Creality Ender 3 V2 için tavsiyeler

Ben aldığımda 22 liraydı:4 adet Ender3 Pro .Uyumlu Tabla Yayı , Tesviye Yayı 3D Yazıcı Fiyatları ve Özellikleri
Sert yayları taktıktan sonra Z sw'i yeniden pozisyonlaman gerekir kullanım öncesi.
Hocam cevap vermek için gemi baskısının bitmesini bekliyordum. Sen mesaj attıktan sonra yayların siparişini geçtim hemen.

Aldığım baskının görsellerini ekledim.

Bu çapaklanmalar normal mi? Yanlış giden bir şeyler var mı?

Dosya Ekleri

• IMG_20210614_092737.jpg
    IMG_20210614_092737.jpg
    36 KB · Görüntüleme: 196
  • IMG_20210614_092721.jpg
    IMG_20210614_092721.jpg
    49,7 KB · Görüntüleme: 201
  • IMG_20210614_092659.jpg
    IMG_20210614_092659.jpg
    41,8 KB · Görüntüleme: 188
  • IMG_20210614_092646.jpg
    IMG_20210614_092646.jpg
    60 KB · Görüntüleme: 158
  • IMG_20210614_092637.jpg
    IMG_20210614_092637.jpg
    40,7 KB · Görüntüleme: 138
  • IMG_20210614_092621.jpg
    IMG_20210614_092621.jpg
    52,8 KB · Görüntüleme: 138
  • IMG_20210614_092613.jpg
    IMG_20210614_092613.jpg
    54,9 KB · Görüntüleme: 146
İpliklenmeler OK. Dış yüzeydeki parçacıkların katı parçalar (blob) ise retraction ve coasting ayarlarıyla oynayabilirsin. Ben coastingi hiç kullanmıyorum yani kullandığım slicerlardaki değeri 0. Tabii ki sen kullanabilirsin istersen. Retraction'ı 5-6mm olarak kullanıyorum. Bu ayarı kullanmama gibi bir şansın yok.

PTFE boru 2 uçta da sabit ise yani elle bağlantı somununa doğru abartmadan ittiğinde ya da geri çektiğinde hiç oynama yoksa E-step ayarlayabilirsin.

Boruda hiç oynama yokken retr. ayarı belirtilen şekilde ise ve sorun devam ediyorsa e-step ayarıyla oynarsın.
Extrudera 10cm bas deyince mandalın dibinden 10cm çekiyorsa zaten ayarlıdır. Az ya da çok çekiyorsa ayar gerekir.

Orijinal kaynağı:Print Quality Guide
Karşılacağın çoğu görsel soruna dair birçok kaynak var, sorunlar olmadan okursan daha hızlı çözersin.
1623669804374.jpg

Bu, printerı aldığımda ürünle gelen filamentle bastığım benchy. İçinde tüylenmeler vardı, temizlemiştim, pervazları da çapak alıcıyla biraz tıraşlamıştım, gerisi olduğu gibi. Bunda da sorunlar var underextrusion gibi.

Görsellerin büyük foto olarak eklenmesi detay görmeyi kolaylaştırıyor.

Son düzenleme:
İpliklenmeler OK. Dış yüzeydeki parçacıkların katı parçalar (blob) ise retraction ve coasting ayarlarıyla oynayabilirsin. Ben coastingi hiç kullanmıyorum yani kullandığım slicerlardaki değeri 0. Tabii ki sen kullanabilirsin istersen. Retraction'ı 5-6mm olarak kullanıyorum. Bu ayarı kullanmama gibi bir şansın yok.
Retraction ve coasting nedir bilmiyorum hocam.

PTFE boru 2 uçta da sabit ise yani elle bağlantı somununa doğru abartmadan ittiğinde ya da geri çektiğinde hiç oynama yoksa E-step ayarlayabilirsin.

Boruda hiç oynama yokken retr. ayarı belirtilen şekilde ise ve sorun devam ediyorsa e-step ayarıyla oynarsın.
Extrudera 10cm bas deyince mandalın dibinden 10cm çekiyorsa zaten ayarlıdır. Az ya da çok çekiyorsa ayar gerekir.
E-step ne oluyor tam olarak bunu da bilmiyorum ama filamentin geçtiği borudan bahsediyorsun sanırım. O boruda bir sorun yok hocam sağlam duruyor.

Cura üzerinde nozül ve tabla sıcaklığı ayarları var. Program içerisinde bu ayarlamayı yapıp baskı dosyamı kayıt ettim diyelim. Hafıza kartını makineye takıp sadece yazdır'a basmak yeterli mi? Yoksa yazının üzerinden sıcaklık ayarını yapmam mı gerekiyor? Ben her seferinde yazıcı üzerinden sıcaklığı elle ayarlıyorum.

O kadar çok detay ve bilmediğim terim var ki kafam çok karışık. Anlamaya çalışıyorum. Tüm boş vaktimi bu konuya ayırdım. Attığınız bağlantılardaki yazıları okumaya çalışıyorum. Youtube'da videolar izliyorum.

Benim için Cura sadece tree support kullanımı gerekiyorsa var, yani neredeyse hiç kullanmıyorum. Cura'da kullandığım profil de videosunu attığım Chep'in profili, benim için o kadar uzak. Cura'da çok fazla seçenek var, oradan bir şey öğrenmek daha zor olur. Prusaslicer'a geç. Prusaslicer'da bazı ayarların üzerine tıklayınca açıklayıcı link açıyor tarayıcıda, açmayanları da nette araştırıp öğrenirsin, kısa sürede oturur zihninde.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Benim yazıcıda güncelden bir önceki Marlin firmware'i yüklü, standart firmware'de nasıldı hatırlamıyorum ama sıcaklık değerlerini girmediğimden eminim. Prepare menüsündeki Preheat PLA seçeneğini kullanabilirsin, oradaki değerleri Control menüsünde Temperature kısmından ayarlayıp kaydedebilirsin ama kaydı hafızaya değil SD karta alıyordu galiba, bu ve başka sebeplerden Marlin ilerki basamaklardan biri olabilir.

Mevcut durumda sadece bas diyorum, kendi Gcode'dan sıcaklık değerlerini çekiyor.

Son düzenleme:
Benim için Cura sadece tree support kullanımı gerekiyorsa var, yani neredeyse hiç kullanmıyorum. Cura'da kullandığım profil de videosunu attığım Chep'in profili, benim için o kadar uzak. Cura'da çok fazla seçenek var, oradan bir şey öğrenmek daha zor olur. Prusaslicer'a geç. Prusaslicer'da bazı ayarların üzerine tıklayınca açıklayıcı link açıyor tarayıcıda, açmayanları da nette araştırıp öğrenirsin, kısa sürede oturur zihninde.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Benim yazıcıda güncelden bir önceki Marlin firmware'i yüklü, standart firmware'de nasıldı hatırlamıyorum ama sıcaklık değerlerini girmediğimden eminim. Prepare menüsündeki Preheat PLA seçeneğini kullanabilirsin, oradaki değerleri Control menüsünde Temperature kısmından ayarlayıp kaydedebilirsin ama kaydı hafızaya değil SD karta alıyordu galiba, bu ve başka sebeplerden Marlin ilerki basamaklardan biri olabilir.

Mevcut durumda sadece bas diyorum, kendi Gcode'dan sıcaklık değerlerini çekiyor.
Bahsettiğin yöntemleri inceleyip uygulamayı deneyeceğim hocam. Yaylar bugün yarın gelirler. Tavsiye edeceğin bir yay değiştirme rehberi var mı?

Bu arada "3D YAZICI TÜRKİYE" isimli Youtube kalanında çok güzel anlatımlar mevcut. Orada cura kullanılıyor ve anlatılıyor. Bu sebeple cura indirip kurdum. Ama önerdiğin programı da fırsat bulunca deneyeceğim. Marlin falan bilmiyorum :) Firmware güncellemesi gerekiyor mu acaba diye girip sitesine baktığımda 50 tane seçenek karşıma çıkınca hiç bulaşmadım. Yanlış bir şey yapıp zarar vermekten kaçındım açıkçası.

Anlamını bilmediğim tonla terim var. Zamanla alışırım inşallah.

Rehberlik bir şey yok ki. Kafayı yukarı çekip bağla, camı çıkar, çarkları boşaltınca tabla serbest kalır.
Yenileri takınca Z sw ayarı lazım. Tabla ayarı da.
Yok olmuyor artık hiç baskı alamıyorum iyice berbat oldu. Dün yayları değiştirdim ve görseldeki baskıları aldım. Gemideki hatayı zaten göreceksiniz. Baskının ortasında yüzeyden kalktı ve baskı bozuldu. Zaten küpün baskısını alırken de filament besleme yerindeki çark tık tık ediyordu. Nozzle tablaya çok yakın olduğu için yapıyor dendi bende tekrar tabla ayarı yaptım ama belli ki yapamıyorum. Artık filament tablaya hiç yapışmıyor. Nozülün ucunda topaklanmaya başladı. Önce nozülü iğnesi ile temizlemeyi denedim. Sonra nozülü 220 dereceye ısıtıp elle filament besleme yapıp biraz akıttım ama yok olmuyor. Kafayı yedirtti bu cihaz bana. Aldığıma alacağıma pişman oldum. Resmen çöpe gitti 2200 lira.

IMG_20210616_205648.jpg
IMG_20210616_205658.jpg
IMG_20210616_205707.jpg
IMG_20210616_205719.jpg
IMG_20210616_205727.jpg
IMG_20210616_205741.jpg
IMG_20210616_205751.jpg
IMG_20210616_233735.jpg
IMG_20210616_233745.jpg
IMG_20210616_233803.jpg
IMG_20210616_233818.jpg
IMG_20210616_233831.jpg
IMG_20210616_233846.jpg
IMG_20210616_233902.jpg
IMG_20210616_233910.jpg
IMG_20210616_233917.jpg
IMG_20210616_233947.jpg
IMG_20210616_234000.jpg

Parayı sadece printera verdiysen biraz pahalıya almışsın.

Sorunlarla ilgili olarak:

Her filamentin baskı sıcaklığı ve karakteri aynı olmayabileceği için filament geçişlerinde yeni filamentin baskı sıcaklığını saptaman gerekiyor. Aynı markanın farklı renklerinde bile heat tower basmanı tavsiye ederim. Kutu üzerinde sadece tavsiye edilen sıcaklık aralığı verilir. Bu arada yeni filament markası ve türü(PLA/ABS vs) nedir?

Heat/temperature tower yani ısı kulesi basarak farklı sıcaklıklardaki baskı kalitesine bakarak filamentin kullanım sıcaklığını saptarsın. Yani her filamenti 200 derecede basamazsın. 200'de basılacağı da 220 derecede..

Yapışmama en önemsiz sorunlardan biri. Montajın sorunsuz olduğu durumlarda yapışmama temelde yatak ayarı, baskı sıcaklığı, filament türü, baskı hızı ve tabla temizliğiyle ilgili diyebilirim. Can sıkan bir filamente denk geldiysen ilk ya da ilk birkaç katman plastiği soğutan fanın hızını slicerdan sıfırlayabilirsin.

İlk katmandan bir süre sonra baskı kendini atıyorsa başta iyi yapışmamış ya da baskı sırasında nozülün parçaya çarpmasıyla zamanla yapışma bölgesi zayıflamış olabilir. Sende ikisi de var gibi.

1. Prusaslicer kurup oradaki V2 için verilen profile geç. Cura'da kalmak istiyorsan Chep'in profillerini kullan. Cura Profiles

2 Heat tower basıp uygun baskı sıcaklığını sapta. Görsel olarak güzel olan sıcaklık her zaman ilk katman sıcaklığı ile aynı olmayabiliyor ama genelde aynı ya da çok yakındır.

3. Yeni yaptım desen de yatak ayarını tekrar gözden geçirip, Chep'in baskı çıktısıyla ayarı doğrula.

İlk adımlar bittikten sonra baskı testine geç.

Görsellerden baskı sıcaklığı yüksek seçmişsin gibi, sarkmalar göze batıyor. Fan ayarını düşürmediysen olması gerekenden sıcak basıyor olabilirsin. Baskı hızı da fazla olabilir. O da benzer etki yapar.

Üst katman sayısı da kullandığın layer heighta göre az gibi. Üst/alt katman kalınlığını 1mm'e yakın tutman gerek. Slicer'da top/bottom layer height değerlerinin 5 olduğunu düşün. 0.08 layer height ile 5 defa basarsan totalde 0.4 olur, 0.2mm ile basarsan 1 olur. Yani layer heightı değiştirince bunlara da dikkat etmen gerek.

Extruderın tıklaması filamenti istenilen miktarda itmeye çalışırken bir sebepten karşı direnç görmesi sonucu zorlanmasından kaynaklıdır çoğunlukla.

Olası sebepler, nozülün tablaya çok yakın olması, bu genelde ilk katmanlarda kendini gösterir. Nozül ile extruder arasındaki her şey sebep olabilir. Tıkanma, PTFE borunun iki ucundan en az birinin kararıp sertleşip sürtünme yapması, PTFE boru somun içi tırnaklar kırılıyorsa ki kırılır, dandikler, oynama olabilir. Nozül kısmında oynama olursa boru yukarı gidince araya sıvılaşmış plastik dolar. PTFE boru içinde kalıntı, mandal ayarı(onu şimdilik hiç elleme), filament çapı, filament sarımı vs.

Bunlardan hangisine bakayım dersen, nozülü ısıtıp filamenti makineden çıkarıp ucunu makaraya sabitle. PTFE boru uçlarını kontrol et, yedek nozülün varsa onu tak ya da eskisinin temiz olduğuna emin ol. Sökerken de nozül sıcak olsun.

Son düzenleme:
Parayı sadece printera verdiysen biraz pahalıya almışsın.
150₺ filamente verdim.

Bu arada yeni filament markası ve türü(PLA/ABS vs) nedir?
Filameon marka PLA 1,75mm çap.

Heat/temperature tower yani ısı kulesi basarak farklı sıcaklıklardaki baskı kalitesine bakarak filamentin kullanım sıcaklığını saptarsın. Yani her filamenti 200 derecede basamazsın. 200'de basılacağı da 220 derecede..
Hocam dediğim gibi baskı tablaya hiç yapışmıyor artık. Yine denerim sıkıntı değil ama yapışmıyor hiçbir şey.

Yapışmama en önemsiz sorunlardan biri. Montajın sorunsuz olduğu durumlarda yapışmama temelde yatak ayarı, baskı sıcaklığı, filament türü, baskı hızı ve tabla temizliğiyle ilgili diyebilirim. Can sıkan bir filamente denk geldiysen ilk ya da ilk birkaç katman plastiği soğutan fanın hızını slicerdan sıfırlayabilirsin.
Yarın akşam işten gelince komple söküp tekrar kurulum yapmayı deneyeceğim.

3. Yeni yaptım desen de yatak ayarını tekrar gözden geçirip, Chep'in baskı çıktısıyla ayarı doğrula.
Hocam ben zaten sen bu rehberi attıktan sonra hep buna göre yaptım. Önce kağıt ile sonra baskı anında ayar yaptım. Zaten tık tık seslerini bu ayarları yaptıktan sonra almaya başlamıştım. Dün filamenti söküp nozülü falan temizledim dediğim gibi. Sonrasında nozülü ısıtıp filamenti akıttım biraz ve normal bir şekilde geliyordu filament. Yine Chep'in rehberine göre ayar yapmaya çalışıyorum. Baskı tabla tutunmuyor. Tutununcaya kadar tablayı yükselteyim diyorum bu sefer de filament gelmemeye başlıyor.

Tabla sıcaklığı 60 derece. Nozül sıcaklığını ise 200,205,210 derecelerde denedim ama hepsinde aynı sonucu aldım.

Görsellerden baskı sıcaklığı yüksek seçmişsin gibi, sarkmalar göze batıyor. Fan ayarını düşürmediysen olması gerekenden sıcak basıyor olabilirsin. Baskı hızı da fazla olabilir. O da benzer etki yapar.

Üst katman sayısı da kullandığın layer heighta göre az gibi. Üst/alt katman kalınlığını 1mm'e yakın tutman gerek. Slicer'da top/bottom layer height değerlerinin 5 olduğunu düşün. 0.08 layer height ile 5 defa basarsan totalde 0.4 olur, 0.2mm ile basarsan 1 olur. Yani layer heightı değiştirince bunlara da dikkat etmen gerek.
Hocam ben bu slicer denen programları hayatımda ilk defa kullanıyorum. Ayarlara çok hakim değilim. Bir şeyleri yanlış yapıyor olabilirim. Rica etsem heat tower olsun benchy denen gemi falan bunların ayarlamasını yapıp bana baskı dosyası atabilir misin?
-Edit

Hocam seninle konuşuktan sonra thingiverse sitesinden heat tower modeli indirip baskı almayı denedim. Baskı almadan önce tabla ayarı yapmayı tekrar denedim ve sadece a4 kağıdı parçası kullandım.

Program olarak yine cura kullandım. Vaktim olmadığı için Prusaslicer kuramadım. Cura'da baskı ayarı olarak önceden ayarlanmış standart kalite ayarlarını kullandım ve değişiklik yapmadım.

Baskının sonucunu görsel olarak ekledim. Ben hiçbir şey anlamadım gerçekten. Aklıma gelen ilk şey baskı başlangıcında ilk katmanları yüksek sıcaklıkta bastırmak ve sonrasında düşürmek. Bilmiyorum bu doğru bir yöntem midir?

IMG_20210618_110314.jpg
IMG_20210618_110329.jpg
IMG_20210618_110343.jpg
IMG_20210618_112247.jpg
IMG_20210618_124125.jpg
IMG_20210618_124150.jpg
IMG_20210618_124200.jpg
IMG_20210618_124211.jpg
IMG_20210618_124219.jpg
IMG_20210618_124446.jpg
IMG_20210618_124532.jpg
IMG_20210618_124605.jpg

@Siyah Martı

Son düzenleme:
Kuledeki her sıcaklık değeri için slicera belirtilen aralık için o değeri girmen gerekir. O tip bir ayar yaptın mı yoksa STL'yi olduğu gibi tek bir sıcaklıkta mı bastın ?

Kayış biraz gevşek sanırım hafif sık yukardakini, rakamlar çiftlemiş.

Bu sefer yapışmış sanırım tablaya. 🙂

Yeni konular

Geri
Yukarı