Crack nedir?

Emre20

Hectopat
Bu oyunları crack yapıyorlar internette araştırdım saçma sapan şeyler çıktı, bunu nasıl yapıyor oyun orijinal alıp oyun dosyalarının içinde değişiklik mi yapıyorlar? Sahte dosya mı ekliyorlar? Bilgisi olan bana kısaca açıklayabilir mi?

Crack sözlük anlamı olarak bir programın ya da dosyanın güvenlik sistemindeki bir açığı kullanarak o dosyayı ya da programı değiştirmek olarak adlandırılabilir. Her çocuk hayatında en az 1 defa da olsa bir oyunun orijinal olmayan halini bilgisayarını yüklemeye çalışmış olsa da bu dosyalar crack yapılmadan genelde çalışmıyor. Aslında crack denilen bu işlem sayesinde kullanıcılar oyunlarını sorun olmadan çalıştırarak oynuyor. Burada bir başka deyişle bir orijinalleştirme çalışması yapılıyor fakat kullanıcı crack yapsa dahi oyunlarına bunlara gelen güncelleştirmelerden ve bu oyunların Online özelliklerinden faydalanamaz.

Bu oyunları crack yapıyorlar internette araştırdım saçma sapan şeyler çıktı, bunu nasıl yapıyor oyun orijinal alıp oyun dosyalarının içinde değişiklik mi yapıyorlar? Sahte dosya mı ekliyorlar? Bilgisi olan bana kısaca açıklayabilir mi?

Orijinal oyunlarda ki Securom vb korsan koruma sistemlerini devre dışı bırakıyorlar ve Steam'den bağımsız hale getirıyorlar. İçinde değişiklik yapıyorlar evet. İçine zararlı yazılım ekleyebilirler o yüzden korsana destek yok ve korsan önermiyoruz.

Korsan kullanmayın, kullandırtmayın. Korsan pişmanlıktır :)

Crack aynı zamanda kelime anlamı olarak çatlak veya uyuşturucu anlamlarına gelir :)

Yeni konular

Geri
Yukarı