Crack nedir?

Bu oyunları crack yapıyorlar internette araştırdım saçma sapan şeyler çıktı, bunu nasıl yapıyor oyun orijinal alıp oyun dosyalarının içinde değişiklik mi yapıyorlar? Sahte dosya mı ekliyorlar? Bilgisi olan bana kısaca açıklayabilir mi?

Çoğu sahipli oyun DRM´e sahiptir. Crackerların reserve engineering yöntemleriyle yazdıkları ve oyunların DRM özelliklerini kıran programlara crack denir.

Normal şartlarda yazılan bir program uygun her cihazda çalışır. Ancak örneğin bu yazılım ücretliyse ve siz bu yazılımı satın alan kişilere verirseniz, satın alan kişinin bir şekilde bu yazılımı dağıtma ihtimali ortaya çıkıyor. Siz de bir şekilde bunu engellemek zorundasınız. Bunun için çeşitli yöntemler var. İnternet bağlantısını şart koşup hesap kontrol etmek, donanımların seri numarasını kontrol edip sistemine eklemek, tek kullanımlık anahtar dağıtmak, Steam gibi platformlarla ilişkilendirmek ve daha karmaşık bir sürü yöntem, say say bitmez.

Crack denen yazılımlar bu koruma sistemlerini tamamen devre dışı bırakabilir veya kandırabilir. Bunu yapabilmek için sistemin çalışma prensibini anlamak gerekir, bunun için tersine mühendislikle kodların okunması denenebilir.

Basit bir örnek vereyim, ortada ek bir yazılım olmadığından tam crack denemez ancak örneğin bazı yazılımlarda korsan kullanım için ortada dolanan anahtarlar mevcuttur. Bunların kimilerinde internet açıkken bu anahtarı girdiğinizde anahtarın birden çok kullanıldığını fark edip etkinleştirmeye izin vermezken, interneti kestiğinizde içinde tanımlı gözüktüğünden ve internetten de kontrol edemediğinden etkinleştirme başarıyla gerçekleşir. Daha sonra program internete bağlandığında kontrol gerçekleştirebilir veya gerçekleştirmez, bu artık programa kalmış. Hatta başlangıçta internet olmadan ben kontrol yapmam da diyebilir, geliştiricilere bağlı. Neticede sistemin bir kontrol mekanizmasını devre dışı bırakarak başkasına verilmiş bir kodla etkinleştirmiş oldunuz. En basitinden böyle düşünebilirsiniz.

Günümüzde özellikle büyük yapım oyunlarda esas mesele sistemi kaldırmak veya manipüle etmekten çok sistemi çözüp, kodlarına erişmek.

Geri
Yukarı