CRITICAL_PROCESS_DIED ve UNEXPECTED_STORE_EXCEPTION mavi ekran

Matmazel1

Zeptopat
RAM
Crucial16GB (2x8GB) DDR4L 1.2V 2666MHz SODIMM
SSD veya HDD modeli
SSD XPG SX6000 Pro
Ekran kartı
Nvdia GeForce GTX 1050
İşlemci
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Merhabalar. Bir süredir Monster abra a5 v13.2.1 laptobumda bu iki mavi ekran hatasını alıyorum. Sorun ilk çıktığında windows yüklenirken C sürücüsünün taranmasını istiyordu bir süre ertelemiştim ama sonra yapınca bilgisayar çöktü mecbur format attım. Maalesef ki bir süre sonra tekrar aynı hataları almaya başladım. Sorunu çözmek için internetteki bütün sorun çözüm yöntemlerini denedim sanırım; sfc ve DISM vs. komutlarıyla düzeltmeye çalıştım, sürücüleri güncelledim, HD Tune ile HDD bad sector taraması yaptım temiz çıktı. Crystal Disk Mark'ta SSD'min okuma yazma değerleri normale göre düşük çıktı sağlığı da %85'e düşmüş. MemTest'te ramleri de test ettim herhangi bir sorun yok. Bilgisayarım tekrar çöktüğü için tekrar temiz kurulum yaptım. İki gün sonra yine aynı hataları aldım. Artık kafayı yemek üzereyim. Bilgisayardaki fark ettiğim bazı sorunlar var bunlar dışında ama bunların hangisinden kaynaklanıyor olabilir bilmiyorum.

İlk olarak bilgisayarım açılırken hemen monster yazısı ekrana gelmiyor, fan çalışmaya başlıyor sonra tekrar kapanıyor gibi olup açılıyor ve açıldığı zaman bilgisayar saati bilgisayarı kapatma saatimde kalmış gözüküyor. Bir süre sonra saat kendiliğinden güncelleniyor. Araştırdığımda bios pilinin zayıflamasından dolayı olduğunu gördüm. Ayrıca bilgisayarın bios sürümüne baktığımda da eski olduğunu fark ettim. Yılda en az bir kere bakıma götürüyorum monstera ama yazılım 2019'da kalmış, sadece bir kere güncellenmiş. Anakart gizli olduğu için kendim biosu güncelleyemedim. Bios sürümü N.1.10 olarak gözüküyor.
Ayrıca maalesef ki bataryamın %58'i yıpranmış. Eskimiş bataryadan dolayı olma ihtimali nedir?
Başta yoktu ama ara ara bilgisayarın hareket ettirdiğimde de mavi ekran hatası aldığım oldu.

Mavi ekran sonrası minidump oluşmuyor. Bununla alakalı çözümleri de denedim yine de oluşmadı.

SSD - XPG SX6000 Pro
HDD -1TB Seagate Barracuda Pro 7200RPM HDD SATA
Ekran Kartı - Nvdia GeForce GTX 1050
Ram - 16GB (2x8GB) DDR4L 1.2V 2666MHz SODIMM

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı