Creality K1 Kötü İlk Katman Performansı

Makaleler
110
Yaklaşık 2 haftadır bu yazıcı kullanıyorum. Küçük ve tablanın ortasında duran modellerde sorun olmasa da büyük ve geniş modellerde ilk katmanın kötü olduğunu ve bu nedenle birçok baskının iyi çıkmadığını fark ettim.

Bu testi Creality'nin kendi slcier ı ile yaptım. Direkt Cloud Silicing ile:

20231123_144107.jpg

Bunu ise aynı STL'yi OrcaSilicer ile düzenleyip bastım:

20231123_144118.jpg

OrcaSlicer ile bastığım diğer test baskısı:

20231123_144132.jpg

20231123_144134.jpg

20231123_144139.jpg

Öneriniz var mı? Özellikle @Siyah Martı sizin?

Tek katman baskı mı? Evet ise baskı hızı ve katman yüksekliği? Normal PLA? Soğutma açık/kapalı? Mesh iyi mi?

Tablayı ara ara sıcak su ve kremsiz bulaşık deterjanı ile iyice temizlemek gerekiyor, IPA/Kolonya ile silmek her zaman yeterli olmuyor. Öncelikle yıkayıp kağıt havlu ile kurulayıp tekrar deneyebilirsin, el teması baskı yüzeyinde hiç olmamalı, ilk katman hızları daha mütevazi olur.

Son düzenleme:
Tek katman baskı mı? Evet ise baskı hızı ve katman yüksekliği? Normal PLA? Soğutma açık/kapalı? Mesh iyi mi?

Tablayı ara ara sıcak su ve kremsiz bulaşık deterjanı ile iyice temizlemek gerekiyor, IPA/Kolonya ile silmek her zaman yeterli olmuyor. Öncelikle yıkayıp kağıt havlu ile kurulayıp tekrar deneyebilirsin, el teması baskı yüzeyinde hiç olmamalı, ilk katman hızları daha mütevazi olur.

Evet tek katman testi yapıyordum. Ayarlarım şöyle:

1700755486539.png

1700755496645.png

1700755504584.png

Porima 1.75 mm PLA kullanıyorum. Soğutma saee nozzle için açıktı. 60 derece tabla, 210 derece nozzle sıcaklığı ile bastım.

Kafadaki soğutma parçayı soğutuyorsa OK ama ayarı da önemli, ne kadar açık?

Kullandığın profil garipliklerle dolu, en basitinden profil genel olarak çok yavaş bir makine için ayarlanmış. Ben Neptune 4'de supportları, inner walls'ı 200mm/s ile basıyorum oradan hesap et.

İlk katman 0.16mm, katman geneli 0.25mm, genelde yapılan şudur: İlk katman biraz daha kalın tutularak tutunma arttırılır, sendeki profilde daha kalın profile daha ince katman y. ile başlanmış.

Özetle, o profil makinen için uygun değil. İyi bir profilde daha yüksek filament sıcaklığı kullanman gerekecektir.

Testi yeni temizlenmiş bir tabla ve 0.2mm katman yüksekliği ile yapmanı öneririm, ben fanları açıyorum tek katman testinde, normalde açmam.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@Siyah Martı evet birkaç kişiyle görüştükten sonra ilk katman ve hız ayarlarımın yanlış olduğunu fark ettim. İlk katman için 200, genel yazdırma içind e 250 hıza çıkarttım. Ayrıca ilk katmanı da 0.25mm e çıkarttım.

Tablayı da dediğin gibi temizledim. Sonuç böyle oldu:

20231123_195127.jpg

K1 serisinin 200 altı hızlarda iyi çalışmadığını öğrendim. Soğutması iyi bir makine aslında ama ilk baskılarda güvenemediğimden yüksek hızlara çıkmak istememiştim.

Yan fan genellikle çalışmıyor makinede. Nozzle fanı ise %100'de çalışıyor.

Hızın katman yüksekliğine göre uyarlanması gereken durumlar oluyor, bazen hotend bazen de filament kaynaklı, K1'de filament kaynaklı sınırlar daha olası. Porima için MVS sınırı girmen gerekebilir, o durumda ayarların fazla hızlı olsa bile MVS limitine gelince hızı sınırlar. Max volumetric speed.

Normalde baskında yukarıdaki görseldeki gibi katman arasından sarkan parçaların olmaması gerekir.

Son düzenleme:
K1 herşeyi otomatik yapıyor gördüğüm kadarıyla, videodaki gibi bir durum varsa o şekilde düzeltebilirsin:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Öyle bir durum yoksa; mavi olan bölgeye PEI sheet altına alüminyum folyo koyarak tekrar levelling sürecini başlatabilirsin. En üst ve alt değerler aldatıcı olabilir, genel olarak kontrol nokları belli bir aralıkta kalıyorsa, baskın iyi ise can sıkmaya gerek olmayabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı