CREATIVE X-FI TITANIUM PCI-E veya CREATIVE SB AUGIDY VALUE 7.1

engin35

Hectopat
Arkadaşlar 2 günce önce Roccat Kave Solid 5.1 kulaklığını aldım. Kawai marka sıradan bir 5+1 ses sistemim var. VIA High Definition Audio onboard ses kartı ile kullanıyorum. Kave de 4 adet jack var ve benim onboard da sadece 3 tane giriş var. Şimdilik onboard'la kullanıyorum. Ses kalitesi fena değil ama basslar tizler çok vasat.

Ses kartı almaya karar verdim. 2 seçenek var aklımda (önerilen) CREATIVE X-FI TITANIUM PCI-E yaklaşık 250 TL fiyatı. Bi de CREATIVE SB AUGIDY VALUE 7.1 var 60 TL fiyatı. Kave 5.1 için CREATIVE SB AUGIDY VALUE yeterli olur mu bilmiyorum yardımcı olur musunuz ?

dsghw.jpg

Abiciğim elbette yardımcı olurum. Ancak senin istediğin sadece bas tiz meselesi ise durum farklıdır. Ama kulaklık ile SURROUND ses elde etmek istemen farklıdır.

Film izlerken, oyun oynarken, müzik dinlerken yani bu kulaklığın 5.1 gerçek ses performansını verimli bi şekilde almak istiyorum. Yani o kadar para verdik, onboardla ne kadar verim alabilirim. Bu 2 ses kartı var önümde ama kararsızım. Win7 64 Bit işletim sistemi kullanıyorum. Bi sürü masraf yaptım, ses kartını da aldıktan sonra pişman olmak istemiyorum açıkcası.

Ses kartını alsan bile bariz bir fark göremeyebilirsin. Öncelikle almış olduğun kulaklığın frekans bandı önemlidir. Kulaklıklardaki frekans bandı ölçümleri çok ciddi ve pahalı cihazlarla yapılabilmektedir. Bu yüzden tek çıkar yolun elindeki mevcut ses sistemi ile kıyaslayarak değerlendirmen olacaktır. Başka kulaklıklarla da kıyaslaman iyi olacaktır.
İyi bir ses kartının özelliklerini anlamak ve kalite farkını görüp anlayabilmek, öncelikle kaynak sesin (müzik) kaliteli olmasından başlar. Aşırı derecede sıkıştırılmış kötü formatlar, (MP3 vb gibi) internetten çekilmiş kötü ve bozulmuş sesler gibi, kaynaklarla test edilemez. Günümüzde çoğu orijinal satılan CD'ler bile kaliteli kaydedilmeyebiliyor.

1_2.jpg

ROCCAT Kave Solid 5.1 Gaming Mikrofonlu Kulaklık

Teknik Özellikleri

Merkez/ ön/ arka sürücü bilgileri

• Frekans aralığı: 20~20,000Hz
  • 1KHz de en yüksek ses basınç düzeyi : 114±3dB
  • Max. giriş gücü: 100mW (30mW)
  • Ön sürücü çapı: 40mm
  • Arka sürücü çapı: 40mm

TİTREŞİM SÜRÜCÜ BİRİMLERİ

• Frekans aralığı: 20~100Hz
  • Max. giriş gücü: 1000mW
  • Sürücü çapı: 30mm

Mikrofon

• Frekans aralığ: 20~18,000Hz
  • 1KHz de duyarlılık: -36dB
  • Öz direnç: 2.2KOhm +15%
  • Yön seçicilik: Her yöne dönebilen
  • Çapı: 4x1.5mm

SİSTEM

• 5.1 Kulaklık
  • Bağlantı: 4 adet3.5mm jack girişi
  • Giriş ön direnci: 10KOhm
  • Kablo uzunluğu: toplam 3,4m (2,0m uzaktan > PC)
  • Kulaklıkla uzaktan kumanda arasındaki mesafe 140cm
  • Kulaklıkla dağıtıcı arasındaki mesafe 180cm
  • PC ile dağıtıcı arasındaki mesafe 20cm.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şöyle yazmış olsaydı bir kanaat oluşabilirdi.
Frekans aralığı=20Hz-20KHz +/- 2db
Ama üstü kapalı bu tür bilgilendirmeler (verdiğin değerlerde) gerçek ölçümleri yansıtmazlar. Vermiş olduğun değerlerde 20 ila 20 KHz arası +/- 10db de olabilir +/- 20 db de olabilir. Bu da ses kalitesinde ciddi kayıp demektir.

Kulaklıktan yana problem yok almadan önce çok araştırdım. Ses kartı almıyorsan bu kulaklığı almana da gerek yok gibisinden birçok yorum okudum. CREATIVE X-FI TITANIUM PCI-E ile mükemmel performans verdiği söyleniyor. 2. elini 130 lira gibi bi rakamla temin edebilirim. Onboard ses kartından daha iyi verim alacağım kesin ama kararsızım piyasada X-Fi'den daha ucuz ve daha kaliteli kartlar var mı ? Bu konuda yardım almak istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı