Creatine mi protein tozu mu?

eArrD

Centipat
Daha fazla  
Öncelikle 15 yaşındayım. Spora başlayalı 4 ay oldu 56 kiloyum okuldan dolayı beslenmem düzenli değildi. Şu an yeni yeni düzenli besleniyorum. Sporu da düzenli yapıyorum ama arkadaşlarımın da tavsiyesiyle supplament almaya karar verdim. Ama biri creatine al biri protein tozu al diyor arada kaldım şahsen protein ihtiyacımı pek karşıladığımı düşünmüyorum ama creatinenin de az çok ne işe yaradığını biliyorum sizce hangisi ve neden. Yardımcı olursanız sevinirim.

Protein ihtiyacını karşılayamıyorsan protein tozu al, henüz çok da creatine ihtiyacın yok.
Protein ihtiyacını karşılayabiliyorsan gainer veya creatine alabilirsin veya paranı harcamayabilirsin.

Günlük alabildiğiniz protein miktarını hesaplayın. Ve buna bitkisel proteinleri pek katmayın. Vücut ağırlığınız x 1 tutarından hayli azsa protein tozu alın. Hem içerisindeki BCAA'dan da yeterli protein alamdığınız için faydalanmış olursunuz.
Kreatini de yeterli proteinizi aldıktan sonra almanız daha uygun olabilir gibi geliyor bana.
Ancak yukardaki arkadaşın dediği gibi protein ihtiyacını karşılamak o kadar da zor değil zaten kilonuz da fazla değil. 110-120 gram proteini 200- 250 gram tavuk ve 5 yumurtayla hemen hemen alabilirsiniz.
Çok arada kaldıysanız içinde kreatin olan protein tozlarını da tercih edebilirsiniz. İçerisinde kreatinin homojen dağılmadığından her kullanışında aynı kreatin miktarını alamayabilirsiniz, bu yüzden ben etkili bulmuyorum. Ancak güvenilir bir markanın içersinde kreatin monohidrat olanını da kullanabilirsiniz.

Beslenmeni yeterli bulmuyorsan protein tozu alırsan daha iyi olur öğrenci iken çok fazla iş görüyor senin için hem kolay olur hem de protein ihtiyacının bir kısmını karşılamış olursun kaliteli içeriği olan iyi bir markadan tercih edebilirsin. Kreatin için bir şey söylemek zor vücudunu iyi tanıyorsan araştırmanı yapıp her zaman alabilirsin.

Beslenmeni yeterli bulmuyorsan protein tozu alırsan daha iyi olur öğrenci iken çok fazla iş görüyor senin için hem kolay olur hem de protein ihtiyacının bir kısmını karşılamış olursun kaliteli içeriği olan iyi bir markadan tercih edebilirsin. Kreatin için bir şey söylemek zor vücudunu iyi tanıyorsan araştırmanı yapıp her zaman alabilirsin.

Peki ikisini birden alsam vücuduma zararı dokunur mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı