Crucial P5 SSD hız testi sonuçları nasıl?

Her şey düzgün bilmiyorum neden oluyor.
Bir şey denemediniz daha.

Depolama denetleyici sürücüsü güncel miydi? SSD'nin Firmware'sini güncellediniz mi?

Ve en önemli soru: Kaç tane HDD/SSD takılı bilgisiyarınızda? Kaç SATA slotu dolu yani?
Samsung 970 EVO Plus alacağım.
Evo Plus daha iyi bir model tabii. Ama sorunu çözmeye de uğraşabiliriz isterseniz.

Depolama denetleyicisi ne tam olarak anlamadım ama SSD Firmware'si galiba güncel, driverindan güncelle dediğimde zaten son sürüm yüklü dedi. Sistemimde şu anki M.2 harici 1 adet 500GB HDD ve 1 adet 480 GB SATA SSD var.
Ve sanki bu SSD'yi takınca çok bir fark olmadı. Yani mesela masaüstünede ki bir klasörü açınca anında açılmıyor, anında açılmıyor derken eski 500 mb/s SSD gibi aşırı bir fark yok. Sizce bu fiyatı vermeye değer mi? Çok bir fark hissedemedim nedense.
Aslında bir tık depolama için alıyorum fakat eski SSD biraz eskimişti. Bilgisayar daha hızlanır diye bekledim ama aşırı bir fark göremedim. Bu SSD'den mi kaynaklı tam olarak bilmiyorum, eğer bilgisayar hızlanmayacaksa 1TB HDD alıp kullanmak sizce de daha mantıklı değil mi? M.2 konusunda hayal kırıklığına uğradığımı söyliyebilirim.
(Eğer M.2'de bunun gibi fazla bir hız farkı olmaz diyorsanız, daha uygun fiyatlı ve bunlarla aynı özellikleri taşıyan SSD'ler de önerebilirsiniz.

Son düzenleme:
Peki sizce almışken Samsung 970 EVO Plus almak daha iyi olmaz mı? Herkes Samsung markasını öneriyor ve fazla uğraşmak istemiyorum, almışken iyi olsun diye.

Depolama denetleyicisi ne tam olarak anlamadım ama SSD Firmware'si galiba güncel, driverindan güncelle dediğimde zaten son sürüm yüklü dedi. Sistemimde şu anki M.2 harici 1 adet 500GB HDD ve 1 adet 480 GB SATA SSD var.
Ve sanki bu SSD'yi takınca çok bir fark olmadı. Yani mesela masaüstünede ki bir klasörü açınca anında açılmıyor, anında açılmıyor derken eski 500 mb/s SSD gibi aşırı bir fark yok. Sizce bu fiyatı vermeye değer mi? Çok bir fark hissedemedim nedense.
Aslında bir tık depolama için alıyorum fakat eski SSD biraz eskimişti. Bilgisayar daha hızlanır diye bekledim ama aşırı bir fark göremedim. Bu SSD'den mi kaynaklı tam olarak bilmiyorum, eğer bilgisayar hızlanmayacaksa 1TB HDD alıp kullanmak sizce de daha mantıklı değil mi? M.2 konusunda hayal kırıklığına uğradığımı söyliyebilirim.
(Eğer M.2'de bunun gibi fazla bir hız farkı olmaz diyorsanız, daha uygun fiyatlı ve bunlarla aynı özellikleri taşıyan SSD'ler de önerebilirsiniz.
Sizi kim bu beklentiye soktu bilmiyorum ama M.2 SSD'yi alınca PC'nizin uçacağı bilgisi yanlış.

Bir defa HDD ile SSD arasındaki farkı anlamanız lazım. HDD'de dönen bir disk bulunur. SSD ise adı üstünde Solid State Drive'dır. SSD'nin verilere erişim süresinin çok kısa olması HDD'den SSD'ye geçince jet uçağına binmiş hissi yapar.

Ama SATA SSD'den (500 hızları olanlar) M.2'ye geçmek aynı şey değildir. IOPS değerleriniz ve okuma/yazma hızlarınız artar evet. Fakat bunu günlük kullanımda, oyun yükleme ekranlarında VS. fark edebileceğiniz bir şey değildir. Bu hızlanma sürekli okuma-yazma yaptığınız durumlarda ortaya çıkar ki çoğu standart kullanıcı sürekli böyle bir işlem yapmaz.

Bu yüzden depolama için M.2 almak yerine daha ucuz bir SATA SSD almanız daha iyi olurdu.
SSD Firmware'si galiba güncel
Ekran Alıntısı.PNG

Bu ekrandaki her ikisi de güncel mi?

Bir de M.2 dışında kalan iki diski çıkarıp hız testi yapar mısınız?

Kusura bakma geç cevap verdim. Bugün M.2'yi iadeye yolladım, baktığın zaman dediğin bir bakıma doğru. Şu anda Samsung 970 EVO almayı düşünüyorum ama şu anki fiyatı 870 TL civarında ve biraz pahalı. Bende biraz düşündüm ve 1000 TL civarında 1TB M.2 SSD'ler olduğunu gördüm, tabii 970 EVO Plus kadar bir kalite beklememek lazım ama eğer çok fark yok diyorsanız sizce 1 TB SSD almak daha mantıklı değil mi? Siz ne yapmamıı önerirsiniz 870 TL verip 970 EVO Plus mu alayım yoksa 1000 TL civarında orta seviye 1 TB bir M.2 SSD mi almalıyım? (şunu da belirtmek isterim, 500 GB SSD alsam bile yine de bol bol yerim var, toplamda 1.5 TB yerim olacak, yani yer açısından bir sıkıntı yok) örnek ürünlerin linkini aşağıya ekliyorum.

Samsung 970 EVO Plus.

Adata M.2 SSD.

İstersen sende SSD önerebilirsin ama mümkünse fazla ısınma sorunu olan bir SSD olmasın. Teşekkürler.

İstersen sende SSD önerebilirsin ama mümkünse fazla ısınma sorunu olan bir SSD olmasın. Teşekkürler.
İkisi de değil.

Bu SSD şu anda 1128 TL. SX6000 giriş seviyesi bir SSD iken CS3040 üst seviye bir SSD. Üstüne üstük PCI-E 4.0 destekli. 5600 MB/s okuma, 4300 MB/s yazma, yaklaşık 650K okuma IOPS, 550K yazma IOPS değerleri sunuyor. 1800TBW ve 5 yıl garantisi var (Samsung ise 5 yıl 300TBW garanti sunuyor 500GB versiyonu için).

Attığınız Samsung'dan daha iyi bu. Hem F/P açısından hem de performans açısından. Bunu öneririm ben. Detaylı inceleme için:

Yalnız bu SSD'yi alınca anakartınızda yoksa bir adet M.2 soğutucu almayı da unutmayın. Bu tarz performans M.2 SSD'ler soğutucusuz kullanılmaz.

Edit: 10 gün önce dahili soğutucu ile birlikte gelen 1TB versiyonu 1128TL'ye düşmüştü:

Şimdiki fiyatı da iyi tabii.

Yeni konular

Geri
Yukarı