 2 çekirdek aynı FPU'yu kullanır. Yani 8 integer ve 4 FP. UBu yüzden gerçek 8 çekirdek sayılmazlar. 4 çekirdek ve Hyperthreading'in biraz gelişmişi gibi aslında. 8350'de tam yük altında 160 Watt kadar çekiyor. Bu yüzden arada frene basıyor. İşlemci sıcaklığı dışarıdan düşük olarak ölçülsede bazı çekirdeklerde ani artış oluyor. Bu da işlemcinin tökezlemesine neden oluyor. Çekirdeklerin IPC'leri düşük olunca devre dışı kalan çekirdekler yüzünden performans bir anda düşüyor. Konu altı sayfa, hepsini okumadım ama kısaca özeti böyle.
Buradan benim anladığım fx serisinde ne kadar iyi soğutursak o kadar iyi.Ben şimdi ıd cooling fanla beraber teknobiyotikten mx-4 alayım.Gerekli yenilemeleri yapıyım, ondan sonra tekrardan bi deniyim oyunlarda yine aynı sorun olacakmı? Sonrasında konuyu güncellerim.Zaten kasa olarakda bunu kullanıyorum.

Buradan benim anladığım fx serisinde ne kadar iyi soğutursak o kadar iyi.Ben şimdi ıd cooling fanla beraber teknobiyotikten mx-4 alayım.Gerekli yenilemeleri yapıyım, ondan sonra tekrardan bi deniyim oyunlarda yine aynı sorun olacakmı? Sonrasında konuyu güncellerim.Zaten kasa olarakda bunu kullanıyorum.
O işlemcilerde undervolt yapılıyor mu onu da araştırabilirsiniz. AMD hep voltajı yüksek tutuyor nedense. İşlemcinin max frekansınıda limitlemeyi deneyebilirsiniz. Yine çekirdek seçimi de denenebilir. Bir yöntem bulunur sonuçta neden frene bastığını çözebilirseniz.

O işlemcilerde undervolt yapılıyor mu onu da araştırabilirsiniz. AMD hep voltajı yüksek tutuyor nedense. İşlemcinin max frekansınıda limitlemeyi deneyebilirsiniz. Yine çekirdek seçimi de denenebilir. Bir yöntem bulunur sonuçta neden frene bastığını çözebilirseniz.
Bu işlemcinin aynısını kullanan arkadaşım var, kendisi 240lık cm sıvı soğutmayla kullanıyor böyle bir sorun yaşamadığını söyledi.

Bu işlemcinin aynısını kullanan arkadaşım var, kendisi 240lık cm sıvı soğutmayla kullanıyor böyle bir sorun yaşamadığını söyledi.
Deneme şansınız olursa yasaklardan konu açıklığa kavuşur sanırım. En azından nereye para harcayacağınızdan emin olursunuz.

Geri
Yukarı