CRITICAL_PROCESS_DIED mavi ekran hatası ve boş minidump klasörü

Emre.Sever.

Femtopat
Merhaba.

Acer Predator Helious 300 laptop kullanıyorum.
Intel i7 9750H işlemci.
16 GB RAM(8+8)
NVIDIA GeForce 1660 Ti ekran kartı (şu an yüklü olan Driver sürümü: 451, 67)
500 GB Samsung SSD.

Donanımlarına sahip bir laptop. Bilgisayarı aldıktan 7 ay sonra mavi ekran hatası vermeye başladı ve zaman zaman açılırken no bootable device hatası veriyordu. Bu yüzden servise gönderdim. Serviste format atılıp BIOS güncellenmiş bir şekilde geri gönderildi. Bir iki gün sorunsuz kullanımdan sonra yine mavi ekran hatası almaya başladım. Ama bu sefer no bootable device hatasıyla hiç karşılaşmadım. Mavi ekran hatasını bazen oyun oynarken bazen internette gezinirken bilgisayar boştayken veriyor. Bazen hatayı almadan uzun süre kullandığım da oluyor. Yani sadece belirli bir kullanım şeklinde değil. Hatayı da iki farklı şekilde veriyor: bazen yaklaşık 15 saniye donuyor, ardından kendine geliyor ama en fazla 30 saniye sonra tekrar donuyor. Bu birkaç kere tekrarlandıktan sonra veriyor hatayı. Bazen de direkt veriyor. IObit Driver Booster ile sistemi taratıp güncel olmayan 13 adet driver güncelledim, sorun yine çözülmedi. Bu gün ekran kartı için yeni Driver yayınlandı. Şehir dışında olduğum için internete olan erişimim kısıtlı, bu yüzden henüz güncelleyemedim ama zaten yeni Driver yayınlanmadan önce de devam ediyordu sorun. Şu zamana kadar en azından 10-15 kere mavi ekran hatası vermiş olmasına rağmen minidump klasörü boş.

Bilgisayarda Arduino, Visual Studio 2019 yüklü okuduğum bölümden kaynaklı kullanıyorum.

Mavi ekran hatası verdiğinde ekranda yazan hata kodları:
CRITICAL_PROCESS_DIED.
System service exception.
Unexpected Store exception.

Elimden geldiğince açık bir şekilde yaşadığım sorunu anlatmaya çalıştım. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Dosya Ekleri

• 20200818_003448.jpg
    20200818_003448.jpg
    2,3 MB · Görüntüleme: 87
Merhaba,
Windows 10'da Critical Process Died ile mavi ekran hatasının çözümü için, genelde hep temiz kurulum önerilmiş. Windows Answers!a bile baktım.
Temiz kurulum, güvenli sürücüler şeklinde devam ediyor liste.
Kaç kere temiz kurulum yaptım sayamadım artık. Güvenli sürücülerden kastınız ne biraz açıklar mısınız?

Hocam Critical Process Died mavi ekran hatasını normal işlerinizi yaparken değil, oyun oynarken alıyorsunuz. Burada ilk şüphelendeiğimiz konu ekran kartı oluyor haliyle. Önceki dump loglarında SSD ve RAM konusunda, sıkıntı görünmüyordu. Burada ekran kartının sürücülerini DDU ile kaldırıp, restart sonrası Windows'un sürücüleri kendisinin yüklemesini sağlayın. Daha sonra Geforce Experience ile güncellemesini sağlayın.
Bir de bu şekilde deneyin.
Windows Answers'da bu tip bir çözüm ile hatadan kurtulduklarını okumuştum.

Hocam Critical Process Died mavi ekran hatasını normal işlerinizi yaparken değil, oyun oynarken alıyorsunuz. Burada ilk şüphelendeiğimiz konu ekran kartı oluyor haliyle. Önceki dump loglarında SSD ve RAM konusunda, sıkıntı görünmüyordu. Burada ekran kartının sürücülerini DDU ile kaldırıp, restart sonrası Windows'un sürücüleri kendisinin yüklemesini sağlayın. Daha sonra Geforce Experience ile güncellemesini sağlayın.
Format öncesi denemiştim ama çözülmemişti sorun şimdi tekrar nediyorum.
Bir de olay görüntüleyicisinde bir şey fark ettim. Bilgisayar kapandıktan sonra olay görüntüleyicisinde hata olarak beklenmeyen bir şekilde kapandı yazıyor ondan sonra da ekteki gibi bir uyarı geliyor.Bu uyarıda yazan aygıtın ne olduğunu nasıl anlayabilirim.
Dxdiag tan sistem özeti aldım. PCI\VEN_8086&DEV_1903&SUBSYS_13421025&REV_07\3&11583659&0&20
bunu sistem özetinde aratınca ektekini buldu sizce sorunun kaynağı bu olabilir mi?

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (13).png
    Ekran Görüntüsü (13).png
    151,6 KB · Görüntüleme: 28
  • Ekran Görüntüsü (14).png
    Ekran Görüntüsü (14).png
    1,4 MB · Görüntüleme: 32
Son düzenleme:
Format öncesi denemiştim ama çözülmemişti sorun şimdi tekrar nediyorum.
Bir de olay görüntüleyicisinde bir şey fark ettim. Bilgisayar kapandıktan sonra olay görüntüleyicisinde hata olarak beklenmeyen bir şekilde kapandı yazıyor ondan sonra da ekteki gibi bir uyarı geliyor.Bu uyarıda yazan aygıtın ne olduğunu nasıl anlayabilirim.

Dxdiag tan sistem özeti aldım. PCI\VEN_8086&DEV_1903&SUBSYS_13421025&REV_07\3&11583659&0&20
bunu sistem özetinde aratınca ektekini buldu sizce sorunun kaynağı bu olabilir mi?
Evet, aynen. Önce uyarı vermiş, 3 saniye sonra da hata vermiş. Tam olarak kaynağı bu olabilir ancak yine de izlemek gerekiyor.

Evet, aynen. Önce uyarı vermiş, 3 saniye sonra da hata vermiş. Tam olarak kaynağı bu olabilir ancak yine de izlemek gerekiyor.
Acer in sitesinden ekteki sürücüyü indirip kurdum ddu ile ekran kartı driverlarını kaldırıp tekrar kurdum. Test edip haber veririm.
Merhaba
Problem devam ediyor mavi ekran verince minidump oluşturdu. Upload ettim bakabilirsiniz. Olay görüntüleyicisinde geçenki gibi uyarı var ekten inceleyebilirsiniz.
Link: minidump2

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (15).png
    Ekran Görüntüsü (15).png
    167 KB · Görüntüleme: 36
  • 1.png
    1.png
    149,9 KB · Görüntüleme: 23
  • 2.png
    2.png
    148,9 KB · Görüntüleme: 23
  • 3.png
    3.png
    148,8 KB · Görüntüleme: 27
  • 4.png
    4.png
    150,8 KB · Görüntüleme: 19
  • 5.png
    5.png
    148,4 KB · Görüntüleme: 19
  • 6.png
    6.png
    153,4 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:
Acer in sitesinden ekteki sürücüyü indirip kurdum ddu ile ekran kartı driverlarını kaldırıp tekrar kurdum. Test edip haber veririm.

Merhaba
Problem devam ediyor mavi ekran verince minidump oluşturdu. Upload ettim bakabilirsiniz. Olay görüntüleyicisinde geçenki gibi uyarı var ekten inceleyebilirsiniz.
Link: minidump2

Hocam merhaba, acaba sorununuz çözüldü mü, çözüldü ise nasıl çözüldü?

Elime taşınabilir hdd geçti geçenlerde. Ona windows 10 kurup bilgisayarı onun üzerinden boot ediyorum. 2 haftadır bir sorun çıkarmadı. Ne zaman laptpdaki ssd üzerinden boot etmeye çalışsam. Mavi ekran hatası ve no bootable device uyarısı veriyor. Yani soru ya ssd de ya da ssd nin takılı olduğu portta gibi gözüküyor.Yaza kadar idare edicem ve 4. kez servise götürcem. Eğer yine tamir etmezlerse kendim ssd alıcam artık. Üllkede ne servisler ne de tüketici hakem heyeti işini düzgün yapmıyor malesef.Uğraşıyorz sonra böyle.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı