Creality Ender 3 V2 için tavsiyeler

@Siyah Martı Hocam tekrar merhaba. Aşağıya 3 ürün linki bıraktım. Bunları satın almayı düşünüyorum. Nozül çeşitleri bana biraz gereksiz geldi. Bu ölçülerin farklılığı bana ne kazandırır ya da kaybettirir? Ürünleri almadan önce sana danışmak istedim.

Aşağıdakilerin haricinde hazır alıyorken bunları da al lazım olacak veya daha iyi olur diyerek tavsiye edeceğin ürünler varsa onlara da bakmak isterim.

Merhaba.

0.4'ün altındaki nozüller daha da ince katman basmana yardımcı olur yani çözünürlük/görsel kalite artar, supportlar daha kolay koparılır ama beraberinde nozül tıkanma riski çok daha yükselir.

Hem katman yüksekliği hem de basılan filament eni azaldığından çok acıklı işlem sürelerine neden olur. Mesela kullandığın duvar kalınlığın 1.2mm ise, 0.4 nozül ile 3 turda işlem biterken, 0.2'de 6 tur atmak gerekir bu sadece yatayda. Aynı mantık dikeyde yani katman yüksekliğinde de geçerli.

0.4 üstü olanlar da yukarıdakinin tam tersi işler. Yani basmak istediğin kutu gibi ürünlerde kullanabilirsin, görsellik çok önemli olmadığı için çok daha kısa sürelerde baskın biter. Tabii delik çapı artınca birim zamanda ufak nozüle göre daha fazla malzeme basılacağından hotendin ve fanların bu ihtiyacı karşılaması gerekir. Uç değerlere çıkacaksan limiti araştırmak gerekir ya da tecrübeyle saptarsın. Limiti zorlayacağın seviyelerde hotend upgradeleri mevcut, fan zaten stock olarak zayıf.

Creality ürünleri aman aman kaliteli ürünler değil, ben noname nozzle almıştım, sıkıntı olmadı, TR'den beklemeden alabilirsin.BG garip bir site, bazen aldığın markanın dışında muadil ürün gönderebiliyorlar.

BL Touch: Açtığın konuyu gördüm, BL touch için de kaba bir yatak ayarı gene de gerekli, ince işçiliği BL touch yapıyor ama yönlendirecek kadar bilgim yok, kullanmıyorum. Ayrıca bir iki baskıda bozuluyor demişsin, orada atlanan birşeyler olmalı, belki Z end sw'i biraz fazla yukarıda tutmuş olabilirsin.

Ben de ikinci sonsuz dişli de yok, onu da alma düşüncem hiç olmadı ama yaylı trapez somun kullanıyorum, anti backlash nut diye geçiyor olmalı. Benim aldığımın linkini veremiyorum çünkü yanlış bir ürün geldiğinden kesip biçmem gerekti. Görsel olarak bu tip bir ürün:T8 Vida Somun Bakır Boşluk Önleyici Trapez Somun Pitch 2mm / Kılavuz 8mm Paslanmaz Çelik Vida
Linkteki ürün Ender 3 V2 için mi bilmiyorum, sadece örnek, TR'de o da satılıyor. Bendeki Ender 3 V2 sonsuz dişlisi 4 ağızlı, bir turda 8mm ilerliyor. Farklı dişli ve somunlar satıldığı için belirtiyorum.

Forumda ilk konu açtığında söylediğim şeyler geçerli:
Hotend fix'i araştırıp uygulamanı tavsiye ederim. Fixi yapacak olursan orijinal Capricorn boru kullan.

Makinenin sağlam çalıştığına emin olduktan sonra lehim vb. işler elinden geliyorsa noname 10-15 liralık 5015 blower fan kullan plastiği soğutmak için ve ona uygun bir duct tasarımı. Makinenin baskı yeteneği oldukça iyileşir. Aynı şekilde, makinenin çalıştığına emin olduktan sonra güncel Marlin'e geçebilirsin.

Ek olarak; PTFE boru hala oynamıyorsa görsel yardım için somunların dibinden kalemle çizik at, başlamadıysa bile illa ki oynama olacak bir süre sonra, çok dandik tırnaklı somun kullanılmışlar. Onlar için de endüstriyel pnömatik konnektör, thingiverse çözümleri ya da kendi çözümünü üretebilirsin, sonuç olarak sıfır oynama olmalı.

Daha önce de kısmen bahsetmiştim, mevcut baskı kalitesi zaten iyi, ufak dokunuşlarla çok daha iyi olabiliyor, ben kapsamlı bir upgrade gereksinimine ihtiyaç duyduğunu düşünmüyorum, aşağıda sevdiğim 8cmlik bir baskı görselini bıraktım, daha ne olsun.

Yoksa raylı sistem ile tekerleri iptal edebilirsin, direct drive kullanıp hotendin dibinden besleme yapabilirsin, hotendi, fanları, anakartı, motorları bile değiştirebilirsin. Kamera ile izlemek istiyorsan Octoprint vb. çözümlere gidebilirsin ama ben bunları yapacak olsam hazır sistem almaz, kendim toplardım. Bu nedenle benim önerim makineye ve kendine biraz daha zaman vermen yönünde. (Ufak dokunuşları yap tabii.)

dno.JPG

Son düzenleme:
Z switch için haklı olabilirsin makinenin yerini değiştirdim ama temizliğini henüz yapamadım. Linkteki BL Touch cihazını sipariş vericem. Aynı satıcı linkteki Capricorn boruyu da satıyor. Bu boruyu almamı tavsiye eder misin?
BL Touch montajı yapmadan önce cihazı kutudan çıktığı hale geri döndürüp güzelce bir temizledikten sonra tekrar montajını yapmayı düşünüyorum.

Hotend fix denilen hadiseyi ben anlayamadım. Türkçe rehber de bulamadım. İngilizcem pek iyi olmadığı için Chep'in videosunu da pek anladığım söylenemez.
Hotend fix dediğimiz olay yukarıda linkini verdiğim Capricorn borunun değiştirilmesi mi?

Ben de oradan almıştım. Sadece fix için kullandım, ana hatta yarı saydam boru kullanıyorum hala, iç çapı biraz daha büyük çünkü, filamenti görmek de iyi oluyor ama full Capricorn kullanan da var.

Yukarıda bahsettiğim boruyu tutan somunların/coupling/pnömatik konnektör içindeki tırnakların kopmaya başlaması sonucu boru oynama yapıyor. Hotend kısmında oynayınca boru ile nozül arasındaki boşluğa filament dolmaya başlıyor, seviyesine göre nozül tıkanması, under extrusion vb. sorunlar yaratıyor. Oynama olmadığı zamanlarda bir başka risk de gelen stock borunun ucunun yanması, deforme olması. Yanınca filamentin geçmesi zorlaşıyor, vb sebeplerden gene benzer sorunlar oluyor.Capricorn'un ısı dayanımı daha yüksek yoksa fixi dilersen 2m normal boruya 17 lira+kargo verip de aynı işi yapabilirsin, belki de mantıklısı odur, tercih meselesi.normal boru alıp da yapabilirsin, sadece belli frekanslarla yenilemen gerekir. Ben uğraşmak istemediğim için aldım.
2m normal boruya 17 lira+kargo vermek belki çoğuna göre daha mantıklı, tercih meselesi.

Fix'de uygun uzunlukta Capricorn boru kesip üzerine Chep'in kullandığı plastik pullardan sendeki hotende uygun birini koyup boruyu tutan somunu sıkıyorsun, sıkınca o pula da basarak alttaki parçanın oynamasını engelliyor, özetle fonksiyonu bu.

luke.JPG

Son düzenleme:
Satın aldığım Capricorn boruyu görseldeki gibi kesip yerine yerleştiriyoruz. Sonra üzerine yazıcıdan baskı alıp o kırmızı puldan yerleştiriyoruz. Onun üzerine de metal parçayı yerleştirip içine mevcuttaki şeffaf boruyu geçiriyoruz. Yani aslında satın aldığım Capricorn borudan yalnızca bir kaç cm kullanmış oluyoruz. Ben de filamenti görmek isterim çünkü. Boruların uçlarını da düz bir şekilde kesmemiz gerekiyor yoksa mavi ekran alıyoruz. Doğru anlamış mıyım hocam? Yanlışım varsa düzelt lütfen :)

Söylediklerim doğruysa Capricorn boruyu kaç cm kesmem gerektiğini nasıl ölçebilirim? Nozül kafasını söktüğümde mi ölçmem gerekiyor yoksa bir yerde yazıyor mu?

Doğru anlamışsın.

Birden fazla tip kullandıklarından ölçü veremem. Öncelikle mevcut filamenti ve nozülü çıkar. Sıfır nozül takıp üstten ölçü alabilirsin, ben öyle yaptım. Ucunu tam düz kesmen çok önemli, çarpık olursa yapılan iş anlamını yitirir.

Düz kesmek için ben bu ya da buna çok benzeyen bir baskı almıştım. Supportsuz yan basarsın:https://www.thingiverse.com/download:6106526

Öncesinde içinden boru geçiyor mu diye kontrol et dememe gerek yok sanırım. 🙂

3 tip puldan da birkaç tane basman iyi olur, işlem öncesinde tabii.

Son düzenleme:
Doğru anlamışsın.

Birden fazla tip kullandıklarından ölçü veremem. Öncelikle mevcut filamenti ve nozülü çıkar. Sıfır nozül takıp üstten ölçü alabilirsin, ben öyle yaptım. Ucunu tam düz kesmen çok önemli, çarpık olursa yapılan iş anlamını yitirir.

Düz kesmek için ben bu ya da buna çok benzeyen bir baskı almıştım. Supportsuz yan basarsın:https://www.thingiverse.com/download:6106526

Öncesinde içinden boru geçiyor mu diye kontrol et dememe gerek yok sanırım. 🙂

3 tip puldan da birkaç tane basman iyi olur, işlem öncesinde tabii.
Tamamdır hocam. Ben siparişleri verip diğer işleri halletmeye çalışayım o arada. Takıldığım yer olursa seni yine rahatsız edicem :)

Bu arada konudan bağımsız olarak geçenlerde baskı esnasında 1 saniyelik elektrik kesintisi oldu ve baskı duraksama yaptı. Devam et dediğimde eksen kayması oldu. 1 gün 8 saatlik baskının 19. saatinde gerçekleşti bu hadise. Kaba bir ürün bastığım için baskıyı bozmadım devam ettirdim.
Baskının devam etmesi sonucunda eksen kayması olması normal bir durum mu?

Bilmiyorum bana kesinti hiç denk gelmedi, mümkünse parçalara bölüp baskı alıyorum, maks. 13-14 saatlik baskı almışımdır.
Upgrade sonrası gözlemlerini paylaşman diğer kullanıcılara fikir verecektir.
Sadece BL-Touch kurulumunu yaptım hocam. Henüz ben de denemeler yapıyorum. Capricorn olayını da halledince dönüş yapıcam. Aklımdaydı zaten buraya yazmak👍

👍

BL Touch için kurduğun firmware'in ek özellikleri var mı bilmiyorum ama ürünle gelen, daha önce tekrar kurduğun firmware'de yaptığın e-step ayarları vb. makineye kaydolmuyor, sadece SD kartta kalıyor. Makineyi kapatıp, SD kartı çıkartıp tekrar makineyi açarsan gözlemlersin. Daha önce söylemiştim ama o ara baskı sorunu yaşadığından dikkatinden kaçmış olabilir.

Benzer durum BL Touch firmware'inde de varsa Marlin kurabilirsin. Fan ve duct işini de yaparsan makine çok daha üst kalite baskı vermeye başlar.

Geri
Yukarı