CPU Z Mem Controller freq nedir?

Untethered

Hectopat
Yer
türkiye
Daha fazla  
Meslek
ısıtmak soğutma iklimlendirme
Merhabalar, CPU Z Memory kısmında mem Controller freq nedir?
RAM'lerimi 4266 MHz yaptığım zaman 1030 MHz civarlarinda oluyor fakat 3600 MHz yaptığım zaman RAM'leri 1796 MHz oluyor. Kesinlikle DRAM Frequency'i karıştırmayın.

Nedir bu mem Controller freq?

Teşekkürler.

Dosya Ekleri

• Mem Controller Freq.png
    Mem Controller Freq.png
    19,5 KB · Görüntüleme: 200
CPU-Z programında Ram frekanslarının yarısını gösterir yani 2 ile çarpmalısın. SPD kısmından da bakabilirsin.
DRAM Frequency'i karıştırmayın. Demiştim fakat yine tekrar ediyim 4266 Yaptıgım zaman Mem controller 1030Mhz oluyor bunun sebebi nedir? O dediğini biliyorum fakat benim anlamadım şu 4266 Mhz'lere çıktığım zaman neden mem controller yarıya bölünüyor eğer bilmiyorsan bilmiyorum dersen daha iyi olur.

DRAM Frequency'i karıştırmayın. Demiştim fakat yine tekrar edeyim 4266 yaptığım zaman Mem Controller 1030MHz oluyor bunun sebebi nedir? O dediğini biliyorum fakat benim anlamadım şu 4266 MHz'lere çıktığım zaman neden mem Controller yarıya bölünüyor eğer bilmiyorsan bilmiyorum dersen daha iyi olur.

Aynı olay bende de var. 3200 MHz gözüken RAM'ler mem Controller kısmında 798 MHz gözüküyor, yani 3200 yarısı 1600 olması gerekir iken. CL 16 olan değerleri BIOS'tan OC yapıp CL 15 yaptım ve stabil bir durumda. Performans olarak bir sıkıntı yok her şey stabil. Fakat dedigim gibi gördüğüm bütün CPU-Z screan shotlarında Mem Controller Freq kısmı olan RAM'in yarısı. Benimki ise yarısının yarısı.

Sorunu
Merhabalar, CPU Z Memory kısmında mem Controller freq nedir?
RAM'lerimi 4266 MHz yaptığım zaman 1030 MHz civarlarinda oluyor fakat 3600 MHz yaptığım zaman RAM'leri 1796 MHz oluyor. Kesinlikle DRAM Frequency'i karıştırmayın.

Nedir bu mem Controller freq?

Teşekkürler.
Uzun aramalar sonunda bir bilgiye ulaştım. Rehber: Gear 1 ve Gear 2 nedir? Hangisi tercih edilmeli? şurada anlatılıyor. Mem controller freq, gear 1 seçildiğinde aynı kalıyor gear 2 seçildiğinde ise 1/2 şekilde çalışıyor. Benim i5 12600 işlemcim ile g2 oyunlarda 20 fps daha az verdi. G1 seçmek daha iyi ve stabil.

Dosya Ekleri

• ram.jpg
    ram.jpg
    65,4 KB · Görüntüleme: 87
  • 2.jpg
    2.jpg
    171 KB · Görüntüleme: 78
Son düzenleme:

Geri
Yukarı