Crucial P1 SSD Düşük Performans

FantastikTürk

Megapat
Makaleler
7
Curcial P1 500 GB SSD kullanıyorum. SMART verileri şöyle:
Ekran Alıntısı.PNG

(Bad Block gözükmüyor SMART'ta. Bununla ilgili konum da hâlâ çözülmedi: Crucial SSD Bad Block SMART'ta gözükmüyor)

Sorun şu:
SSD_Last.PNG

Buradaki tüm değerler SSD'yi ilk aldığım gibi, sadece birisi hariç. RND4K Q32T16 değeri normalde 920-930MB/s çıkıyorken şu anda 270-320 civarlarında çıkıyor. Ayrıca SSD'nin dosya kopyalama hızlarında da düşüş var. Bu da ATTO testleri:
1.PNG
2.PNG

SSD'nin vaat ettiği IOPS değerleri: en yüksek rastgele 4KB okuma 90.000, en yüksek rastgele 4KB yazma 220.000 IOPS. Ama gördüğünüz gibi resimlerdeki değerler çok daha düşük.
Ekran Alıntısı1.PNG

Daha SSD ile 8 TB bile veri yazılmadı. Sıcaklıklarda ve PC'yi günlük kullanımda bir sorun yok. Micron NVME SSD sürücüm, SSD Firmware'm, BIOS'um ve Windows'um güncel (Yeni kuruldu).

Yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
SSD'nin vaat ettiği IOPS değerleri: en yüksek rastgele 4KB okuma 90.000, en yüksek rastgele 4KB yazma 220.000 IOPS. Ama gördüğünüz gibi resimlerdeki değerler çok daha düşük.
ATTO'nun verdiği IOPS değerleri gariptir. Doğru olduğunu düşünmüyorum.
Yazma önbelleği dolduysa düşmüş olabilir. Başka bir şey aklıma gelmiyor.

Son düzenleme:
ATTO'nun verdiği IOPS değerleri gariptir. Doğru olduğunu düşünmüyorum.
Yazma hızı önbelleği dolduysa düşmüş olabilir. Başka bir şey aklıma gelmiyor.
Yazma hızı önbelleği derken? Sadece RND4K Q32T16 testi de yaptım. Onda da sonuç değişmedi. IOPS değerlerini tekrar ölçmek için hangi programı kullanayım?

Evet yok.

Bir fark olacağını sanmıyorum.
Şimdi 2.1.15 WHQL sürumü ile test ediyorum. Bir fikriniz yok mu neden RNDM 4K Write'da sadece sorun var?
Evet yok.

Bir fark olacağını sanmıyorum.
@Assecreed 2.1.15.56 sürümüne döndüm. Değerler düzeldi.
Ekran Alıntısı5.PNG

Diğer Crucial SSD kullanıcıları da sorun yaşamasın diye bir konu açayım bari.

Bu arada Bad Block SMART verisi gözükmeme sorunum hâlâ devam ediyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı