Crysis kelimesinin Türkçe Karşılığını Nedir?

mnbb

Kilopat
Daha fazla  
Tüm serisini bitirdiğim oyun az önce ismi ile kafama dank etti. Türkçe karşılığı nedir acaba bilen var mı? Hocaya sorduk kriz dedi hatta oyunu biliyor ama benim bildiğim kriz İngilizcede Crysis olarak geçiyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

Not: bu siteyi örnek göstermeyin lütfen.
Sesli Sözlük - crysis

Son düzenleyen: Moderatör:
Tüm serisini bitirdiğim oyun az önce ismi ile kafama dank etti. Türkçe karşılığı nedir acaba bilen var mı? Hocaya sorduk kriz dedi hatta oyunu biliyor ama benim bildiğim kriz İngilizcede Crysis olarak geçiyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

Sesli Sözlük - crysis

İngilizce kriz; yaygın kullanımda crisis olarak geçer.
Başka bir site örnek vereyim size:tureng

Sesli Sözlük - crysis

Direk çeviri "kriz" anlamını verecektir, doğru. Fakat oyundaki anlamı ve çoğu kez filmlerde kullanılan anlam biraz mecazi uslup almıştır. Bu bağlamda, aşağıdaki ifadeler daha anlamlı olabilir:

1. Ciddi durumda ani karar almak.
2. Bazı durumlarda dönüm noktası olabilecek karar(lar).
3. Felaket, panik, olumsuz gelişmeler, çatışma anlamları da vardır.

Yunanca "krisis/krinein" kökeninden gelen kelimenin en önemli anlamı karar almaktır.

Kaynak: crisis

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı