CPU ve GPU kullanımı dengesiz

oguzhang

Centipat
Yer
Aydın Didim
Daha fazla  
Meslek
Cerrahi Asist. ve Perfüzyon Teknisyeni
GPU ve CPU kullanımı aşırı düzensiz ve yerli yersiz ikisi de bilgisayar boştayken (mouse dahi oynatmadan) anlık %80'leri görüyor. Arka planda herhangi başka program çalışmamakta. Ayrıca oyun içerisinde dahi bu dengesizlik devam ediyor. CS:GO oynarken CPU kullanımı %50 - %60 iken anlık %100'ü görüyor ama herhangi bir sıkıntı yaşamıyorum. Yinede tedirgin ediyor bu durum beni. Sizce normal mi?
(Diğer programlarda da aynı sonucu almaktayım)

GPU boşta;

Ekran görüntüsü 2021-01-19 020642.png

CPU boşta;
Ekran görüntüsü 2021-01-19 020707.png

Not: Mouse hareket ettirilmedi.

Arka planda herhangi başka program çalışmamakta. Ayrıca oyun içerisinde dahi bu dengesizlik devam ediyor. CS:GO oynarken CPU kullanımı %50 - %60 iken anlık %100'ü görüyor ama herhangi bir sıkıntı yaşamıyorum. Yinede tedirgin ediyor bu durum beni. Sizce normal mi?
(Diğer programlarda da aynı sonucu almaktayım)

CS:GO işlemci isteyen bir oyun. CS:GO'da normal.

Başka oyun da test etme şansın var mı?

Star Wars: Battlefront 2'de de denedim. İşlemci sabit %90 - %100 fakat ekran kartı yine %70-%100 arası pik yapıyor. Böyle bir oyunda %70'leri görebilecek bir ekran kartına sahip değilim. Yazmayı unutmuşum affedin sistemim;
Ryzen 3 1200 AF.
ASUS STRIX 2 R9 380 4 GB.
Gigabyte A320 H2 3200MHz.
Kingston HyperX 16 GB 3200MHz.
Everest rmp 500 PSU.
Ek not; sıcaklık değerleri gayet normal hatta inanması güç ama bu gün aldığım değerler bunlar (doğru değerler);

Ekran görüntüsü 2021-01-19 160307.png

Star Wars: Battlefront 2'de de denedim. İşlemci sabit %90 - %100 fakat ekran kartı yine %70-%100 arası pik yapıyor. Böyle bir oyunda %70'leri görebilecek bir ekran kartına sahip değilim. Yazmayı unutmuşum affedin sistemim;
Ryzen 3 1200 AF.
ASUS STRIX 2 R9 380 4 GB.
Gigabyte A320 H2 3200MHz.
Kingston HyperX 16 GB 3200MHz.
Everest rmp 500 PSU.
Ek not; sıcaklık değerleri gayet normal hatta inanması güç ama bu gün aldığım değerler bunlar (doğru değerler);

Eki Görüntüle 843321

Peki FPS düşmesi falan oluyor mu?

GTA 5 de nasıl durumlar? Star Wars un optimizasyonunu bilmiyorum.

GT5 de aldığın fps (ultra ayar), işlemci kullanım değer ve ekran kartı kullanım değerini atar mısın?

Son düzenleme:
Konuyu takipteyim !
Aynı sorunu yaşıyorum son 2 gündür. GTA V olsun CS:GO olsun bütün oyunlarda ekran kartı 0-100 kullanım yüzdesinde dolanıyor. CPU da aynı şekilde. Hiç stabil değiller. GPU-CPU yükte mi yoksa değil mi, panoya bakmadan anlayamıyorsunuz bile. FPS'den tutun güç tüketimine kadar bütün değerler değişiklik gösteriyor. Bu da sistemin boştayken 20 sn'lik bi videosu;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sistemim:
R5 1600 AF
Sapphire RX590
8gb 2x3000 MHz bellekler
550w Corsair PSU
B450M anakart ve SSD

Artı -1 Eksi
Peki FPS düşmesi falan oluyor mu?

GTA 5 de nasıl durumlar? Star Wars'un optimizasyonunu bilmiyorum.

GT5 de aldığın FPS (Ultra ayar), işlemci kullanım değer ve ekran kartı kullanım değerini atar mısın?

Geç cevap verdiğim için özür dilerim yoğunluğumdan ötürü bilgisayara bir süre vakit ayıramadım. Değerler görsel olarak elimde değil şu an fakat tablo yine aynı "spike" diye tabir edilen şekilde. FPS düşmesi yaşamıyorum fakat ekran klavye arası gecikme oldukça fazla.

Konuyu takipteyim!
Aynı sorunu yaşıyorum son 2 gündür. GTA V olsun CS:GO olsun bütün oyunlarda ekran kartı 0-100 kullanım yüzdesinde dolanıyor. CPU da aynı şekilde. Hiç stabil değiller. GPU-CPU yükte mi yoksa değil mi, panoya bakmadan anlayamıyorsunuz bile. FPS'den tutun güç tüketimine kadar bütün değerler değişiklik gösteriyor. Bu da sistemin boştayken 20 Sn'lik bir videosu;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sistemim:
R5 1600 AF.
Sapphire RX590.
8 GB 2x3000 MHz bellekler.
550W Corsair PSU.
B450M anakart ve SSD.

Neredeyse aynı problem masaüstünde bile seninkiyle aynı verileri alıyorum. Aklımda birkaç sebep var şüphelendiğim. Onları elemine etmek için soruyorum;
Monitörün kaç Hz?
Herhangi bir dönüştürücü kullanıyor musun?

Hocam performansta kayıp yoksa çok dert etmeyiniz.

Hocam öyle belli bir kayıp yok. 20 30 FPS alan eski bilgisayarlar kullandım bu güne dek. Şimdi elimde böyle bir sistem var. Hani kullanımdan vesaireden ötürü değil de merak uyandırdığı için, sorun olmasa dahi merak edip araştırmak hoşuma gidiyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı