CRITICAL_PROCESS_DIED mavi ekran hatası ve boş minidump klasörü

Emre.Sever.

Femtopat
Merhaba.

Acer Predator Helious 300 laptop kullanıyorum.
Intel i7 9750H işlemci.
16 GB RAM(8+8)
NVIDIA GeForce 1660 Ti ekran kartı (şu an yüklü olan Driver sürümü: 451, 67)
500 GB Samsung SSD.

Donanımlarına sahip bir laptop. Bilgisayarı aldıktan 7 ay sonra mavi ekran hatası vermeye başladı ve zaman zaman açılırken no bootable device hatası veriyordu. Bu yüzden servise gönderdim. Serviste format atılıp BIOS güncellenmiş bir şekilde geri gönderildi. Bir iki gün sorunsuz kullanımdan sonra yine mavi ekran hatası almaya başladım. Ama bu sefer no bootable device hatasıyla hiç karşılaşmadım. Mavi ekran hatasını bazen oyun oynarken bazen internette gezinirken bilgisayar boştayken veriyor. Bazen hatayı almadan uzun süre kullandığım da oluyor. Yani sadece belirli bir kullanım şeklinde değil. Hatayı da iki farklı şekilde veriyor: bazen yaklaşık 15 saniye donuyor, ardından kendine geliyor ama en fazla 30 saniye sonra tekrar donuyor. Bu birkaç kere tekrarlandıktan sonra veriyor hatayı. Bazen de direkt veriyor. IObit Driver Booster ile sistemi taratıp güncel olmayan 13 adet driver güncelledim, sorun yine çözülmedi. Bu gün ekran kartı için yeni Driver yayınlandı. Şehir dışında olduğum için internete olan erişimim kısıtlı, bu yüzden henüz güncelleyemedim ama zaten yeni Driver yayınlanmadan önce de devam ediyordu sorun. Şu zamana kadar en azından 10-15 kere mavi ekran hatası vermiş olmasına rağmen minidump klasörü boş.

Bilgisayarda Arduino, Visual Studio 2019 yüklü okuduğum bölümden kaynaklı kullanıyorum.

Mavi ekran hatası verdiğinde ekranda yazan hata kodları:
CRITICAL_PROCESS_DIED.
System service exception.
Unexpected Store exception.

Elimden geldiğince açık bir şekilde yaşadığım sorunu anlatmaya çalıştım. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Dosya Ekleri

• 20200818_003448.jpg
    20200818_003448.jpg
    2,3 MB · Görüntüleme: 86
Merhaba,
Tuning Utility, sisteminizdeki işlemciyi desteklemiyor. Bununla ilgili bir kurulum yapmayın.
1- Daha önce Bios üzerinde işlemci veya ramler için boost veya hız aşırtma denediniz mi ? Normalde anakartınız böyle bir işlemi desteklemiyor, Acer'ın laptop ile gelen kendi yazılımı üzerinden voltaj ayarı veya overclock yapılabilen bir programı var mı ? Varsa herşeyi default ayarlarına getirmenizi tavsiye ederim.
2- Yine Acer'ın laptopda yüklü gelen kendi yazılımları arasında sistemi boost eden bir özellik var mı, varsa bunu "Dengeli" veya "Balanced" olarak ayarlarmısınız?
3- Son log dosyanızda diskde problem görünmüyor, Ram'lerde problem görünmüyor.
4- Önceki mavi ekran görüntüsünde Watch Dogs oyunu ile ilgili bir durdurma vardı, sisteminizdeki tüm oyunları kaldırıp; "sfc /scannow" forumda yönergeleri var, takip ederek kullanın.
5- Arduino için kullandığınız IDE programı hangisi; direkt olarak sisteminizde compiling işlemi yaptığı için, ve eğer yapılandırmasında problem varsa, crack varsa, diğer platformlarda (özellikle grafik işlemcinin 3D çözümleme yapması, yani oyunlar) mavi ekran hatalarına sebep olur.

sfc /scannow sonrası, yukarıdaki işlemleri uyguladıktan sonra sisteminizin düzeleceğini düşünüyorum.
1.Daha önce hiç boost yapmadım denemedim nasıl yapılıyor bilmiyorum da. Acer Predator Sense adında bir program var bilgisayarla yüklü olarak geldi ve acer ın sitesinden de indirebiliyoruz.Bu program üzerinden GPU hız aşırtma yapabiliyoruz üç seçeneğiniz var normal,hızlı,ekstrem bu üçünden birini seçebiliyorsunuz ve bende hep normal seçiliydi hiçbir zaman ayarını değiştirmedim ilk aldığımda neyse öyle kullandım. Bir de bilgisayarın turbo tuşu var fotoğarını ekte görebilirsiniz bu tuş da fanları hızlandırıp boost yapıyor hiçbir ayarla oynamadan tek tuşla overclock yapıyor ama onu da hiç kullanmadım ve son olarak eğer bilgisaayar desteklemiyorsa acer neden koydu bunca şeyi anlamadım şuan.
2.Watch Dogs oyunu demişsiniz ama watch dogs yüklğ değildi ki bilgisayarda. Durdurma kodunda Watch dogs violance yazıyordu yanlış hatırlamıyorsam oyunla alakasını anlamadım.
3.Bilgisayarıma kicad,arduino,devc++,codeblocks,visual studio vb birçok program kurup kullandım. ama şuan hiçbiri yüklü değil sadece matlab yüklü onu da açıp kullanamadım daha.
4.Bilgisayarda crackli hiçbir şey yok hatta bilgisayarı ilk aldığım zaman sadece cod oyunlarını crackli yükledim ondan sonra crackli hiçbir programı veya oyunu yüklemedim.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (8).png
    Ekran Görüntüsü (8).png
    286,8 KB · Görüntüleme: 29
  • Ekran Görüntüsü (9).png
    Ekran Görüntüsü (9).png
    308,6 KB · Görüntüleme: 32
  • Ekran Görüntüsü (10).png
    Ekran Görüntüsü (10).png
    321 KB · Görüntüleme: 27
  • 20210209_134542.jpg
    20210209_134542.jpg
    205,7 KB · Görüntüleme: 32
Peki şu an sfc / scannow aynen bu şekilde yapabilirmisiniz:
  • Başlat menüsüne cmd yazılır.
  • Çıkan "Komut İstemi seçeneğine sağ tıklanır ve "Yönetici olarak çalıştır" denir.
  • Açılan komut penceresine sfc /scannow yazılır ve Enter'a basılır.
  • Bu işlem Windows dosyalarını tarayıp onaracaktır.

Hocam konuyu takip listesine ekledim. Şu an ki log dosyanız ve sistem durumuna bağlı olarak mavi ekran hatası almayacağınızı düşünüyorum.
Sadece bir önceki postunuzda sistem boştayken 57 derece sıcaklık dikkatimi çekti; bir laptop için çok sıcak havalarda belki kabul edilebilir. Ancak oyunlarda ve yükte ne kadar oluyor, görmek gerekir.
Ben şu an eski laptopumdan yazıyorum ve sistemimin boşta halinin ekran görüntüsü:
Screenshot_30.jpg

@claus hocam da takip ediyor sanırım.
Tekrar mavi ekran hatası aldığınızda etiketlermisiniz ?

Hocam konuyu takip listesine ekledim. Şu an ki log dosyanız ve sistem durumuna bağlı olarak mavi ekran hatası almayacağınızı düşünüyorum.
Sadece bir önceki postunuzda sistem boştayken 57 derece sıcaklık dikkatimi çekti; bir laptop için çok sıcak havalarda belki kabul edilebilir. Ancak oyunlarda ve yükte ne kadar oluyor, görmek gerekir.
Ben şu an eski laptopumdan yazıyorum ve sistemimin boşta halinin ekran görüntüsü:
Eki Görüntüle 872054

@claus hocam da takip ediyor sanırım.
Tekrar mavi ekran hatası aldığınızda etiketlermisiniz ?
Elbette etiketlerim o an neden o sıcaklıkta çalışıyordu bilmiyorum belki arkada windows uptade yapıyordur. Hiçbir fikrim yok açıkcası.Soğutma açısından bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Ekteki ekran görüntüsünü şimdi laptop boştayken aldım.
Oyunlar için de şunu söyleyeyim özellikle predatör sense uygulamasından takip ettim.
Geçen Elite Dangerous oynarken yüksek grafik ayarlarında 120hz te işlemci 85 dereceydi grafik kartını hatırlamıyorum ama işlemciden daha düşük sıcaklıktaydı bir sonraki sefer ekran görüntüsü alırım zaten şuanda sıkıntıyı oyun oynarken yaşatıyor.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (12).png
    Ekran Görüntüsü (12).png
    273,1 KB · Görüntüleme: 27
Elbette etiketlerim o an neden o sıcaklıkta çalışıyordu bilmiyorum belki arkada windows uptade yapıyordur. Hiçbir fikrim yok açıkcası.Soğutma açısından bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Ekteki ekran görüntüsünü şimdi laptop boştayken aldım.
Oyunlar için de şunu söyleyeyim özellikle predatör sense uygulamasından takip ettim.
Geçen Elite Dangerous oynarken yüksek grafik ayarlarında 120hz te işlemci 85 dereceydi grafik kartını hatırlamıyorum ama işlemciden daha düşük sıcaklıktaydı bir sonraki sefer ekran görüntüsü alırım zaten şuanda sıkıntıyı oyun oynarken yaşatıyor.
Aynen. Bende The Division 2 oynarken yaşadığınız sıkıntının aynısını yaşadım. Laptopumda C#, C++,Delphi ve Python geliştirmeleri yaptığım birbirinden farklı 6 IDE kullanıyordum. Hepsini kaldırıp, sistemi yeniden kurdum. Driverları güncelledim ve artık oyunlar mavi ekran hatası almıyorum.
Ayrıca GeForce Experience uygulaması da, ekran kartımın sürücülerini güncel tutuyor. Eğer yüklü değilse ve ekran kartınız Nvidia ise, tavsiye ederim.

Aynen. Bende The Division 2 oynarken yaşadığınız sıkıntının aynısını yaşadım. Laptopumda C#, C++,Delphi ve Python geliştirmeleri yaptığım birbirinden farklı 6 IDE kullanıyordum. Hepsini kaldırıp, sistemi yeniden kurdum. Driverları güncelledim ve artık oyunlar mavi ekran hatası almıyorum.
Ayrıca GeForce Experience uygulaması da, ekran kartımın sürücülerini güncel tutuyor. Eğer yüklü değilse ve ekran kartınız Nvidia ise, tavsiye ederim.
Nvidia experience yükle ve ekran kartı driverı güncel windows update ile güncellemeleri kontrol et dedğimde her şey güncel diyor. Şu anda Ide kurulu değil sadece matlab var dediğim gibi ama sorun yaşıyorum. Üstelik bilgisayar donup kendini yeniden başlattığında mavi ekran göstermediği de oluyor gösterdiği zamanda %0 da kalıyor hep %100 olmadan yeniden başlatıyor. Bir kere %100 oldu ve minidump oluşturdu onu da paylaştım. Yarın sınavım var şuan o yüzden test edemicem ama sınavdan sonra deneyip yazarım durumu tekrardan.

Merhaba,
Tuning Utility, sisteminizdeki işlemciyi desteklemiyor. Bununla ilgili bir kurulum yapmayın.
1- Daha önce Bios üzerinde işlemci veya ramler için boost veya hız aşırtma denediniz mi ? Normalde anakartınız böyle bir işlemi desteklemiyor, Acer'ın laptop ile gelen kendi yazılımı üzerinden voltaj ayarı veya overclock yapılabilen bir programı var mı ? Varsa herşeyi default ayarlarına getirmenizi tavsiye ederim.
2- Yine Acer'ın laptopda yüklü gelen kendi yazılımları arasında sistemi boost eden bir özellik var mı, varsa bunu "Dengeli" veya "Balanced" olarak ayarlarmısınız?
3- Son log dosyanızda diskde problem görünmüyor, Ram'lerde problem görünmüyor.
4- Önceki mavi ekran görüntüsünde Watch Dogs oyunu ile ilgili bir durdurma vardı, sisteminizdeki tüm oyunları kaldırıp; "sfc /scannow" forumda yönergeleri var, takip ederek kullanın.
5- Arduino için kullandığınız IDE programı hangisi; direkt olarak sisteminizde compiling işlemi yaptığı için, ve eğer yapılandırmasında problem varsa, crack varsa, diğer platformlarda (özellikle grafik işlemcinin 3D çözümleme yapması, yani oyunlar) mavi ekran hatalarına sebep olur.

sfc /scannow sonrası, yukarıdaki işlemleri uyguladıktan sonra sisteminizin düzeleceğini düşünüyorum.
Test sonuçları vasat diyorum genelde.
Merhaba
Oyun oynarken yine mavi ekran verdi. Hata kodu Critical process died yine. Minidump klasörü oluşturmadı. İşinize yarayacaksa olay günlüğünü atabilirim.

Merhaba
Oyun oynarken yine mavi ekran verdi. Hata kodu Critical process died yine. Minidump klasörü oluşturmadı. İşinize yarayacaksa olay günlüğünü atabilirim.
Merhaba,
Windows 10'da Critical Process Died ile mavi ekran hatasının çözümü için, genelde hep temiz kurulum önerilmiş. Windows Answers!a bile baktım.
Temiz kurulum, güvenli sürücüler şeklinde devam ediyor liste.

Yeni konular

Geri
Yukarı