Creality Ender 3 V2 için tavsiyeler

Hocam öncelikle hayırlı bayramlar dilerim.

Önceki mesajda fillet nedir diye sormadım önce kendim araştırmak için. Fare kulağı mantığında bir şey canlandı gözümde. Bu fare kulağı olayını da denemiştim ama becerememiştim orası da ayrı bir konu zaten. İlk fırsatta bunlara da bi bakıcam.

Makara sistemini müsait bi zamanda araştırıcam. Rulman sistemi güzelmiş.

Tabandaki yığılmadan kastın şu fil ayağı denilen hadise mi oluyor? O yığılma olayı ilk baskılarımda çok oluyordu sanki. Şuanda neredeyse hiç olmuyor.

Uygun sıcaklığı bulduğumu düşündükten sonra bi benchy almak istedim. İlk defa bu kadar kusursuz bir baskı aldım. Gerçekten çok şaşırdım. Sadece incecik tüylenmeler var baskıda. Geri çekme kısmında ince ayarla giderilir muhtemelen ama hiç gerek yok bence uğraşmaya. Çapaklanma hiç yok. Elime hiç pürüz gelmiyor.

Heat tower'da bahsettiğin kısımlara özellikle bakmamıştım hiç. Köprü kısmına bakıyordum hep. Bundan sonra aldığım filamentlerde oraya da dikkat ederim. Zaten deneme yapmaktan deli gibi filament harcıyorum. Adam akıllı bi düzen oturtsam işin ekonomisini de düşünmem gerekecek sanırım. Şuanda öğrenmeye çalıştığım için çok takmıyorum ama öğrendikten sonra bu şekilde tüketim yapmaya devam edersem çok cep yakar gibi geliyor. Harcadığı elektrik de cabası.

Bu filamentlerin özel bir indirim günü vs. oluyor mu? Yoksa rastgele indirime mi giriyorlar? Bu indirimleri siz nasıl takip ediyorsunuz?

Çift fan derken soğutma bloğunun fanını saymamıştım aslında. Belirtmemişim onu.

Sesli derken mesela orijinal fanlardan daha mı çok ses yapıyorlar?

Hocam öncelikle hayırlı bayramlar dilerim.
Teşekkürler, hayırlı bayramlar.

Önceki mesajda fillet nedir diye sormadım önce kendim araştırmak için. Fare kulağı mantığında bir şey canlandı gözümde. Bu fare kulağı olayını da denemiştim ama becerememiştim orası da ayrı bir konu zaten. İlk fırsatta bunlara da bi bakıcam.
Inkedrrrr_LI.jpg

Çizim programları ingilizce olduğu için fillet yazdım, köşe yuvarlatma, kavis anlamında.
Mavi çizgideki köşeli hat yerine şekildeki yumuşak geçişi sağlamanın komutu fillet. Zemin için de pah kırabilirsin, chamfer komutu.
Makara sistemini müsait bi zamanda araştırıcam. Rulman sistemi güzelmiş.

Tabandaki yığılmadan kastın şu fil ayağı denilen hadise mi oluyor? O yığılma olayı ilk baskılarımda çok oluyordu sanki. Şuanda neredeyse hiç olmuyor.

Evet, raft kullandığın için yığılmayı daha az görüyor olabilirsin.
Uygun sıcaklığı bulduğumu düşündükten sonra bi benchy almak istedim. İlk defa bu kadar kusursuz bir baskı aldım. Gerçekten çok şaşırdım. Sadece incecik tüylenmeler var baskıda. Geri çekme kısmında ince ayarla giderilir muhtemelen ama hiç gerek yok bence uğraşmaya. Çapaklanma hiç yok. Elime hiç pürüz gelmiyor.

Heat tower'da bahsettiğin kısımlara özellikle bakmamıştım hiç. Köprü kısmına bakıyordum hep. Bundan sonra aldığım filamentlerde oraya da dikkat ederim. Zaten deneme yapmaktan deli gibi filament harcıyorum. Adam akıllı bi düzen oturtsam işin ekonomisini de düşünmem gerekecek sanırım. Şuanda öğrenmeye çalıştığım için çok takmıyorum ama öğrendikten sonra bu şekilde tüketim yapmaya devam edersem çok cep yakar gibi geliyor. Harcadığı elektrik de cabası.

Bu filamentlerin özel bir indirim günü vs. oluyor mu? Yoksa rastgele indirime mi giriyorlar? Bu indirimleri siz nasıl takip ediyorsunuz?

Ben özel indirim görmedim varsa da bilmiyorum. Alışveriş sitesinin kampanyası olursa onlara denk getiriyorum ya da kartın kampanyasına. Üreticinin kendisinden almak da alternatif, Porima iyi bir örnek, çoğu kez 3. şahıslardan daha ucuza satıyorlar, Porimaları o şekilde alıyorum.
Çift fan derken soğutma bloğunun fanını saymamıştım aslında. Belirtmemişim onu.

Sesli derken mesela orijinal fanlardan daha mı çok ses yapıyorlar?
Net hatırlamıyorum ama önde kullandığım 5010 zaten sessize yakın benim standartlarımda. Salyangoz ise gürültülü.

Buna benzer sesi 24V ayarında: http://cloud.video.taobao.com/play/u/2675628091/p/1/e/6/t/1/306747820435.mp4

Bu sesten 2 tane istemezsin diye düşünüyorum. 🙂

Salyangoz fan yerine normal fan kullanan da var, salyangoza göre ne kadar verim kaybı olur bilmiyorum. Ender 3 v2 silent mod diye aratırsan videolara ulaşırsın. Üst seviye sessizlik gereksiz pahalı bir yatırım olur, bilhassa ürün fiyatının 1800lere geldiği düşünülünce. Alternatif bir çözüm bulursan paylaş tabii, ben dahil herkesin ilgisini çeker.

Dosya Ekleri

• rrrr.JPG
    rrrr.JPG
    31,6 KB · Görüntüleme: 32
Son düzenleme:
Fillet ve pah kırma hakkında bilgim yok hocam. Araştırıp denerim.

Raft kullanmıyorum baskılarda. Yüzey alanı geniş baskılarda raft kullanmadan çözüme ulaşmaya çalışıyorum çünkü olması gereken bu diye biliyorum.

Benchy baskısının kıç kısmında 3D benchy gibi bir şey yazıyor. Bu yazının okunaklı mı olması gerekiyor? Yeni farkettim orda bi yazı olduğunu. Bütün gemi çıktılarına baktım ve hepsinde de orası bulanık. Bu konuda bir şey yapmam gerekir mi?

Raftsız iyileşme varsa bu iyiye haber.

Daha önce belirtmiştim, ben birkaç benchy aldım sadece, evde sadece biri var o da ilk aldığım, ürünle gelen filamentle basılan. Onda çok iyi bir görsel yok ama o zaman nasıl bir ayarla aldım, şimdi alsam nasıl olur hiç bir fikrim yok ama sorundan bağımsız olarak yazı kalitesini belirleyen ayarlar mevcut. Cura'yı sadece daha önce eklediğim tip baskılarda kullandığım için hangi ayar bilmiyorum. Simplify3d'de advanced ayarlarda external thin wall ayarları durumu etkiliyor, perimeters only yapınca iyi, diğer seçenekte kötü çıkıyor.

Birazdan lokal bir baskı alırım.
15dk sonra: Macro ile çeksem de iyi bir görsel yakalayamadım o nedenle foto atamıyorum ama 0.08mm katman yüksekliği ile basınca gayet net okunuyor, sen de o şekilde alsan muhtemelen seninki de öyle olur, ilk basılan tahminen 0.2 ile basılmıştır, çaprazdan bakınca o da rahat okunuyor, karşıdan bakınca tahmin gücüne bağlı.

Sadece kıç kısmı kesip oranın baskısını al şayet deneme yapacaksan.
Slicerda kısmen nasıl gözükeceği belli olur. Orada bile kötü ise boşuna basmana gerek olmaz.

Son düzenleme:
Makinede baskı var yarın anca deneyebilirim. Benim ev benchy dolu valla :) Barışamadık biz makineyle.

Küp, benchy, heat tower gibi baskıları raft kullanmadan hatasız alabiliyorum ama yüzey alanı geniş baskılarda nedense yukarı doğru büzülmeler oluyor. Aşağıdaki en son aldığım baskı var. Bunda çok az oldu mesela ama normalde bundan daha fazla oluyor.

IMG_20210722_001012.jpg

Heat tower hakkında konuştuktan sonra tekrar birkaç deneme yaptım ve 205 ile 215 derecede en iyi sonuçları aldım.

205 ve 215 derecede ayrı ayrı benchy denemesi yapınca kazanan 205 oldu. Tabla sıcaklığını da 80 dereceden 70 dereceye düşürerek denemeler yaptım.

Sonuç olarak 205-70 olarak kullanıyorum. Esun PLA+ siyah filament ile.

Daha önce raft atmadan denediğim ve aşırı büzülme olan xbox gamepad standını tekrar raft ile deniyorum. Şimdilik bir sorun yok.

Mutlaka atladığım gözden kaçırdığım bir şeyler olmalı. BL-Touch olduğu için tabla ayarına güveniyorum. Z-offset ayarını da doğru yaptığımı düşünüyorum. E-step ayarını da yaptım ve doğru çalışıyor.

Doğru tabla sıcaklığını bulamadığımı düşünüyorum bazen. Ne kadar etkiler bilmiyorum gerçi. Genelde büyük parçalarda büzülme yaşadığım için deneme yanılma yapmak da istemiyorum. Çünkü çok fazla malzeme ve zaman harcıyor.

Şimdiye kadar denediğim şeyleri biliyorsunuz burada paylaşıyorum. Sence nerede hata yapıyor olabilirim hocam? Denemediğim ne kaldı acaba diye düşünüyorum ama aklıma bir şey gelmiyor.

205/215 için heat towerda ikisi de aynı kalite gözüküyorsa ayrıca bir de baskı testi yapmana gerek yok, sıcaklık düşükken köprüleme daha iyi, sarkmalar daha az olacağı için görsel kalite olarak düşük olan kazanır. Özellikle tablaya yakın alt katmanlarda köprüleme ve overhang bölgesi varsa tabla sıcaklığının yüksek olması oradaki görsel kaliteyi ve başarıyı düşürür, bilhassa köprüleme, sıcaklığı hiç sevmez, düşük sıcaklığa göre daha fazla sarkma yapar.

Tabla sıcaklığını 60'a çekemiyor musun BL touch sonrası?

Plastik soğurken bir miktar çekme yapar, ABS de daha ağır olsa da PLA'da da oluyor yani yaşadığın sorun normal. Hem en hem de boydan çekme kuvveti olduğu için köşeler ikisinin birleşimine maruz kalıyor ve sorun oradan patlak veriyor.

Tipik olarak köşelerden kalkma olduğu için ve tablada baskıyı sen pozisyonladığın için köşelerin geleceği yere Pritt sürmek belki işe yarar, ABS'de yapışmaya yarıyor.

Köşeleri 90 derece köşeli yapmak yerine filletli yani yumuşak hatlı yapman bir miktar yükü azaltır. Raft yerine brim de alternatif ya da çizimi yaparken sen kendi brimini parçaya entegre edip sonra kırarsın.

Parça yüzey alanı (tablaya oturan kısım) büyük ise basılan plastik soğumaya zaman bulacağı için fan kapatma işini çok daha yüksek katmanlara kadar da yapabilirsin. Nozül siyah noktadan sırasıyla 1-2-3-4 köşelerini gezene kadar köşeler pasif soğuma ile yeteri kadar soğuyabilir. Ya da ilk katmanlarda sıfır fan, sonra %x fan hızı değerlerini deneyebilirsin. x deneme yanılma değeri, parçaya bağlı.

InkedCapture_LI.jpg

ABS'de soğutma fanı komple kapatılıyor ve normalde kapalı haznede basılıyor ama kapalı alan oluşturmadan ooze shield da kullanılabiliyor parçaya göre, ben o şekilde bastım hep. Olur mu bilmiyorum ama fikir olarak belki x bir katmana kadar ooze shield da kullanabilirsin, soğuma çok hızlı olup kalkma yapmasın diye, ayrı proses tanımlaman gerek.

Ooze shield ne? Parça çevresine basılan ince bir katman, battaniye gibi, detayını Google'da araştırırsın. Görseldeki mor kısım ooze shield.

33.JPG

Son düzenleme:
Tabla sıcaklığını güncel ayarlarda daha düşüğe çekmeyi henüz denemedim ama aklımda olan bir şey mevcut baskı bitince bakarım ona.

Çizip de basmak istediğim bir şey yok şuanda. İlerde olursa önerdiğin şekilde yapmayı da denerim.

Dün sabah linkteki ürünü basmayı denedim. Anahtar kısmında sorun olmadı ama diğer parçanın yarısından sonrası kadayıf gibi oldu. Baskıyı tablaya dik olarak yerleştirdim. Sanırım başka ayarlarda yapmam gerekiyordu.

Baskılarda nasıl sonuçlar alacağımı merak ettiğim için böyle farklı malzemeler basmayı deniyorum. Biraz daha makineye alışınca bazı arduino içeren projeler var aklımda. Onlara uygun parçalar basmaya başlıcam.

Görseldeki ürünü baskı alıp yaptım mesela. Üstüne kaplama yaptım falan.

IMG_20210722_224447.jpg
IMG_20210722_224507.jpg
IMG_20210714_011308.jpg

IMG_20210722_224744.jpg

Dik yerleştirince iç kısımdaki 2 dil gibi parça arasına support koymadıysan ya da supportu kapattıysan boşluğa basmış olabilir, bastığın parça sorunu cevaplar.

Ben genelde tamir için ya da görsel ürünler basıyorum. Ekmek kızartma makinesinin kırılan kolu, salıncak ayağı, bisiklete aparat, destek ve ara montaj parçaları vb.

Hevesini alınca, ne bassam diye düşünüyorsun sonra boş boş. 🙂

Son düzenleme:
Doğru düzgün baskılar almayı başarayım da düşünme kısmına gelene kadar oohooo :)

Hocam çok başını ağrıttım hakkını helal et. Teşekkür ederim tekrardan. Şimdilik bir sorun yok gibi. Bir sorun yaşar da çözemezsem seni yine rahatsız ederim müsaadenle :)
-

-Ekleme

Hocam baskılarda epey bir gelişme oldu. İlk defa figür denemesi yaptım ve gayet memnun kaldım. Desteksiz olarak aldım bu baskıyı.

Bunların dışında makinede yolunda gitmeyen bir durum fark ettim. Zaten daha önce fark etmiştik burada ama tam emin olamamıştım. Nozül offset ayarı kendi kendine bozuluyor. Yani nozül ile tabla arasındaki boşluk kendi kendine sürekli bozuluyor. Bir kaç baskıdan sonra offset ayarlamam gerekiyor. Tablaya baktım sallanma falan yok gayet sağlam duruyor. En son offset ayarından sonra kayışları biraz daha sıkılaştırdım(figürü basmadan önce). Z ekseninde bir kayma da gözlemlemedim. Başka nereye bakmam gerekiyor?

Konudan bağımsız olarak bu BL-Touch cihazına ben çok ayar oldum. Bu cihazı ayarları otomatik yapsın diye alıyoruz ama yine de offset ayarlamak zorunda kalıyoruz. Böyle saçma şey mi olur ben anlamadım bu işi. Offset ayarı da kaçsa tabla ayarı da kaçsa bu cihazın ona göre kalibre olması gerekmez mi? Tamam yine işimi çok çok kolaylaştırıyor ama böyle mantıksız olaylara da sinirleniyor insan.

IMG_20210725_174931.jpg
IMG_20210725_175023.jpg
IMG_20210725_174831.jpg
IMG_20210725_175049.jpg
IMG_20210725_174942.jpg

@Siyah Martı

Son düzenleme:
Offset ayarı bozuluyor derken makinede yaptığın ayarın resetlenmesi değil sanırım, doğru mudur? Resetlenme ise firmware.

Resetlenmiyor ama ayar kaçıyorsa, tabla ve/veya hotendi taşıyan x ekseni kolunda oynama olabilir. Kayışlar yatay eksen içinde çalıştığından Z offset ile doğrudan ilgili değiller.

Bastığın figürü supportsuz basılabilecek şekilde açılandırmışlardır. 🙂 Güzel olmuş. Kafanın bitim yerine doğru ikinci bir proses tanımlayıp detayı arttırabilirsin, kuşbakışı adacıklar daha az belli olur, geçiş seçtiğin değere göre yumuşak ya da sert olabilir.

BLtouchın çalışma aralığı Z offset değerinden ufak ise ayarı yapman gerekir, öyle mi değil mi bilmiyorum, tahmin. Ayar hep bozuluyor mu ya da sıklığı nasıl olmalı fikrim yok, başka kullanıcılara sorman lazım, bende BL touch yok malum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı