Çözüldü Crucial BX500 okuma yazma oranları çok düşük

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

alkac

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Crucial BL8G30C15U4B 16 GB
SSD veya HDD modeli
Crucial BX500 240 GB
Ekran kartı
MSİ Ventus OC RTX 2060
Anakart
MSİ B450M-A PRO MAX
İşlemci
AMD Ryzen 5 3600 6 Core 3.6 Ghz
Hepinize iyi günler dilerim. Bundan 2-3 gün önce bilgisayarımı formatlamıştım. Formattan sonra Steam, Discord, Spotify, Opera, MSI sürücülerini indirmiştim. Halihazırda olan yan disklerimdeki oyunları Steam'den tanıtım sorunsuz bir şekilde çalıştırdım. Bilgisayarımda oyun oynuyordum. Herhangi bir problem yoktu bilgisayarımda. Bu süreç içerisinde belirttiğim uygulamalar dışında hiçbir şey indirmedim. Bilgisayarım normalde 10 saniye gibi bir sürede tamamen açılırdı. Ertesi gün bilgisayarımı açtığımda acayip derecede bir yavaşlama söz konusuydu. Karşıma "scanning and repairing Drive" diye bir yazı çıktı.

fd5533cbc09301671f838246e27dc7c9.jpg

Bu yazıdan sonra bilgisayar açıldı ancak sanki eski bir laptop açarmış gibi hissettirmeye başladı. Aşırı kasma ve donmalar başladı. Hiçbir uygulama açılmıyordu, açılsa bile 5 dk açılmasını bekliyordum. Virüs taraması, güncelleştirmeler, sistem geri yükleme, chkdsk, gibi yöntemleri denedim ama hiçbiri işe yaramadı. Sonra bir anda düzeldi. Hiçbir şey anlamadım eski haline geri döndü. Emin olmak için tekrar yeniden başlattım hata gitmişti ve açılma süresi eskisi gibiydi. Ertesi gün yine aynı durumla karşılaştım yine aynı şekilde kasıyor ve yavaşlama söz konusuydu. Kötü tarafı bu sefer geçmiyordu. RAM slotlarının yerini değiştirdim tozlarını aldım. SSD'nin SATA kablosunu değiştirdim bunların hiçbiri işe yaramadı yine aynı durum devam ediyordu. Uzun uğraşlar sonucu CrystalDiskMark indirdim. Ve değerler aşırı şaşırttı.

Ekran görüntüsü 2023-07-02 165724.png

Kendi SSD değerlerimin aşırı aşağısında bir okuma yazma oranı olduğunu gördüm ve sorunun SSD de olduğu anladım. Ayrıca Crucial Storage executive uygulamasından sağlık değerlerine baktım ama sağlıklı gösteriyordu.

Ekran görüntüsü 2023-07-02 165838.png

Bundan sonra bilgisayarımda belki bir ihtimal virüs vardır ya da bir hata sonucu oluşmuştur diye tekrar format attım ancak hata yine düzelmedi. Sorunun teknik olduğunu düşünüyorum.
Bilgisayar hala aynı durumda. Bir tek "scanning and repairing Drive" yazısı gitti. Onun dışında her şey aynı. Bütün değerleri fotoğraflarda belirttim. Yeni bir SSD almadan bu durumu çözebilir miyim yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler. (ilk fotoğraf temsili görtüntü aynı hata bu şekilde çıkıyor Windows 11 kullanıyorum)

Ekran görüntüsü 2023-07-02 165858.png

Çözüm
S.M.A.R.T. verilerinde dikkat çekenler:

Average Block Erase Count: 598
Erase Count: Blok başına SSD'ye yapılan silme işlemini ifade eder. Aşınmanın bir göstergesi olarak raporlandığı söyleniyor.

Percentage Lifetime Remaining: %15
Diskin kalan sağlık yüzdesini raporlar.

crucial.png

Zaten Crucial BX500 ısınan, zaman zaman donmalar yapan, sağlığı hızla düşen ve nispeten uygun fiyatlı, bütçe bir SSD. Bende de 480 GB olan versiyonu var. Uzun süreler götürecek bir SSD değil. Kendi adıma bu SSD'den pek bir şey beklediğimi söyleyemem.

Ömrü de birazcık hızlı gidiyor. Crucial bu SSD modelinin ömrünü data sheet'te belirtmiş.

Crucial BX500 TBW (Terabytes Written) değerleri:

1688308812813.png

Sağlık yüzdesine göre yaklaşık 68 TB veri yazmışsınız.

Sizde 240GB var ve bu model için 80 TB yazma ömrü sunulmuş. Bu değerler fabrika çıkışlı değerler, kağıt üstündeki veriler yani. Aslında bir SSD buradaki değerlerden çok daha uzun süre kullanılmaya devam edebilir. Ancak aynı şeyi BX500 için söyleyemeyeceğim. Her ne kadar Crucial gibi bir şirketin ürünü olsa da SSD'nin kronik problemlerinin olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Eğer bağlantılarda, dosya sisteminde veya işletim sisteminde bir problem yoksa SSD mefta olmuş gibi görünüyor. Emekli edilebilir.

Erase Count: Blok başına SSD'ye yapılan silme işlemini ifade eder. Aşınmanın bir göstergesi olarak raporlandığı söyleniyor.

Diskin kalan sağlık yüzdesini raporlar.

crucial.png

Zaten Crucial BX500 ısınan, zaman zaman donmalar yapan, sağlığı hızla düşen ve nispeten uygun fiyatlı, bütçe bir SSD. Bende de 480 GB olan versiyonu var. Uzun süreler götürecek bir SSD değil. Kendi adıma bu SSD'den pek bir şey beklediğimi söyleyemem.

Ömrü de birazcık hızlı gidiyor. Crucial bu SSD modelinin ömrünü data sheet'te belirtmiş.

1688308812813.png

Sizde 240GB var ve bu model için 80 TB yazma ömrü sunulmuş. Bu değerler fabrika çıkışlı değerler, kağıt üstündeki veriler yani. Aslında bir SSD buradaki değerlerden çok daha uzun süre kullanılmaya devam edebilir. Ancak aynı şeyi BX500 için söyleyemeyeceğim. Her ne kadar Crucial gibi bir şirketin ürünü olsa da SSD'nin kronik problemlerinin olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Eğer bağlantılarda, dosya sisteminde veya işletim sisteminde bir problem yoksa SSD mefta olmuş gibi görünüyor. Emekli edilebilir.

Çözüm

Eki Görüntüle 1844571

Eki Görüntüle 1844554

Ekran görüntüsü 2023-07-02 175409.png

Şu değerlere sahip bir HDD var. Bu harddiski taksam ve windows'u bu diske yazsam çok büyük bir performans kaybına neden olur mu veya açılma süresi çok uzun sürer mi ?

Ekran görüntüsü 2023-07-02 175409.png

Şu değerlere sahip bir HDD var. Bu harddiski taksam ve windows'u bu diske yazsam çok büyük bir performans kaybına neden olur mu veya açılma süresi çok uzun sürer mi ?
Ekran görüntüsü 2023-07-02 175612.png

Diskin HD Sentinel değerleri

Bu HDD'yi taksam ve Windows'u bu diske kursam çok büyük bir performans kaybına neden olur mu veya açılma süresi çok uzun sürer mi?
HDD ne kadar sağlam olsa da yine de mekanik bir disk. Windows 10 ve üstü işletim sistemleri için çok iyi performans alamayabilirsiniz.

SSD'ye kıyasla:
  • Açılma süresi biraz yavaşlayacaktır.
  • Performans olarak da kayıp olacaktır tabii ki.

Yeni konular

Geri
Yukarı