CPU üzerinde gelen dengesiz voltaj

hzrtgy

Femtopat
Daha fazla  
Al suit 3 programı ile baktığımda işlemci üzerine gelen voltaj 1.406 ile 1.013 arasında sürekli dalgalanıyor. Bu normal bir durum mu yoksa güç kaynağımda bir sıkıntı mı var? Bu durum mavi ekran hatasına sebep olur mu çok fazla mavi ekran hatası alıyorum.

Dosya Ekleri

• CPU VOLTAJ.jpg
    CPU VOLTAJ.jpg
    89,3 KB · Görüntüleme: 256
Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarınızın yük altındaki sıcaklıklarını ve sisteminizi paylaşır mısınız?

Sistem özellikleri
AMD Ryzen 5 3500X
ASUS B450M DRAGON SI 4400MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 HDMI DVI mATX Anakart
ASUS Dual GeForce GTX 1660 Super OC Evo 6 GB GDDR6 192 Bit Ekran Kartı
XPG 16 GB (2x8GB) Gammix D30 Kırmızı 3000MHz CL16 DDR4 Dual Kit RAM
Adata SU750 512 GB SSD

Sıcaklık ölçümünü hangi programla ve hangi işlemleri yaparken yapmalıyım?

Bu bağlantıdan msi afterburner rehberine ulaşabilirsin. Sistemin Ryzen olduğunu anladım, bende 3600x islemci kullanıyorum ve voltaj stock halde çok yüksekti. Şuan 4.3ghz de 1.3volt Ryzen Master programıyla sabitledim. İşlemci sıcaklığı voltaj düşürdükten sonra baya düştü. OCCT ve Cinebench programlarıyla da sistemini yük altında test edebilirsin.

Bu bağlantıdan msi afterburner rehberine ulaşabilirsin. Sistemin Ryzen olduğunu anladım, bende 3600x islemci kullanıyorum ve voltaj stock halde çok yüksekti. Şuan 4.3ghz de 1.3volt Ryzen Master programıyla sabitledim. İşlemci sıcaklığı voltaj düşürdükten sonra baya düştü. OCCT ve Cinebench programlarıyla da sistemini yük altında test edebilirsin.
Vakit ayırdığın için teşekkür ederim. Dediğin Afterburner programını kurdum oyun içinde verileri gösteriyor. Yük altında test yapmak için dediğin programları da kurgum fakat Afterburner verileri açılmıyor bu ekranda nasıl yapabilirim?
AIDA64 Extreme ile 15 dakikalık bir test yaptım. Test sonuçlarını paylaşıyorum.

Dosya Ekleri

• test.jpg
    test.jpg
    106,7 KB · Görüntüleme: 269
Son düzenleme:
CPU'nun Aida64 testinde stock sogutucuyla 80 dereceyi görmesi normal, voltajı 1.3 seviyelerine çekerseniz sıcaklık epey düşecektir. Aşağıdaki bağlantıdan voltaj düşürme rehberine ulaşabilirsin.

Voltaj düsürme rehberi

Mavi ekran hatalarıyla ilgili olarak minidump dosyası oluşturup ayrı bir konu açmanız daha iyi olur, arkadaşlar yardımcı olacaktır. Minidump oluşturma rehberinide alttaki linkte bulabilirsin.

Minidump oluşturma rehberi

CPU'nun Aida64 testinde stock sogutucuyla 80 dereceyi görmesi normal, voltajı 1.3 seviyelerine çekerseniz sıcaklık epey düşecektir. Aşağıdaki bağlantıdan voltaj düşürme rehberine ulaşabilirsin.

Voltaj düsürme rehberi

Mavi ekran hatalarıyla ilgili olarak minidump dosyası oluşturup ayrı bir konu açmanız daha iyi olur, arkadaşlar yardımcı olacaktır. Minidump oluşturma rehberinide alttaki linkte bulabilirsin.

Minidump oluşturma rehberi
Çok teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı