Creality K1 Kötü İlk Katman Performansı

@Siyah Martı bir printte şöyle hizalanmama sounu yaşıyorum. Aslında bu modeli basan birçok kişide bu sorun yok. Beş parçadan oluşuyor ve diğer parçalar arasında da bu orun yok:

Dosya Ekleri

• 20231124_012817.jpg
    20231124_012817.jpg
    100,5 KB · Görüntüleme: 30
  • 20231124_012843.jpg
    20231124_012843.jpg
    70,1 KB · Görüntüleme: 18
  • 20231124_012959.jpg
    20231124_012959.jpg
    74,6 KB · Görüntüleme: 24
Birçok kişide yok derken bazılarında var sonucunu çıkartıyorum.

Bazı dosyalarda missing layer ya da başka kusurlar olabiliyor, Prusaslicer hata varsa parçanın isminin yanına ünlem işareti koyuyor, program içinde basit çoğu kusuru tamir edilebiliyor. Belki o sorun yaşamayanlar modelin sorunu varsa tamir edip basıyor olabilirler, bazen de slicerda bazı kusurlar giderilebiliyor izin verilmişse.

Bazı dosyalarda missing layer ya da başka kusurlar olabiliyor, Prusaslicer hata varsa parçanın isminin yanına ünlem işareti koyuyor, program içinde basit çoğu kusuru tamir edilebiliyor. Belki o sorun yaşamayanlar modelin sorunu varsa tamir edip basıyor olabilirler, bazen de slicerda bazı kusurlar giderilebiliyor izin verilmişse.

Sanırım slicer in o spesifik dosyayı işlemesi ile alakalı durum. Çünkü diğer parçaları tek tek kumpas ile ölçtüm ve hem STL dosyasına göre hem de birbirleri arasında uyumlular.

Bu arada bugün 50'ye yakın baskıdan sonra ilk kez makine saçmaladı:

20231124_212037.jpg

Ne olduğu hakkında hiçbir fikrim yok. Modeli şimdi tekrardan baskıya koydum. Ikea'nın Skadis isimli delikli tahtaları için tasarlanmış basit dikdörtgen bir kutu modeli.

Bir de böyle bir ses yapmaya başladı birkaç gündür:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu sesten muzdarip birçok kişi var, bakalım çözülecek mi?

Diğer parçalar OK olduğu için önceki mesajındaki sorun özel bir durumdu benim gözümde de.

Pegboard parçasının linki var mı?

Ses konusunda fikrim yok, makineye özel bir durum olmalı, makinenin standartları düşünüldüğünde çok hızlı basmıyor çünkü. Önleyici bakım önerisi varsa kılavuzunda, belki onlar yardımcı olabilir.

Pegboard parçasının linki var mı?

Buradaki "Skadis_Shelf_160mm.stl" isimli parça:

Buraya yazdıktan sonra aynı G-Code ile bir çıktı daha aldım ve tam aynı yerde aynı şekilde hata yaptı. ben de slicer a baktım ve şöyle bir şey fark ettim:

1700855318193.jpeg

"Gap Infill" isminde koca bir beyaz çizgi gördüm. Araştırınca da bir sorun olduğunu farkettim:

1700855362969.jpeg

Wall generator ayarını Arachne olarak ayarlayınca bu anomali de gitti. Şimdi tekrardan baskı almaya koydum.

Prusaslicer'da da aynı hata mevcut, Simplify3D'de ben hatayı oluşturamadım.

Prusaslicer'da arachne'yi seçmeden parçayı uzunlamasına y ekseni boyunca pozisyonlayınca da hata oluşmuyor, X ekseninde 180 derece çevirince de daha farklı bir gap fill görseli oluşuyor, ilginç.

@Siyah Martı bir printte şöyle hizalanmama sounu yaşıyorum. Aslında bu modeli basan birçok kişide bu sorun yok. Beş parçadan oluşuyor ve diğer parçalar arasında da bu orun yok:

Bu durum ile ilgili uzun süre sonra bir girdi yapmak istedim. Evet, K1'in ciddi kronik sorunları var ve bunlar K1C ile de çözülmüş değil. Ancak güzel bir elden geçirmeyle mükemmel sonuçlar almak mümkün. Yaklaşık 1 ay kadar makineyle uğraşıp tune ettikten sonra bu modeli parça parça yeniden bastım. Tabii bu sefer filament olarak Porima OLA yerine Porima Tough PLA kullandım. Kullanımı PLA ile aynı, ama hem daha dayanıklı hem de aynı ayarlara K1 ile daha düzgün ve pürüzsüz bir baskı elde ettim.

Sonuç bu şekilde:

IMG_0638.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı