Çözüm Crucial NVMe SSD'lerde Düşük Performans

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Aygıt Yöneticisi>Depolama Denetleyicileri>Micron NVMe Storage Controller (Eğer güncellemediyseniz Standart NVMe Controller olarak görünüyor).
Sorun şu: Crucial bu aygıt için bir sürücü güncellemesi yayınladı, versiyon 2.1.18. Crucial'in SSD uygulamasını kullanıyorsanız size bu sürümü öneriyor. Ancak ben bu sürümü kurduğumda Random 4K Write hızlım düşüyor. Bu 2.1.18 sürümünden görsel:

SSD_MB.PNG

ATTO, AS SSD gibi diğer test programlarını da denedim; değişmedi. Daha sonra buradan (Kaspersky Free ve Malwarebytes ile taratıldı, temiz. Crucial kendi sitesinde eski sürümleri vermiyor.) 2.1.15. 56 sürümüne geri döndüm. Sonuçlar:

SSD_MB.PNG

SSD_IOPS.png

Düşük performans desem de masaüstünde fark edebileceğiniz bir şey değil. Benim dosya kopyalama hızlarımda da düşüş vardı. O da düzeldi. Eğer P5, P2, P1 model NVMe SSD'ler kullanıyorsanız test yapıp sorun olup olmadığını doğrulamanızı öneririm. Eğer sorun görürseniz sürücü sürümünüzü kontrol edin. 2.1.18 ise daha eski bir sürüme dönün.
@Assecreed @Tekin Alakuş @SALOOWEN

-------GÜNCELLEME-------

Buradan (Kaspersky Free ve Malwarebytes ile taratıldı, temiz. Crucial kendi sitesinde eski sürümleri vermiyor.) 2.1.17 indirip denedim. 2.1.17 sürümü de sorunsuz çalışıyor. 2.1.17'yi kurmanızı öneririm.

Son düzenleme:
Hocam P5 1 TB aldım, birkaç güne elime ulaşır. Herhangi bir güncelleme yapmazsam sorun yaşar mıyım? Otomatik güncelleme mi yapıyor yoksa bize mi soruyor?

Hocam P5 1 TB aldım, birkaç güne elime ulaşır. Herhangi bir güncelleme yapmazsam sorun yaşar mıyım? Otomatik güncelleme mi yapıyor yoksa bize mi soruyor?
Windows Update bu sürücüyü kurmuyor. Uygulamada ise size kurmanızı öneriyor. Kurmanızı şiddetle tavsiye ederim. Birçok iyileştirme ve BugFix sunuyor. Ayrıca Firmware'nizi de güncellemeyi unutmayın.

Sürücü konusunda sorunluymuş gerçekten. P5 taktım bugün ve değerler stabil değil kesinlikle.
Önceki sürümü denedim ama ondan da verim almadım. Başka sürüm denemek istemiyorum. Bekleyeceğim yeni güncellemeyi.

Bir kontrol edeyim hocam ben de merak ettim.
@Lord Raiden Hocam AS SSD ile yaptığım test sonuçları bu şekilde;
1.png2.png

Firmware detayları da böyle(Programdan güncelle diyorum, en son sürüm yüklü diyor);

Firmware Revision:p4CR324
Current firmware version P4CR324 is already installed and up to date.
Current Driver Version: 10.0.19041.844 (Standart NVM Express Denetleyicisi)
*P4CR324

Son düzenleme:
Hız testleri. Son sürümde (2.1.18) yazma IOPS yüksek ama önceki sürümde okuma IOPS yüksek. Daha eski sürümlerde çok daha iyi sonuçlar var.
Benim son sürücü ile aldığım IOPS:
  • Okuma 220K
  • Yazma 420K

Bir kontrol edeyim hocam ben de merak ettim.
@Lord Raiden Hocam AS SSD ile yaptığım test sonuçları bu şekilde;
Eki Görüntüle 1084088Eki Görüntüle 1084089

Firmware detayları da böyle(Programdan güncelle diyorum, en son sürüm yüklü diyor);

Firmware Revision:p4CR324
Current firmware version P4CR324 is already installed and up to date.
*P4CR324
@Lord Raiden Şimdi siz söyleyince benim de içime kurt düştü. Ben 2.1.17'ye geçtiğimde sadece Random Write 4K testi yapmıştım. En iyisi Full test edeyim bir. Sonuçları atarım.

Ben elle en güncel sürümü yüklemiştim. Bunu da deneyeyim. Bendeki değerler hayal kırıklığı. :(
@Lord Raiden Şimdi siz söyleyince benim de içime kurt düştü. Ben 2.1.17'ye geçtiğimde sadece Random Write 4K testi yapmıştım. En iyisi Full test edeyim bir. Sonuçları atarım.
Sadece random 4K testine (ortadaki) bakıyorum. Diğerleri olması gerektiği gibi yüksek.

Yeni konular

Geri
Yukarı