CPU'da Ani Oluşan Aşırı Isınma Sorunu

CrusherHD

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle merhabalar,
En aşağıda özelliklerini görebileceğiniz sistemim yaklaşık 5 senelik. Konuyla ilgili çok bilgili olmadığımdan nelerin etkili olup olmadığını bilmiyorum, bu nedenle bilgisayarın başından geçen her şeyi kısaca özetleyeceğim:

Bir sene kadar önce bir GTX980'im vardı ve sizlere ömür oldu. Nedenini çok bilmiyorum ancak PC'mi Phoenix Bilgisayar'dan hazır toplanmış şekilde aldığımdan yaptıkları overclock işlemlerinin neden olmuş olabileceğini düşünüyorum. Bunun ardından PC'me format attım ve bir RX570 ekran kartı aldım. Yeni ekran kartımı kurduktan yaklaşık 1 ay sonra bir gün aniden bilgisayarımın çok kasması üzerine CPU sıcaklıklarını kontrol ettim ve 95-99 arasında seyrediyordu (Bu ani sıcaklık artışı sırasında CPU'yu zorlayacak hiçbir şey yapmıyordum.). Bunun ardından PC'yi hemen kapattım. Ertesi günü kontrol etmek amaçlı bilgisayarımı açtığımda sorun çözülmüştü (idle halde 30-45 derece arasında sıcaklıklar). Ancak aynı şekilde ara ara bu şekilde ani sıcaklık artışları olmaya başladı. En son iki gün önce başıma gelen ısınmanın ardından tekrar optimum sıcaklıklara dönemeyince ve PC mi her açışımda sıcaklığın saniyeler içinde 95'in üstüne tırmanmasıyla artık bu sorunla ilgilenmemin şart olduğuna karar verdim ve şunları denedim:

Öncelikle Corsair H90 sıvı soğutmamın vidalarından birinin gevşek olduğunu fark ettim ve güzelce sıktım ancak bir etkisi olmadı. Ardından 5 yıldır termal macunumu değiştirmememden kaynaklandığını düşünüp yepyeni bir macun alıp uyguladım ancak bu da bir etki yaratmadı. CPU soğutucumun fanlarını dahi söküp radyatörleri temizleyebildiğim kadar temizledim ancak onun da faydası olmadı. En son olarak da BIOS'a girip CPU üzerinde herhangi bir overclock var ise diye varsayılan ayarlara döndüm ve CPU fan hızının sıcaklık barajlarını düşürdüm.

Arkadaşlar anlayabileceğiniz gibi soğutucumu değiştirmek dışında aklıma gelen tüm kontrolleri ve tedbirleri aldım ancak çözüm bulamadım. PC açıldığı an 97-98 derecelere çıkması bir dakika dahi almıyor. Bu durumda soğutucu veya işlemcime kesin hatalı gözüyle bakmadan önce denememi önereceğiniz farklı bir şey var mıdır?

Şimdiden teşekkürler.
  • MSI Radeon RX570 Armor 4 GB
  • Intel i7-4790 3.6 Ghz işlemci
  • 16 GB RAM
  • MSI Z97 GAMING 3 Motherboard
  • Fractal Design Newton 800W
  • Corsair H90 Sıvı Soğutma

Anlattığınız şey büyük ihtimalle soğutucunun pompasının bozulduğunun göstergesi. Eğer pc biraz olsun açık duruyorsa kulağınızı pompaya yaklaștırın ve pompadan ses geliyor mu dinleyin. Eğer pompadan ses geliyorsa bir şekilde pompa hızına bakın ve manuel kontrolle pompa sesini kontrol edin. Eğer düzgün çalıştığından eminseniz cpuya verilen voltajları kontrol edin. Eğer fazla ise manuel olarak düzenleyin. Artık o da değilse geçmiş olsun anakartın güç iletiminde sıkıntı var demek. Servise göndermek dışında bir şey yapamazsınız.

Anlattığınız şey büyük ihtimalle soğutucunun pompasının bozulduğunun göstergesi. Eğer pc biraz olsun açık duruyorsa kulağınızı pompaya yaklaștırın ve pompadan ses geliyor mu dinleyin. Eğer pompadan ses geliyorsa bir şekilde pompa hızına bakın ve manuel kontrolle pompa sesini kontrol edin. Eğer düzgün çalıştığından eminseniz cpuya verilen voltajları kontrol edin. Eğer fazla ise manuel olarak düzenleyin. Artık o da değilse geçmiş olsun anakartın güç iletiminde sıkıntı var demek. Servise göndermek dışında bir şey yapamazsınız.

Yanlış anlamadıysam pompadan ses gelmesi çalıştığına işaret olmalı ve hiç ses gelmiyor. Şimdi ise sizin öneriniz üzerine biraz düşününce şunu fark ettim. CPU sıcaklığının anlık artıp azaldığı dönemde kasanın içinden ara ara su akma sesi gelip kesiliyordu. Şuan kafamı kasanın içine soksam da fanlar dışında su veya pompaya benzer bir ses alamıyorum. Bu durum pompamın veya genel olarak sıvı soğutmamın arızalı olduğuna mı isaret ediyor? Ayrıca dediğiniz manuel kontrolleri yapmanın bir yolunu bulamadım soğutma ünitemi kontrol etmek için daha spesifik bir öneriniz var mı çünkü şuanda sorunun bu olduğuna oldukça eminim.

Şimdiden teşekkürler.

Yanlış anlamadıysam pompadan ses gelmesi çalıştığına işaret olmalı ve hiç ses gelmiyor. Şimdi ise sizin öneriniz üzerine biraz düşününce şunu fark ettim. CPU sıcaklığının anlık artıp azaldığı dönemde kasanın içinden ara ara su akma sesi gelip kesiliyordu. Şuan kafamı kasanın içine soksam da fanlar dışında su veya pompaya benzer bir ses alamıyorum. Bu durum pompamın veya genel olarak sıvı soğutmamın arızalı olduğuna mı isaret ediyor? Ayrıca dediğiniz manuel kontrolleri yapmanın bir yolunu bulamadım soğutma ünitemi kontrol etmek için daha spesifik bir öneriniz var mı çünkü şuanda sorunun bu olduğuna oldukça eminim.

Şimdiden teşekkürler.
Eğer başka bir pc var ise soğutma sistemini onda test edebilirsiniz. Aynı şey olursa arıza pompadan kaynaklıdır. Kontroller için cpu z kullamabilirsiniz ancak büyük ihtimalle sorun pompada ve bunu kontrol etmenin tek yolu soğutucuyu başka bir pcde test etmek. Ki pompa sesi yok ise zaten bozulmuș demektir. Aida 64den eğer soğutucu cpu pump a takılı ise pump hızını göre bilirsiniz. Ancak mekanik bir arıza ise orda normal gösterecektir.

Biri daha aynı sorunu yaşıyordu ona da aynı şeyi önerdim. Sıvı soğutmanda arıza var garantisi varsa gönder yoksa da yeni bir soğutucu al derim.

Çok teşekkürler bir şekilde başka bir PCde test edip sorundan emin olup gerekirse yenisini alıcağım artık yapacak bir şey yok.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı